Skip to main content
© Arnaud Jaegers - Unsplash © Arnaud Jaegers - Unsplash

Гласуването — най-сигурният начин гласът ти да бъде чут!

Последна актуализация сряда, 30/09/2020

Какво знаеш за изборите? Гласуването е най-висшата форма на участие, достъпна за гражданите на демократично общество, и право, което трябва да бъде използвано максимално.

В демократичните общества правителствата се образуват чрез избори, на които гражданите могат да избират между няколко кандидати или политически партии. Гласуването е официален израз на твоята подкрепа за дадено решение, кандидат или партия. В зависимост от правилата в твоята държава обикновено можеш да гласуваш на общинско, регионално, национално и европейско равнище.

В повечето страни законната възраст за гласуване е 18 години, но когато правото на гласуване е въведено за пръв път границата е била 21 години. Редица млади хора в цяла Европа призовават за понижаване на възрастта за гласуване. Така например Европейският младежки форум започна общоевропейска кампания за понижаване на възрастта на гласуване на 16 години по примера на Австрия. 

Гласувайки на местни, национални и европейски избори, упражняваш демократичното си право да участваш в решенията за твоето бъдеще, като същевременно осигуряваш на избраните народни представители легитимността, от която се нуждаят, за да изпълняват своите задължения.

Европейски избори

Изборите за Европейски парламент се провеждат на всеки пет години и са най-големите транснационални избори по света. След изборите Парламентът гласува, за да избере нов ръководител на Европейската комисия — изпълнителния орган на ЕС — и одобрява пълния екип от членове на Комисията.

Като млади европейски граждани, независимо къде живеете и как изкарвате прехраната си или прекарвате времето си, вие изпитвате влиянието на ЕС върху вашето ежедневие. В контекста на изборите от 2019 г. Евродеск събра набор от педагогически онлайн ресурси, който може да ти помогне да научиш повече за начина, по който ЕС работи, какво прави за своите граждани и много повече!

Как се гласува?

Въпреки че съществуват някои общи правила по отношение на европейските избори, някои аспекти могат да се различават в различните държави, като например дали е възможно да се гласува по пощата или от чужбина. Дните на изборите също могат да бъдат различни. Обикновено изборите започват в четвъртък (денят, в който обикновено гласуват хората в Нидерландия) и приключват в неделя (когато повечето държави провеждат своите избори).

Броят на депутатите, избрани във всяка държава, зависи от броя на населението, като по-малките държави получават повече места отколкото може да се очаква при стриктно спазване на принципа на пропорционалност. 

По време на последните избори, които се проведоха през май 2019 г., избирателната активност се увеличи значително и достигна средна стойност за ЕС над 50%.

За да научиш повече за изборите ти препоръчваме да прочетеш програмите на кандидатите. Някои кандидати имат свои собствени страници в социалните медии, на които можеш на намериш отговори на въпросите си. За следващите европейски избори през 2024 г. можеш също да се свържеш с най-близкото Бюро за връзка на Европейския парламент.

Ако живееш в чужбина, все още можеш да участваш в националните избори в своята страна, а при изборите за Европейски парламент можеш да избереш за коя страна искаш да гласуваш. Твоите права на гласоподавател в ЕС ти позволяват също да гласуваш и да се кандидатираш в общински избори в страната, в която живееш.

Следващия път, когато смяташ, че нещо в обществото не е наред, защо просто не отидеш да гласуваш?