Skip to main content
© xandro Vandewalle- Unsplash © xandro Vandewalle- Unsplash

Kuidas saada Euroopa noorte- või kultuuripealinnaks

Viimati uuendatud Neljapäev, 23/03/2023

Mõnd Euroopa linna külastada on alati suurepärane mõte. Kuidas oma elamust veelgi parandada? Tutvu kultuuripealinnaks või noortepealinnaks valitud linnade programmiga.

Euroopa kultuuripealinnad

Euroopa küsimustes on tähelepanu keskmes tavaliselt poliitika või majandus, nüüd on käes aeg rõhutada nii Euroopa kultuuride rikkust kui ka mitmekesisust.

See oli Melina Mercouri ja Jack Langi (Kreeka ja Prantsusmaa kultuuriministrid) idee aastal 1985, kui nad panid aluse Euroopa kultuuripealinnade algatusele. 

Euroopa kultuuripealinnad valitakse neli aastat varem riiklikul tasandil korraldatud konkursi raames, kuid järgides samu Euroopa tasandil määratletud kriteeriume. Valitud linnad saavad 12 kuuks Euroopa kultuuripealinnaks. 

Selle nimetuse kasutamine nõuab tugevat pühendumist; selleks on vaja korraldada rida kultuuriüritusi, mis oleksid kujundatud Euroopa kontekstis. 

Praeguseks on nimetatud üle 60 linna ja see andis neile võimaluse saada kasu positiivsetest tulemustest: turismi hoogustumisest nende elanike tunnustuse suurenemiseni, linna rahvusvahelise profiili tõusust kuni kodanike ühisesse Euroopa piirkonda kuulumise tunde suurenemiseni.

2020. aasta Euroopa kultuuripealinnad on Rijeka (Horvaatia) ja Galway (Iirimaa). 

Tutvu lähemalt nende kultuuriprogrammiga siin ja loe meie artiklit, mis käsitleb Euroopa kultuuripärandi märgisega mälestisi, et täiendada nimekirja kultuurimälestistest, mida ELis külastada.

 

Euroopa noortepealinn

See sai alguse 2009. aastal Euroopa noortefoorumi algatusena (platvorm, mis ühendab riiklikke noortenõukogusid ja rahvusvahelisi noortega seotud valitsusväliseid organisatsioone Euroopas). Viis aastat hiljem, 2014. aastal, tunnustas Euroopa Nõukogu Kohalike ja Piirkondlike Omavalitsuste Kongress ametlikult Euroopa noortepealinna tiitlit, hakates algatuse partneriks. 

Mida tähendab olla aasta Euroopa noortepealinn? Euroopa Noortefoorumit tsiteerides on auhinna eesmärk suurendada noorte mõjuvõimu, suurendada noorte osalust ja tugevdada Euroopa identiteeti. 

Seetõttu võib valituks osutuda iga Euroopa linn, mis keskendub noortele võimaluse andmisele osaleda, väljendada oma seisukohti ja jagada ideid kõigis valdkondades. Nad peavad vaatama samasse suunda: muuta ja parandada oma linna ja ühiskonda poliitiliselt, kultuuriliselt ja majanduslikult. 

Esimene tiitli saanud linn oli Madalmaade sadamalinn Rotterdam, kes tutvustas programmi, mille võib kokku võtta kahe sõnaga: SINU MAAILM. Eesmärk oli kaasata piirkonna noori (vanuses 12–27) rohkem kui 500 tegevuse kaudu. 

2020. aasta Euroopa noortepealinn on Amiens (Prantsusmaa), kes viib läbi programmi, mis hõlmab muusikaüritusi, teatri- ja kinofestivale.

Euroopa noortepealinn valitakse umbes 2 aastat varem. Kui arvad, et sinu linn võiks kandideerida, kontrolli nõudeid ja kaalu taotluse esitamist! Paljudel juhtudel teevad noorteorganisatsioonid koostööd oma kohalike omavalitsustega.


Siit leiad ülevaate varasematest ja tulevastest valitud Euroopa noortepealinnadest.