Skip to main content
© European Union © European Union

Zielona Stolica Europy i Europejski Zielony Liść

Ostatnia aktualizacja czwartek, 23/03/2023

Zielona energia, chodzenie pieszo, jazda na rowerze i rolnictwo miejskie cieszą się w całej Europie rosnącą popularnością. Wszędzie oczekujemy większej świadomości, wszystko musi być lepsze dla środowiska i dla nas i przede wszystkim bardziej zrównoważone.

Również na szczycie listy priorytetów UE figuruje wszystko, co „zielone”, z Europejskim Zielonym Ładem na czele.

Większość z nas żyje w miastach i w związku z tym stoi przed nami wiele wyzwań środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza i wody, wysoki poziom hałasu czy utrata terenów zielonych. Dlatego też w 2008 r. Komisja Europejska zainicjowała program przyznawania tytułu Zielonej Stolicy Europy oraz konkurs o nagrodę Europejski Zielony Liść. Celem obu tych inicjatyw jest promowanie znakomitych rozwiązań i pokazanie, że istnieją miasta, które są zielone i zrównoważone, i że inne też mogą się takimi stać.

Każdego roku Komisja Europejska wybiera laureatów, którzy następnie stają się ambasadorami ruchu zielonych miast na świecie. Zwycięskie miasta wkładają jednak także wiele wysiłku we współpracę ze swoimi mieszkańcami. Koniec końców chodzi przecież o to, by ludzie stali się bardziej świadomi tego, że ich codzienne wybory mają realny wpływ.

W obu konkursach uczestniczyć mogą miasta z państw członkowskich UE, z krajów kandydujących do UE oraz z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Zielona Stolica Europy

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany co roku jednemu europejskiemu miastu, które pokazało, że wiedzie prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego. W konkursie udział mogą wziąć miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, a w przypadku państw, w których nie ma tak dużego miasta, dopuszczone jest największe miasto w kraju.

Głównym przesłaniem tej inicjatywy jest to, że Europejczycy mają prawo żyć w miastach, które dążą do poprawy jakości życia swoich mieszkańców i do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko w skali globalnej. Przekaz ten wyrażony jest w skrócie sloganem „W zielonych miastach żyje się przyjemniej”.

W 2020 r. ten prestiżowy tytuł przyznano Lizbonie (Portugalia). Miasto to dąży do osiągnięcia do 2050 r. stuprocentowej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i ma w planie zasadzenie 100 tys. drzew jeszcze w tym roku. Więcej informacji na temat inicjatyw i programów środowiskowych Lizbony oraz dodatkowe informacje o tym, jak się w nie zaangażować, można znaleźć tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, kto otrzyma ten tytuł w 2021 r.? Zobacz, które miasta zostały nominowane.

Europejski Zielony Liść

Miasta, które nie są na tyle duże, by ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy, mogą zamiast tego starać się o nagrodę Europejski Zielony Liść.
Mogą do niej kandydować miejscowości liczące od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców. Jej celem jest docenienie i nagłośnienie osiągnięć laureatów pod względem usprawniania ekozarządzania i korzyści dla środowiska. Zwycięska miejscowość otrzyma dotację na wsparcie tej działalności w roku, w którym wygrała nagrodę.
Laureatami konkursu Europejski Zielony Liść 2020 są Lappeenranta (Finlandia), Limerick (Irlandia) i Mechelen (Belgia).

Niełatwo jest zostać zielonym miastem...

Otrzymanie jednego z tych tytułów jest dla miasta dużym zaszczytem, ale wcale nie tak łatwo jest go zdobyć. Proces selekcji jest bardzo rygorystyczny. Miasta muszą przedstawić obszerną historię dotychczasowych działań, a także konkretne plany dalszych zmian w kierunku realizacji ideałów przyświecających ruchowi zielonych miast. I nie wystarczą tu tylko puste słowa. Kandydaci dostarczają wiele danych, statystyk i zestawień dotyczących sytuacji w 12 różnych obszarach związanych z ochroną środowiska (m.in. gospodarka wodna i gospodarka odpadami, jakość powietrza, bioróżnorodność, zmiana klimatu i efektywność energetyczna) i to na tej podstawie wyłaniani są zwycięzcy. Krótko mówiąc, miasta muszą wykazać, że ich ambicje mają charakter długofalowy i że przynoszą korzyści ich mieszkańcom, planecie i gospodarce.

Sprawdź, które miasta uzyskały ten tytuł w poprzednich latach.

Może to Twoje miasto mogłoby zostać następną Zieloną Stolicą Europy albo wygrać następną edycję konkursu Europejski Zielony Liść?

Zaglądaj regularnie na poświęconą konkursowi stronę internetową Komisji Europejskiej i gdy pojawi się znów zaproszenie do składania wniosków, skontaktuj się ze swoim burmistrzem.