Skip to main content
© European Union © European Union

Наградите „Европейска зелена столица“ и „Европейско зелено листо“

Последна актуализация четвъртък, 23/03/2023

Зелената енергия, ходенето пеша, колоезденето и градското земеделие стават все по-популярни в цяла Европа. Всичко трябва да бъде по-отговорно, по-добро за околната среда и гражданите и по-устойчиво.

Околната среда е на челно място в европейския дневен ред, като Европейският зелен пакт определя общата рамка.

Повечето от нас живеят в градове и са изправени пред множество предизвикателства, като например замърсяване на въздуха или водата, високи нива на шум или загуба на природни ресурси. Затова още през 2008 г. Европейската комисия стартира наградите Европейска зелена столица и Европейско зелено листо. Те са посветени на насърчаването на чудесни решения и показват, че има екологични, устойчиви градове и че други могат да направят същото!

Всяка година Европейската комисия избира победителите, които стават „посланици на зеления град“ (в целия свят). Но те също така работят много със своите граждани, за да се случи това. В крайна сметка искаме хората да осъзнаят по-добре, че техният ежедневен избор може да доведе до огромна промяна.

В двата конкурса могат да участват градове от държавите от ЕС, страните кандидатки за членство, както и Лихтенщайн, Исландия, Норвегия и Швейцария.

Европейска зелена столица

Наградата се присъжда ежегодно на европейски град с над 100 000 жители, който се е доказал като лидер в екологичната, социалната и икономическата устойчивост. От държавите, в които няма градове с над 100 000 жители, може да участва най-големият град.

Основното послание е, че европейците имат право да живеят в здравословна градска среда и затова градовете трябва да се стремят да подобряват качеството на живот на своите граждани и да намаляват въздействието си върху околната среда. Това послание се съдържа в мотото „Зелени градове — подходящи за живот“.

През 2020 г. престижната титла е присъдена на град Лисабон, Португалия. Градът се стреми да стане напълно неутрален по отношение на въглеродните емисии до 2050 г. и да засади 100 000 дървета през годината. Научи повече за инициативите и програмата на Лисабон в областта на околната среда и как да участваш тук.

Любопитен си за наградите през 2021 г.? Виж кои градове са номинирани.

Награда „Европейско зелено листо“

Градовете, които не са достатъчно големи, за да се състезават за званието „Европейска зелена столица“, могат да се състезават за наградата „Европейско зелено листо“.
В конкурса могат да участват градове с население между 20 000 и 100 000 жители, като целта е да се признаят и насърчат усилията им за по-добро управление на околната среда и по-добри резултати. Спечелилият град ще получи безвъзмездни средства за подкрепа на неговите дейности през цялата година, в която е носител на наградата „Европейско зелено листо“.
Победителите в конкурса „Европейско зелено листо“ за 2020 г. са Лапеенранта (Финландия), Лимерик (Ирландия) и Мехелен (Белгия).

Не е лесно да си екологичен...

За един град е голяма чест да носи титлата „зелен град“, но не се става победител за годината толкова лесно. Има много строг процес на подбор, в който градовете трябва да покажат солидни постижения във всичко, което са направили досега, и какво планират да направят, за да стане техният град по-екологичен. Това не са празни приказки — за да се прецени кой ще бъде победителят, градовете трябва да покажат много данни, факти и цифри в 12 различни области на околната среда (от управление на отпадъците и водите, качество на въздуха, биоразнообразие, изменение на климата до енергийни характеристики). Накратко, градовете трябва да покажат, че амбициите им са дългосрочни и в полза на хората, планетата и икономиката.

Виж кои градове са били наградени в миналото!

Може би твоят град има всичко необходимо, за да стане победител в конкурса „Европейска зелена столица“ или „Европейско зелено листо“?

Следи уебсайта на Европейската комисия за конкурса, за да видиш кога ще бъде публикувана следващата покана, а защо не провериш и в общината!