Skip to main content
© Arnaud Jaegers - Unsplash © Arnaud Jaegers - Unsplash

Hääletamine on kõige mõjusam viis arvamust avaldada!

Viimati uuendatud Kolmapäev, 30/09/2020

Mida tead sa valimistest? Hääletamine on demokraatlikus ühiskonnas kodanike kõige võimsam osalemise vahend ning õigus, mida tuleks täiel määral ära kasutada.

Demokraatlikes ühiskondades valitakse valitsus valimistel, kus kodanikud saavad valida mitme kandidaadi või poliitilise erakonna vahel. Hääl on ametlik toetuse väljendus otsusele, kandidaadile või erakonnale. Sõltuvalt riigist on tavaliselt võimalik hääletada omavalitsuse, haldusüksuse, riigi ja Euroopa tasandil.

Enamikus riikides saab hääletada alates 18. eluaastast, kuid alguses, kui hääleõigus üldse sisse seati, oli vanusepiiriks 21. Kõikjal Euroopas kutsuvad osad noored valimisiga langetama. Näiteks Euroopa Noortefoorum on algatanud üleeuroopalise kampaania, et langetada valimisiga 16 aasta peale, järgides Austria näidet. 

Kui hääletad kohalikel, riiklikel ja Euroopa valimistel, siis kasutad oma demokraatlikku õigust osaleda oma tulevikku mõjutavates otsustes ning annad valitud kogudele nende ülesannete täitmiseks vajaliku toetuse.

Euroopa Parlamendi valimised

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad iga viie aasta tagant ja need on maailma suurimad rahvusvahelised valimised. Pärast valimisi hääletab Euroopa Parlament, et valida uus Euroopa Komisjoni president, ja kiidab heaks kõik volinikud. Euroopa Komisjon on ELi täitevorgan.

Kui oled noor Euroopa kodanik, siis mõjutab EL sinu igapäevaelu olenemata sinu elukohast, elatusallikast või ajaveetmise viisist. 2019. aasta Euroopa Parlamendi valmistega seoses on Eurodesk kogunud kokku veebipõhised õppematerjalid, mis aitavad sul saada rohkem teada ELi olemuse, sellest kodanikele tekkiva kasu ja palju muu kohta!

Kuidas hääletamine toimub?

Kuigi Euroopa Parlamendi valimistel on teatavad ühised reeglid, võivad mingid aspektid riigiti erineda, näiteks kas on võimalik hääletada posti teel või välisriigist. Ka valimispäevad võivad erineda. Valimised algavad üldjuhul neljapäeval (Madalmaade tavapärane valimispäev) ja lõppevad pühapäeval (enamike riikide valimispäev).

Iga riigi valitavate Euroopa Parlamendi liikmete arv oleneb elanikkonna suurusest. Väiksed riigid saavad rohkem kohti, kui oleks rangelt proportsionaalne. 

2019. aasta mais toimunud viimastel valmistel oli osalus varasemast märksa suurem – ELi keskmine jõudis rohkem kui 50%-ni.

Valimistega seotud küsimuste kohta teabe saamiseks tasub lugeda kandidaatide programme. Mõnel kandidaadil on olemas isegi oma sotsiaalmeedia lehekülg, kus saab esitada küsimusi. Järgmistel Euroopa Parlamendi valimistel 2024. aastal võid võtta ühendust ka lähima Euroopa Parlamendi Bürooga.

Kui elad välismaal, saad ikkagi osaleda oma riigi kohalikel valimistel, ning Euroopa Parlamendi valimiste korral saad valida, millises riigis hääletada. ELi valimisõigused võimaldavad sul hääletada ja kandideerida elukohariigi omavalitsuse valimistel.

Järgmine kord, kui kurdad või tunned, et midagi on ühiskonnas viltu, osale parem valimistel.