Skip to main content
© xandro Vandewalle- Unsplash © xandro Vandewalle- Unsplash

Európa Ifjúsági és Kulturális Fővárosai

Utolsó frissítés csütörtök, 23/03/2023

Bármelyik európai város ígéretes úti cél lehet, de ha szeretnél rendkívüli élményekkel gazdagodni, látogass el az Európa Kulturális és Ifjúsági Fővárosa címet viselő települések egyikébe.

Európa Kulturális Fővárosa

Európai ügyekben a figyelem sokáig elsősorban a politikára vagy a gazdaságra összpontosult, és az Unió kulturális gazdagsága és sokszínűsége háttérbe szorult.

Ezen a helyzeten kívánt változtatni a görög és a francia kulturális miniszter, Melína Merkúri és Jack Lang, amikor 1985-ben lefektette az Európa Kulturális Fővárosa kezdeményezés alapjait. 

Európa Kulturális Fővárosainak kiválasztására mindig négy évvel a cím viselésének éve előtt kerül sor. A városok közötti megmérettetést a tagállamok szervezik, a döntés azonban uniós szinten meghatározott, egységes kritériumok alapján történik. A kiválasztott városok 12 hónapon át töltik be az Európa Kulturális Fővárosa címet. 

E cím viselése komoly elkötelezettséget jelent: a városoknak számos kulturális rendezvényt kell megszervezniük a térségben, hangsúlyozva azok európai összefüggéseit. 

Eddig több mint 60 város viselhette a címet, és részesülhetett az azzal járó előnyökben: a turizmus fellendült, javult a városok nemzetközi megítélése, sőt, az ott lakók is nagyobb elismeréssel kezdtek tekinteni saját lakóhelyükre, miközben a polgárokban erősödött a közös európai térséghez való tartozás érzése.

2020-ban Rijeka (Horvátország) és Galway (Írország) lettek Európa Kulturális Fővárosai. 

A két város kulturális programjairól itt tájékozódhatsz. Az Európai Örökség címet viselő helyszínekről szóló cikkünk pedig újabb olyan kulturális úti célokat kínál, amelyeket érdemes meglátogatnod az EU-ban!

 

Európa Ifjúsági Fővárosa

Az Európa Ifjúsági Fővárosa program az Európai Ifjúsági Fórum (az európai országokban működő ifjúsági tanácsokat és nemzetközi ifjúsági civil szervezeteket tömörítő ernyőszervezet) kezdeményezéseként indult 2009-ben. Öt évvel később, 2014-ben az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa hivatalosan is elismerte az Európa Ifjúsági Fővárosa címet, és partnerként csatlakozott a kezdeményezéshez. 

Mit jelent, ha egy város az adott év Európa Ifjúsági Fővárosa lesz? A cím célja az Európai Ifjúsági Fórum szavaival élve az, hogy „a fiatalok fokozottabban részt vegyenek a társadalom életében, és erősödjön az európai identitásuk”. 

Ezért a címre bármely olyan európai város kiválasztható, amely erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a fiatalokat bevonja, és bármely területen lehetőséget biztosítson véleményük és gondolataik kifejezésére. Minden településnek egységesen arra kell törekednie, hogy a város és a társadalom javára politikai, kulturális és gazdasági előrelépés történjen. 

A címet elsőként a holland kikötőváros, Rotterdam nyerte el, melynek programját egyetlen rövid mottó foglalja össze: A TE VILÁGOD. A program több mint 500 különféle tevékenységet kínált annak érdekében, hogy bevonja a régió (12 és 27 év közötti) fiataljait. 

Az Európa Ifjúsági Fővárosa címet 2020-ban Amiens (Franciaország) nyerte el. A város programja zenei és színházi rendezvényeket, valamint filmfesztivált egyaránt magában foglal.

Európa Ifjúsági Fővárosait két évvel előre választják ki. Ha úgy gondolod, hogy városodnak pályáznia kellene, olvasd el a követelményeket, és mérlegeld a pályázat benyújtásának lehetőségét! Sok esetben az ifjúsági szervezetek az önkormányzatokkal szorosan együtt dolgoznak.


Ha érdekel, mely városok viselték már a címet korábban, és melyek fogják a jövőben megkapni, tekintsd meg az Európai Ifjúsági Fővárosok listáját.