Skip to main content
© European Union © European Union

Az Európa Zöld Fővárosa díj és az Európai Zöld Levél díj

Utolsó frissítés csütörtök, 23/03/2023

A zöld energia, a gyaloglás vagy a kerékpározás és a városi közösségi kertek egyre népszerűbben Európában. A városoknak környezettudatosabbá és fentarthatóbbá kell válniuk.

Az EU napirendjén előkelő helyen szerepel a környezetvédelem; általános keretét az európai zöld megállapodás képezi.

A lakosság zöme városokban él, ezért sok környezetvédelmi kihívással szembesül (víz- és légszennyezés, zajártalom, a biodiverzitás csökkenése stb.). Az Európai Bizottság ezért hozta létre 2008-ban az Európa Zöld Fővárosa és az Európai Zöld Levél díjat. A díjak célja, hogy népszerűsítsék a zöld és fenntartható városok példamutató megoldásait, és hogy más városokat is hasonló kezdeményezésekre ösztönözzenek.

Az Európai Bizottság minden évben kiválasztja a nyertes városokat, amelyek világszerte nagyköveti szerepet töltenek be a környezetvédelem területén. Nagyon sok múlik azon, milyen mértékben sikerül bevonni a lakosságot a város kizöldítését célzó erőfeszítésekbe. A legfontosabb üzenet, melyet közvetíteni szeretnénk, ezért az, hogy mi mindannyian, mindennapi választásainkkal megváltoztathatjuk a világ folyását.

A két díjra az uniós tagállamok, a tagjelölt országok, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc városai pályázhatnak.

Európa Zöld Fővárosa

A díjra azok a városok pályázhatnak, amelyek vezető szerepet játszanak a környezeti, szociális és gazdasági fenntarthatóságban. További feltétel, hogy a város népessége meghaladja a százezer főt (azokból az országokból, ahol nincs ilyen méretű város, a legnagyobb település pályázhat).

A fő üzenet az, hogy az európaiaknak joguk van egészséges városi környezetben élni, és ezért a településeknek törekedniük kell egyrészt a lakosság életminőségének javítására, másrészt a globális környezeti hatás csökkentésére. A kezdeményezés jelmondata tömör, de sokatmondó: „Élhető, zöld városok”.

A rangos díjat 2020-ban Lisszabon (Portugália) kapta meg. A város 2050-re teljesen karbonsemleges kíván lenni, és az idei évben százezer fát tervez ültetni. Olvass utána a lisszaboni környezetvédelmi kezdeményezéseknek, programoknak és annak, hogy hogyan vehetsz részt bennük.

Kíváncsi vagy a 2021. évi díjakra? Olvass tovább arról, hogy mely városokat jelölték a díjakra.

Európai Zöld Levél díj

Erre a díjra azok a városok pályázhatnak, amelyek a méretükből kifolyólag nem szállhatnak versenybe az Európa Zöld Fővárosa díjért.
Az Európai Zöld Levél díj a 20–100 ezer lakosú városok környezetgazdálkodási erőfeszítéseit jutalmazza, illetve eredményeit népszerűsíti. A nyereményből a győztes város támogathatja tevékenységeit.
Az Európai Zöld Levél díj 2020. évi nyertesei: Lappeenranta (Finnország), Limerick (Írország) és Mechelen (Belgium).

Nem is olyan könnyű zöldnek lenni...

Nagy megtiszteltetés egy városnak, ha elnyeri valamelyik díjat – ez viszont nem is olyan egyszerű. A kiválasztási eljárás nagyon szigorú; a városoknak alaposan dokumentálniuk kell környezetvédelmi eredményeiket és terveiket. A hangzatos szlogenek nem elegendőek; a benyújtandó adatoknak és információknak 12 környezetvédelmi területet kell lefedniük (hulladék- és vízkezelés, levegőminőség, biodiverzitás, éghajlatváltozás vagy energiafogyasztás). A városoknak tehát azt kell bebizonyítaniuk, hogy ambícióik hosszú távúak, és a lakosok, a gazdaság és a bolygó egészének a javát szolgálják.

Olvasd el, az EU mely városokat díjazta az elmúlt években.

Lehet, hogy a Te városod is esélyes az Európa Zöld Fővárosa vagy az Európai Zöld Levél díjra?

Kövesd nyomon a pályázati felhívások közzétételét az Európai Bizottság weboldalán, és akár szólj róla településed polgármesterének is.