Skip to main content
© Arnaud Jaegers - Unsplash © Arnaud Jaegers - Unsplash

Szavazás: a leghatékonyabb módja annak, hogy kifejezd véleményedet!

Utolsó frissítés szerda, 30/09/2020

Tisztában vagy a választások jelentőségével? A szavazati jog a legmagasabb szintű részvételt biztosítja a demokratikus társadalmakban élő polgárok számára, ezért fontos, hogy mindenki a legteljesebb mértékben éljen ezzel a joggal.

A demokratikus társadalmakban választásokon dől el, ki alakíthat kormányt. A választópolgárok több jelölt, illetve politikai párt közül választhatnak. Ha elmész szavazni, azzal hivatalosan kifejezésre juttatod, hogy mely döntést, jelöltet, illetve pártot támogatod. Rendszerint helyhatósági, regionális, országos és európai szintű választásokon adhatod le a voksod, de ez attól is függhet, melyik országban élsz.

A legtöbb országban 18 év a választójogi korhatár. Ez a szavazójog bevezetésekor még 21 év volt. A fiatalok közül Európa-szerte sokan követelik a választójogi korhatár csökkentését. Az Európai Ifjúsági Fórum például a közelmúltban európai szintű kampányt indított abból a célból, hogy a választójogi korhatárt 16 évre csökkentsék, Ausztria példáját követve. 

A helyi, nemzeti és európai választásokon való szavazással azon demokratikus jogodat gyakorlod, hogy részt vegyél a jövődet érintő döntések meghozatalában, ugyanakkor legitimitást is adsz a választott országgyűlésnek feladatai elvégzéséhez.

Az európai választások

Az uniós parlamenti választásokra ötévente kerül sor. Ez a legnagyobb transznacionális, azaz nemzeteken átívelő választás a világon. A választásokat követően az Európai Parlament szavaz arról, ki lesz az EU végrehajtó testületeként működő Európai Bizottság új vezetője, és jóváhagyja a kiválasztott biztosok személyét.

Függetlenül attól, hogy hol élsz és mivel foglalkozol, fiatal európai polgárként az EU hatással van mindennapi életedre. A 2019-es választásokkal összefüggésben az Eurodesk összegyűjtött egy sor online oktatási anyagot. Ezek rengeteg fontos és érdekes tudnivalót tartalmaznak, segítségükkel tájékozódhatsz például az EU működéséről, illetve arról, hogy mit tesz az Unió a polgáraiért.

Hogyan szavazhatsz

Bár létezik néhány közös szabály az uniós választásokkal kapcsolatban, az eljárás egyes részletei országonként eltérőek lehetnek (például az, hogy lehet-e szavazni levélben vagy külföldön). Eltérés mutatkozhat abban is, hogy melyik napra esik a választás. A választások általában csütörtöki napon kezdődnek (hagyományosan ezen a napon szavaznak Hollandiában), és vasárnap érnek véget (ezen a napon tartja az országok többsége a választást).

Az egyes országokban megválasztott parlamenti képviselők száma a népesség méretétől függ. A kisebb országok több helyet kapnak, mint amennyire az arányosság elve szerint jogosultak lennének. 

A legutóbbi, 2019 májusi választásokon jelentősen nagyobb volt a részvételi arány a korábbiakhoz képest: az uniós átlag meghaladta az 50%-ot.

A választásokkal kapcsolatos legfontosabb kérdésekről a jelöltek választási programjából tájékozódhatsz. Egyes jelöltek saját közösségimédia-oldallal rendelkeznek, ahol kérdéseidre is választ kaphatsz. A következő európai parlamenti választásokról az Európai Parlament által a lakóhelyed szerinti országban működtetett kapcsolattartó irodánál is tudakozódhatsz.

Külföldön élsz? Semmi gond! Ebben az esetben is jogod van arra, hogy szavazz a hazádban megrendezett parlamenti választásokon. Ami pedig az európai parlamenti választásokat illeti, szabadon dönthetsz arról, hogy a hazád vagy a lakóhelyed szerinti ország jelöltjeire akarod-e leadni a voksod. Az uniós szavazati jog arra is lehetőséget biztosít, hogy a lakóhelyedül szolgáló tagállamban szavazz, illetve hogy ott jelöltként indulj a helyhatósági választásokon.

Legközelebb, amikor olyasmit tapasztalsz a környezetedben, amelyen szívesen változtatnál, jusson eszedbe, hogy ha részt veszel a választásokon, azzal Te magad is beleszólhatsz a dolgok alakulásába.