Skip to main content
© Arnaud Jaegers - Unsplash © Arnaud Jaegers - Unsplash

Glasanje: način da najglasnije izrazite svoje mišljenje!

Posljednje ažuriranje srijeda, 30/09/2020

Što znate o izborima? Glasanje je najviši oblik sudjelovanja građana u demokratskom društvu i pravo koje je važno što bolje iskoristiti.

U demokratskim društvima vlade se formiraju na temelju rezultata izbora, na kojima građani mogu birati između više kandidata ili političkih stranaka. Glasanje je formalni izraz vaše potpore određenoj odluci, kandidatu ili stranci. Ovisno o zemlji obično možete glasati na općinskoj, regionalnoj, nacionalnoj i europskoj razini.

U većini zemalja mogu glasati osobe s navršenih 18 godina, ali u samim se počecima pravo glasa stjecalo s 21 godinom. U raznim dijelovima Europe ima mladih koji pozivaju na snižavanje dobne granice za glasanje. Na primjer, Europski forum mladih pokrenuo je europsku kampanju za snižavanje dobne granice za glasanje na 16 godina, po uzoru na Austriju. 

Glasanjem na lokalnim, nacionalnim i europskim izborima ostvarujete svoje demokratsko pravo na sudjelovanje u donošenju odluka o svojoj budućnosti, ali i izabranim skupštinama dajete legitimitet koji im je potreban za obavljanje dužnosti.

Europski izbori

Parlamentarni izbori u EU-u održavaju se svakih pet godina i najveći su transnacionalni izbori na svijetu. Nakon izbora Europski parlament izabire novog predsjednika Europske komisije, koja je izvršno tijelo EU-a, i odobrava cijeli tim povjerenika.

Bez obzira na to gdje živite, što radite i kako provodite vrijeme, EU utječe na svakodnevni život vas kao mladih građana Europe. U kontekstu izbora 2019. Eurodesk je pripremio niz pedagoških internetskih materijala iz kojih ćete saznati više o tome kako EU funkcionira, što čini za svoje građane i još mnogo toga!

Kako funkcionira glasanje

Iako postoje određena zajednička pravila o europskim izborima, neki aspekti mogu se razlikovati među zemljama, primjerice mogućnost glasanja poštom ili iz inozemstva. Može se razlikovati i dan održavanja izbora. Izbori u pravilu počinju u četvrtak (dan kad se obično glasa u Nizozemskoj), a završavaju u nedjelju (dan održavanja izbora u većini zemalja).

Broj zastupnika koji se biraju za određenu zemlju ovisi o broju njezinih stanovnika, s tim da manje zemlje dobivaju više zastupničkih mjesta nego što bi im pripadalo na temelju stroge proporcionalnosti. 

Na zadnjim izborima, održanima u svibnju 2019., izlaznost se znatno povećala: prosjek EU-a bio je više od 50 %.

Dobar način za upoznavanje s izbornim pitanjima jest čitanje programa kandidata. Neki kandidati imaju vlastite stranice na društvenim medijima, gdje možete dobiti odgovore na svoja pitanja. Za sljedeće europske izbore, koji će se održati 2024., možete se obratiti i najbližem uredu za vezu Europskog parlamenta.

Ako živite u inozemstvu, i dalje možete glasati na nacionalnim izborima svoje zemlje, dok na izborima za Europski parlament možete odabrati za koju državu želite glasati. Vaša glasačka prava u EU-u omogućuju vam da glasate i kandidirate se na lokalnim izborima u zemlji u kojoj živite.

Kad sljedeći put pomislite kako u društvu nešto nije kako treba, obavezno izađite na izbore!