Skip to main content
© European Union © European Union

Twórz projekty i zmieniaj swoje otoczenie na lepsze

Ostatnia aktualizacja poniedziałek, 13/09/2021

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem własnego projektu młodzieżowego – skierowanego do młodzieży lub realizowanego przez młodzież – ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przygotowaliśmy mały przewodnik, który pomoże Ci się zorganizować, niezależnie od tego, na jakim etapie planowania projektu jesteś.

Jak wymyślić dobry projekt: oto 5 najważniejszych elementów, o których należy pamiętać.

1. Wyznacz jasny cel

Opracowanie koncepcji projektu może na początku wydawać się ogromnym wyzwaniem, ale jeśli poświęcisz chwilę na zastanowienie się nad tym, co chcesz osiągnąć lub co Twój projekt ma wspierać, zasadniczo będziesz w stanie określić cel swojego projektu. Cel to ogólny zamysł Twojego projektu – wkład, jaki chcesz wnieść, i wyniki, jakie chcesz osiągnąć po zrealizowaniu projektu. Cel będzie przyświecał Ci przy realizacji projektu, zapewni wizję i kierunek działań. 

2. Bądź SMART

Kiedy już wyznaczyłeś główny cel, czas opracować poszczególne zadania. Mogą to być kroki, jakie należy wykonać, a także wszystko to, co pomoże Ci urzeczywistnić cel. Aby ułatwić ocenę swoich zadań, pamiętaj o zastosowaniu techniki SMART przy ich opracowywaniu. Na przykład, jeśli Twoim celem jest zapoczątkowanie dialogu między młodzieżą a decydentami, Twoje zadania mogą obejmować poinformowanie 2 tys. młodych osób o sposobach przedstawiania propozycji decydentom, zainicjowanie dialogu w celu ustanowienia stałego organu konsultacyjnego itp. 

3. Określ konkretne grupy docelowe

Do jakich grup docelowych chcesz skierować swój projekt? Ogółem do młodzieży czy do młodych osób z konkretnych regionów lub do konkretnych grup młodzieży? Pomyśl o ich wieku, zainteresowaniach, zwyczajach. Bądź konkretny i zawęź swoją grupę docelową – dzięki temu łatwiej będzie Ci określić działania i kanały umożliwiające dotarcie do danej grupy. 

4. Określ istotne działania 

Czas na ustalenie sposobu realizacji projektu. Jakie działania chcesz podjąć, aby zrealizować swoje zadania? Jeśli Twój projekt ma zapoczątkować dialog między władzami regionalnymi a młodzieżą, działania powinny obejmować organizację spotkań z przedstawicielami władz regionalnych, aby przekonać ich do tego pomysłu, kampanię komunikacyjną w celu poinformowania i zaangażowania młodych osób itp.

Nie zapomnij uwzględnić w swoim planie komunikacji konkretnych działań związanych z komunikacją. Taki plan powinien zawierać odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jaki jest Twój przekaz i co chcesz osiągnąć swoimi działaniami komunikacyjnymi?
  • Do kogo chcesz dotrzeć i w jaki sposób ocenisz, czy Ci się to udało?
  • Za pośrednictwem jakich kanałów chcesz dotrzeć do tych osób? 

Pamiętaj, aby ocenić swoje materiały wizualne i treści, i upewnij się, że są one czytelne, zrozumiałe i atrakcyjne dla Twojej grupy docelowej. 

5. Monitoruj i oceniaj swoje rezultaty

Ocena to element, który powinien się znaleźć nie tylko na końcu projektu – warto uwzględnić ją także na innych etapach jego realizacji. Oceniając postępy, będziesz w stanie zidentyfikować potencjalne ryzyko oraz dostosować swoje metody i działania, aby móc osiągnąć cel swojego projektu. Na zakończenie projektu należy przeprowadzić ocenę i zebrać informacje zwrotne od uczestników lub osób, które miały styczność z projektem. Dzięki temu nie tylko dowiesz się, co można było zrobić lepiej, ale też wyciągniesz wnioski, które wykorzystasz w przyszłych projektach. 

Szukasz inspiracji?

Skorzystaj z dostępnych narzędzi, które pomogą Ci zastanowić się nad tym, jak wdrożyć działania projektowe, jak sprawić, by w większym stopniu sprzyjały one włączeniu i uczestnictwu, a także jak poradzić sobie z potencjalnym ryzykiem w trakcie realizacji projektu. 

  • W opracowaniu wysokiej jakości projektów pomoże Ci aplikacja internetowa Q-App oferująca wskazówki dotyczące poszczególnych etapów planowania projektu, a także wsparcie dla Ciebie i Twojego zespołu w rozważaniach na temat możliwości poprawy jakości Twojego projektu. Możesz też zajrzeć do przewodnika „16 kroków do idealnego projektu!” i zobaczyć, co jeszcze powinieneś zrobić.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej inspiracji, zawsze możesz skorzystać z następujących baz danych – większość z nich umożliwia wyszukiwanie za pomocą słów kluczowych, a także daje możliwość sprawdzenia, jakie projekty zostały już zrealizowane w Twoim kraju.

Jak szukać finansowania?

Jeżeli szukasz wsparcia finansowego na realizację swojego projektu, możesz zgłosić się do wielu instytucji na różnych szczeblach, od lokalnego po europejski. W pierwszej kolejności skontaktuj się z organami lokalnymi i regionalnymi, odwiedź ich stronę internetową lub zapytaj swoją krajową radę młodzieżową o dotacje na wsparcie Twojego projektu. 

Poniżej przedstawiamy listę programów UE, które mogą być pomocne przy finansowaniu Twojego projektu:

  • Jeśli chcesz zorganizować wydarzenie szkoleniowe lub wymianę młodzieży, sprawdź możliwości, jakie daje Erasmus+ Akcja 1 obejmująca wsparcie w zakresie podróży i wymiany młodzieży.
  • Jeśli Twój projekt ma formę konsultacji lub dialogu na rzecz wsparcia polityk realizowanych w Twojej społeczności, zapoznaj się z możliwościami, jakie daje Erasmus+ Akcja 3: wsparcie w reformowaniu polityk. 
  • A jeśli organizujesz lokalny projekt o wymiarze socjalnym, powinieneś zapoznać się z projektami Europejskiego Korpusu Solidarności (projektami solidarnościowymi). Program ten umożliwia finansowanie lokalnych inicjatyw o wymiarze społecznym, a także wspiera organizacje, które chcą przyjąć wolontariuszy do udziału w projekcie.
  • Stowarzyszenie studentów i absolwentów Erasmus+ oferuje dotacje dla mniejszych projektów europejskich dotyczących tematyki internacjonalizacji, kształcenia międzykulturowego i mobilności młodzieży. 

Możesz też ubiegać się o finansowanie od podmiotów prywatnych. W internecie działa kilka stron, na których możesz założyć własną zbiórkę w ramach crowdfundingu i zdobyć wsparcie finansowe dla swojego projektu od osób prywatnych i przedsiębiorstw. Przykładami europejskich stron tego typu są whydonate.eu i Ulule, ale często można znaleźć krajowe platformy crowdfundingowe, co ułatwia zdobywanie funduszy w obrębie własnej społeczności. 

Innym sposobem jest znalezienie sponsorów w postaci regionalnych organizacji i przedsiębiorstw, które mogą być zainteresowane sfinansowaniem Twojego pomysłu lub dotarciem do tej samej grupy docelowej.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci opracować projekt. Jeżeli chcesz uzyskać więcej bezpłatnych porad, zachęcamy do kontaktu z lokalnym punktem Eurodesk, krajową radą młodzieży lub agencją krajową