Skip to main content
© European Union © European Union

Nagradi zelena prestolnica Evrope in evropski zeleni list

Zadnja sprememba Četrtek, 23/03/2023

Zelena energija, hoja ali kolesarjenje in mestno kmetijstvo so vedno bolj priljubljeni po vsej Evropi. Vse dejavnosti morajo temeljiti na bolj ozaveščenih odločitvah, biti boljše za okolje in državljane ter zlasti bolj trajnostne.

„Zeleno“ je na podlagi evropskega zelenega dogovora na samem vrhu evropske agende.

Večina nas živi v mestih, kjer se soočamo s številnimi okoljskimi izzivi, kot so onesnaženost zraka in vode, veliko hrupa ali izguba narave. Zato je Evropska komisija leta 2008 uvedla nagrado za zeleno prestolnico Evrope in nagrado evropski zeleni list. Nagradi spodbujata izvirne rešitve in dokazujeta, da obstajajo zelena in trajnostna mesta, ki so lahko zgled drugim.

Evropska komisija vsako leto izbere zmagovalce, ki nato postanejo „ambasadorji zelenih mest“ (po vsem svetu). Mesta pri tem veliko sodelujejo tudi s svojimi prebivalci. Želimo, da bi se ljudje bolj zavedali, da lahko njihove vsakodnevne odločitve prinesejo pomembne spremembe.

Za priznanji se lahko potegujejo mesta v državah članicah EU, državah kandidatkah EU ter Lihtenštajnu, na Norveškem in v Švici.

Zelena prestolnica Evrope

Naziv zelene prestolnice Evrope se vsako leto podeli evropskemu mestu z več kot 100 000 prebivalci, ki se je izkazalo za vodilno na področju okoljske, družbene in gospodarske trajnosti. V državah, kjer ni mest z več kot 100 000 prebivalci, se lahko prijavi največje mesto.

Glavno sporočilo nagrade je, da imajo Evropejke in Evropejci pravico živeti v zdravih mestnih območjih, zato bi si morala vsa mesta prizadevati za izboljšanje kakovosti življenja in zmanjšanje njihovega vpliva na svetovno okolje. To sporočilo je vključeno v slogan „Zelena mesta za zdravo življenje“.

Leta 2020 ta prestižni naziv nosi Lizbona na Portugalskem. Lizbona želi do leta 2050 postati v celoti ogljično nevtralna. V mestu nameravajo samo letos posaditi 100 000 dreves. Več o okoljskih pobudah Lizbone, programu in sodelovanju lahko preberete tukaj.

Vas zanima natečaj za leto 2021? Odkrijte nominirana mesta.

Nagrada evropski zeleni list

Mesta, ki niso dovolj velika, da bi se potegovala za naziv zelene prestolnice Evrope, lahko kandidirajo za evropski zeleni list (EGLA).
Nagrada je namenjena mestom z 20 000 do 100 000 prebivalci, njen cilj pa je priznati in spodbujati prizadevanja teh mest za boljše okoljsko upravljanje in rezultate. Zmagovalno mesto bo prejelo nepovratna sredstva za podporo dejavnostim v letu, ko bo nosilo naziv evropskega zelenega lista.
Zmagovalci natečaja za evropski zeleni list 2020 so Lappeenranta (Finska), Limerick (Irska) in Mechelen (Belgija).

Ni lahko biti zelen ...

Naziv zelenega mesta je pomembno priznanje, ki ga ni lahko dobiti. Izbirni postopek je zelo strog: mesta morajo pokazati, kaj so storila doslej, hkrati pa razkriti, kako nameravajo postati okolju prijaznejša. Zmagovalno mesto se izbere na podlagi najrazličnejših podatkov in dejstev, ki jih predložijo mesta na dvanajstih okoljskih področjih: od ravnanja z odpadki in vodo, kakovostjo zraka ter biotsko raznovrstnostjo do podnebnih sprememb in energetske učinkovitosti. Mesta morajo dokazati, da so njihove ambicije dolgoročne in v korist ljudi, planeta in gospodarstva.

Seznam doslej nagrajenih mest.

Morda prav vaše mesto izpolnjuje vse pogoje za naziv zelene prestolnice Evrope ali evropskega zelenega lista?

Spremljajte novosti v zvezi z natečajem na spletišču Evropske komisije, da boste pravočasno seznanjeni z objavo naslednjega razpisa. In zakaj ne bi stopili v stik z županjo ali županom?