Skip to main content
© European Union © European Union

Eiropas Zaļās galvaspilsētas un Eiropas Zaļās lapas tituls

Pēdējās atjaunināšanas datums ceturtdiena, 23/03/2023

Visā Eiropā arvien populārāka kļūst zaļā enerģija, kājāmiešana, velotransports un urbānā lauksaimniecība. Pilsētai jābūt pārdomātākai, videi un iedzīvotājiem draudzīgākai un — īpaši svarīgi – ilgtspējīgākai.

Saskaņā ar Eiropas zaļo kursu vides ilgtspējība ir viena no galvenajām prioritātēm Eiropas darba kārtībā.

Liela daļa Eiropas iedzīvotāju dzīvo pilsētās un saskaras ar tādām vides problēmām kā gaisa un ūdens piesārņojums, augsts trokšņa līmenis vai dabas teritoriju zudums. Šajā sakarā Eiropas Komisija 2008. gadā izveidoja Eiropas Zaļās galvaspilsētas un Eiropas Zaļās lapas balvu. Pilsētu godalgošanas mērķis ir popularizēt fantastiskus risinājumus un parādīt, ka zaļas un ilgtspējīgas pilsētas ir iespējamas un ka tas ir pa spēkam visām pilsētām!

Katru gadu Eiropas Komisija izvēlas uzvarētājas pilsētas, kuras kļūst par “zaļo pilsētu vēstniecēm” pasaules mērogā. Šīs pilsētas aktīvi sadarbojas ar iedzīvotājiem. Šā konkursa galvenais mērķis ir panākt, lai cilvēki vairāk apzinātos, ka izvēle, ko tie izdara ik dienu, var mainīt pasauli.

Abos konkursos var piedalīties ES dalībvalstu, kandidātvalstu, Islandes, Lihtenšteinas, Norvēģijas un Šveices pilsētas.

Eiropas Zaļā galvaspilsēta

Eiropas Zaļās galvaspilsētas goda nosaukumu katru gadu piešķir Eiropas pilsētai, kurā ir vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju un kura ir pierādījusi līderību vides, sociālās un ekonomiskās ilgtspējas jomā. Valstīs, kurās iedzīvotāju skaits nevienā pilsētā nepārsniedz 100 000, konkursam var pieteikties valsts lielākā pilsēta.

Galvenais vēstījums ir tāds, ka eiropiešiem ir tiesības dzīvot veselīgās pilsētu teritorijās, un tāpēc pilsētām būtu jācenšas uzlabot savu iedzīvotāju dzīves kvalitāte un jācenšas mazināt ietekmi uz vidi kopumā. Šis vēstījums ir ietverts sauklī “Green cities – fit for life” jeb ““Zaļas” pilsētas – piemērotas dzīvošanai”.

2020. gadā prestižais tituls tika piešķirts Lisabonai Portugālē. Pilsēta plāno līdz 2050. gadam sasniegt simtprocentīgu oglekļa emisiju neitralitāti un gada laikā iestādīt 100 000 kokus. Uzzini vairāk par Lisabonas vides iniciatīvām, programmu un to, kā iesaistīties, šeit.

Vēlies uzzināt vairāk par 2021. gada balvu? Uzzini, kuras pilsētas ir iesniegušas savu kandidatūru.

Eiropas Zaļās lapas tituls

Mazākām pilsētām, kuras nevar pretendēt uz Eiropas Zaļās galvaspilsētas titulu, ir iespēja piedalīties sacensībā par Eiropas Zaļās lapas titulu.
Uz titulu var pretendēt pilsētas ar 20 000 līdz 100 000 iedzīvotāju, un ar to tiek atzinīgi novērtēti un veicināti pilsētu centieni uzlabot vides pārvaldību un rezultātus. Uzvarējusī pilsēta saņem dotāciju, ar kuru tiek atbalstītas tās darbības nominācijas gadā.
Eiropas 2020. gada Zaļās lapas konkursa uzvarētājas ir Lapēnranta (Somija), Limerika (Īrija) un Mehelena (Beļģija).

Nav viegli būt zaļam...

Zaļās pilsētas tituls ir liels pagodinājums pilsētai, taču to iegūt nav nemaz tik viegli. Atlases process ir ļoti stingrs: pilsētām ir jāsniedz uzticami pierādījumi par līdz šim paveikto, kā arī jāizklāsta savi nākotnes plāni par to, kā pilsētu padarīt zaļāku. Tukšām runām šeit nav vietas, pilsētām tiek prasīts iesniegt datus, faktus un skaitļus attiecībā uz 12 dažādām vides politikas jomām (piemēram, atkritumu un ūdens resursu apsaimniekošana, gaisa kvalitāte, bioloģiskā daudzveidība, klimata pārmaiņas, energosniegums). Proti, pilsētām jāpierāda, ka to mērķi ir ilgtermiņa mērķi, kas dod labumu iedzīvotājiem, planētai un ekonomikai.

Uzzini, kuras pilsētas ir bijušas titula īpašnieces!

Vai tava pilsēta varētu pretendēt uz nākamo Eiropas Zaļās galvaspilsētas vai Eiropas Zaļās lapas titulu?

Seko informācijai konkursa tīmekļa vietnē, lai uzzinātu, kad būs nākamais uzaicinājums, un aicini savas pilsētas mēru pieteikties!