Skip to main content
© calvinhanson - Unsplash

Cestovať sa dá nielen letecky

Posledná aktualizácia streda, 21/10/2020

 Keďže väčšina európskych krajín je blízko, niekedy môžete do cieľa doraziť rôznymi spôsobmi: vlak, autobus a trajekt sú len niektoré možnosti cestovania a spoznávania Európy.

Bicykel
 

Pohrúžte sa do dobrodružnej a udržateľnej cesty na bicykli po Európe. Na spoznávanie Európy je k dispozícii viac ako 90 000 km cyklotrás. Začnite plánovať cestu a vypočítajte, koľko dní budete musieť prejsť na zvolenej trase EuroVelo.

Vlak

Pohodlne sa usaďte a relaxujte, keď prechádzate okolo európskeho vidieka. Cestovanie po železnici je perfektný spôsob, ako cestovať z mesta do mesta, v malých aj veľkých skupinách. Je to takisto ekologickejší spôsob dopravy!
Pri rezervácii vopred prostredníctvom zdrojov ako InterRail, Rail Europe, Eurail, Omio alebo RegioJet si môžete vytvoriť perfektný cestovný itinerár. Vďaka možnosti cestovať v noci si pred dosiahnutím svojho ďalšieho cieľa môžete odpočinúť. Ak cestujete v noci alebo vo veľkých skupinách, nezabudnite na ohľaduplnosť voči ostatným cestujúcim, niektorí ľudia sa možno nebudú chcieť zabávať spolu s vami!

Autobus

Výhody cestovania autobusom sa v mnohom podobajú vlaku – môžete sa kochať krajinou a cestovať v noci. A hoci je tento druh dopravy niekedy pomalší, môže ísť o jediný spôsob, ako sa dostať do odľahlejších oblastí. Na vyhľadanie najnižšieho cestovného môžete použiť napríklad Omio, Busbud alebo Comparabus

Automobil

Či už máte alebo nemáte auto, stále si ho môžete zvoliť ako spôsob prepravy po Európe. Môžete použiť porovnávací nástroj, napríklad RentalCars, Kayak alebo Auto Europe. Môžete takisto využiť spolujazdu prostredníctvom systému Road Sharing. Tieto možnosti môžu prispieť k tomu, aby bola vaša cesta pružnejšia, spoločenskejšia a ekologickejšia. K dispozícii je aj služba Blablacar, ktorá spája vodičov, ktorí majú v aute voľné miesto, s ľuďmi, ktorí hľadajú jazdu po Európe. 

Nech sú možnosti akékoľvek, nezabudnite si skontrolovať poistné podmienky (a hodnotenia!), a vždy si so sebou prineste kópiu svojej rezervácie. Väčšina požičovní automobilov blokuje sumu franšízy na vašej karte Visa/MasterCard ako zálohu. Uistite sa, že máte túto kapacitu na kreditnej karte, ak nie, budete musieť zaplatiť ďalšie poistenie.

Trajekt

Možno vám to ani nezišlo na um, ale cesta trajektom môže byť vašou najlepšou voľbou, najmä ak cestujete v oblasti Stredozemia alebo Škandinávie. Vyskúšajte napríklad Ferrylines.com alebo Aferry.com a vyberte si trasu, ktorá vám najlepšie vyhovuje!

Bez ohľadu na to, aký dopravný prostriedok si pre cestu vyberiete, uistite sa, že ste informovaní o svojich právach ako cestujúceho, stiahnite si do smartfónu aplikáciu Práva cestujúcich a môžete vyraziť!