Skip to main content
© xandro Vandewalle- Unsplash © xandro Vandewalle- Unsplash

Evropská hlavní města mládeže a kultury

poslední aktualizace čtvrtek, 23/03/2023

Evropská města se ze strany návštěvníků těší neutuchajícímu zájmu. Chcete se ale při jejich objevování vydat jinudy, než vyšlapanou cestou? Využijte bohatý program měst, která byla zvolena hlavními městy kultury nebo mládeže.

Evropská hlavní města kultury

Pokud jde o evropské záležitosti, zaměřuje se pozornost obvykle na politiku a ekonomiku. Co ale bohatství a význam rozmanitých evropských kultur?

Myšlenka Evropského hlavního města kultury se zrodila v roce 1985 a jejími autory jsou Melina Mercouriová a Jack Lang – tehdejší ministři kultury Řecka a Francie. 

Evropská hlavní města kultury se volí čtyři roky předem v rámci výběrového řízení organizovaného na vnitrostátní úrovni, ale podle stejných kritérií, jaká jsou definována na úrovni evropské. Zvolená města se na dobu 12 měsíců stávají Evropskými hlavními městy kultury. 

Tento titul s sebou nese i pevný závazek. Města musí uspořádat sérii kulturních akcí zasazených do evropského kontextu. 

Do dnešního dne bylo nominováno více než 60 měst a kromě cti s tím spojené jim akce přinesla praktické pozitivní dopady: samozřejmě v oblasti cestovním ruchu, ale také při posilování pocitu sounáležitosti vlastních občanů ke společnému evropskému prostoru.

Evropskými hlavními městy kultury roku 2020 jsou Rijeka (Chorvatsko) a Galway (Irsko). 

O jejich kulturním programu se dočtete zde. Při přípravě itineráře vaší cesty nepřehlédněte ani náš článek týkající se pamětihodností, jež si zasloužily označení „Evropské dědictví“.

 

Evropská hlavní města mládeže

Prvotní iniciativa přišla v roce 2009 od Evropského fóra mládeže, což je platforma sdružující evropské vnitrostátní rady mládeže a mezinárodní nevládní organizace činné v oblasti mládeže. O pět let později, v roce 2014, uznal Kongres místních a regionálních orgánů Rady Evropy oficiálně titul „Evropské hlavní město mládeže“ a stal se partnerem iniciativy. 

A co obnáší titul evropské hlavní město mládeže? Podle Evropského fóra mládeže slouží k posílení postavení mladých lidí, podpoře účasti mladých lidí a posílení evropské identity. 

Proto má šanci každé evropské město, které se zaměří na to, aby mladým lidem poskytlo možnost přispět, vyjádřit názor a sdílet v uvedených oblastech jejich myšlenky. Všechny části iniciativy by měly mít společný cíl: změnit a posílit jejich město a místní společnost v politickém, kulturním a hospodářském smyslu. 

Prvním městem, které titul získalo, byl přístav Rotterdam. Jeho program shrnovala dvě slova: VÁŠ SVĚT. K zapojení mládeže (od 12 do 27) z oblasti zorganizoval přes 500 aktivit. 

Evropským hlavním městem mládeže roku 2020 je francouzské Amiens. V jeho programu najdete hudební akce, divadelní a filmové festivaly.

Evropská hlavní města mládeže se volí přibližně 2 roky předem. Pokud se domníváte, že má vaše město co nabídnout, projděte si požadavky a zvažte podání přihlášky! V mnoha případech spolupracují mládežnické organizace úzce s obcemi.


Přehled předchozích i budoucích evropských hlavních měst mládeže najdete zde.