Skip to main content
© European Union © European Union

Európske hlavné zelené mesto a ocenenie Európsky zelený list

Posledná aktualizácia štvrtok, 23/03/2023

Zelená energia, chôdza alebo používanie bicyklov a mestské poľnohospodárstvo sú čoraz populárnejšie v celej Európe. Všetko musí byť vedomejšie, lepšie pre životné prostredie a občanov, a najmä udržateľnejšie.

Aj „zelená“ patrí medzi priority európskeho programu, ktorého celkový rámec stanovuje Európska zelená dohoda.

Keďže väčšina z nás žije v mestách, čelíme mnohým výzvam v oblasti životného prostredia, akými sú znečistenie ovzdušia alebo vody, vysoké úrovne hluku alebo strata prírody. Preto Európska komisia v roku 2008 zaviedla ocenenia Európske hlavné zelené mesto a Európsky zelený list. Zmyslom týchto cien je najmä podporiť fantastické riešenia a poukázať na to, že zelené, udržateľné mestá existujú a že ostatní sa môžu takisto pričiniť!

Každý rok vyberá Európska komisia víťazov ceny, ktorí sa potom stanú „veľvyslancami zelených miest“ (celosvetovo). Aby sa to stalo realitou, pracujú veľa aj s občanmi. V konečnom dôsledku chceme, aby ľudia brali viac na vedomie to, že ich každodenné rozhodnutia môžu zmeniť svet.

O obe ocenenia sa môžu uchádzať mestá v členských štátoch EÚ, kandidátskych krajinách EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku.

Európske hlavné zelené mesto

Ocenenie Európske hlavné zelené mesto sa každoročne udeľuje európskemu mestu s viac než 100 000 obyvateľmi, ktoré preukázalo, že je lídrom v oblasti environmentálnej, sociálnej a hospodárskej udržateľnosti. V krajinách, v ktorých sa nenachádza mesto s viac než 100 000 obyvateľmi, sa môže do súťaže prihlásiť mesto s najväčším počtom obyvateľov.

Hlavným odkazom je, že Európania majú právo žiť v zdravých mestských oblastiach a že mestá a veľkomestá by sa preto mali usilovať zlepšiť kvalitu života svojich obyvateľov a znížiť svoj vplyv na globálne životné prostredie. Toto posolstvo sa premieta do sloganu „Zelené mestá – lepší život“.

V roku 2020 bol tento prestížny titul udelený mestu Lisabon v Portugalsku. Cieľom mesta je stať sa do roku 2050 stopercentne uhlíkovo neutrálnym a počas roka zasadiť 100 000 stromov. Viac informácii o iniciatívach, programoch Lisabonu v oblasti životného prostredia a o tom, ako sa zapojiť, nájdeš tu.

Si zvedavý na ocenenia v roku 2021? Zistite, ktoré mestá sú nominované.

Ocenenie Európsky zelený list

Mestá, ktoré nie sú dosť veľké na to, aby sa uchádzali o titul Európskeho hlavného zeleného mesta, majú šancu uchádzať sa o ocenenie Európsky zelený list.
O ocenenie sa môžu uchádzať mestá a veľkomestá s počtom obyvateľov od 20 000 do 100 000 s cieľom oceniť a podporiť úsilie ľudí zamerané na lepšie riadenie a výsledky v oblasti životného prostredia. Víťazné mesto získa grant, aby mohlo podporovať svoje činnosti počas roka, v ktorom získalo ocenenie Európsky zelený list.
Víťazmi súťaže Európsky zelený list pre rok 2020 sú Lappeenranta (Fínsko), Limerick (Írsko) a Mechelen (Belgicko).

Nie je ľahké byť zeleným…

Pre mesto je obrovskou poctou získať titul zeleného mesta za daný rok, ale jeho držiteľom sa nestanete len tak ľahko. Existuje veľmi prísny výberový proces, v ktorom musia mestá preukázať solídne výsledky vo všetkom, čo doteraz urobili a čo konkrétne majú v pláne urobiť, aby ich mesto bolo zelené. Žiadne zavádzanie, pretože, aby sa dalo zhodnotiť, kto bude víťazom, musia mestá predložiť veľké množstvo údajov, faktov a čísel v rámci 12 rôznych oblastí životného prostredia (od nakladania s odpadom a hospodárenia s vodami, kvality ovzdušia, biodiverzity, zmeny klímy až po energetickú hospodárnosť). Stručne povedané, mestá musia preukázať, že ich ambície sú dlhodobé a v prospech ľudí, planéty a hospodárstva.

Pozri si, ktoré mestá boli odmenené v minulosti!

Možno má tvoje mesto na to, aby bolo nasledujúcim Európskym hlavným zeleným mestom alebo víťazom ocenenia Európsky zelený list.

Sleduj webové sídlo súťaže Európskej komisie, aby si vedel, kedy bude oznámená nasledujúca výzva a opýtaj sa aj starostu!