Skip to main content
© European Union © European Union

Renkite jaunimo projektus vietos bendruomenės labui

Atnaujinta Pirmadienis, 13/09/2021

Norėtumėte imtis jaunimo projekto, projekto, kurį vykdytų jaunimas arba kuris būtų jam skirtas, tačiau tiksliai nežinote, nuo ko pradėti? Parengėme šį vadovą, kuris padės jums planuoti bet kurį projekto etapą.

Projekto idėjos paieška – 5 svarbiausi dalykai, apie kuriuos reikia pagalvoti.

1. Užsibrėžkite aiškų tikslą

Užduotis sugalvoti projekto idėją iš pradžių gali atrodyti labai bauginanti, tačiau jei skirsite pakankamai laiko apmąstyti, ką norėtumėte pakeisti ar kam pagelbėti, išryškės ir projekto tikslas. Tikslas – tai jūsų projekto ketinimų visuma, visas poveikis, kurį tikitės padaryti, ir rezultatai, kurių galiausiai norite pasiekti. Tai pagrindinis jūsų orientyras vykdant projektą, suteikiantis viziją ir veiklos kryptį. 

2. Sumaniai nustatyti siekiai

Apsisprendus dėl pagrindinio tikslo, reikia pradėti galvoti apie siekius. Tai gali būti etapai, kuriuos reikia įveikti, ir dalykai, kuriuos reikia padaryti, kad būtų pasiektas pagrindinis tikslas. Nepamirškite nustatyti konkrečių, prasmingų, įgyvendinamų, aktualių, per apibrėžtą laiką įvykdytinų siekių, kad būtų paprasta vertinti darbo rezultatus. Pavyzdžiui, jei jūsų tikslas – užmegzti jaunimo ir sprendimų priėmėjų dialogą, jūsų siekiai galėtų būti informuoti 2000 jaunuolių apie tai, kaip būtų galima išsakyti pasiūlymus sprendimų priėmėjams, pradėti dialogą, kad būtų įsteigta nuolatinė konsultacinė įstaiga ir pan. 

3. Konkrečios tikslinės grupės

Kokias tikslines grupes norėtumėte įtraukti? Ar tai būtų jaunimas apskritai, konkretaus regiono ar konkrečios grupės jaunimas? Koks jų amžius, interesai, įpročiai? Nustatykite konkrečius tikslinės grupės kriterijus, tuomet bus lengviau apibrėžti veiklą ir komunikacijos kanalus. 

4. Atitinkama veikla 

Tai yra atsakymas į klausimą „Kaip tai padaryti?“. Kokiais būdais norėtumėte įgyvendinti savo siekius? Jeigu projektu siekiama užmegzti dialogą tarp regioninės valdžios institucijos ir jaunimo, būtų galima surengti susitikimų su tos valdžios atstovais siekiant patraukti juos į savo pusę, vykdyti komunikacijos kampaniją jaunimui informuoti ir įtraukti, ir t. t.

Komunikacijos plane nepamirškite nurodyti konkrečių darbų, tuomet paaiškės atsakymai iš šiuos klausimus:

  • kokią žinią norite skleisti ir koks yra jūsų vykdomos komunikacijos tikslas?
  • kokias grupes norite informuoti ir kaip sužinosite, kad jos jus išgirdo?
  • kokius informacijos sklaidos kanalus tam naudosite? 

Kritiškai įvertinkite vaizdines priemones ir tekstus, pasistenkite, kad tikslinei grupei jie būtų aiškūs, suprantami ir patrauklūs. 

5. Stebėkite ir vertinkite rezultatus

Vertinama turėtų būti ne tik baigus projektą – reikėtų vertinti įvairius jo etapus. Vertinant padarytą pažangą, paaiškėja, ar yra kokių nors kliūčių, ar reikia koreguoti veiklos metodus ir būdus, kad būtų pasiektas projekto tikslas. Baigiant projektą, reikėtų būtinai surinkti dalyvių ar prisidėjusių asmenų atsiliepimų ir juos įvertinti. Tai ne tik padės suvokti, ką buvo galima padaryti geriau, bet ir bus vertinga patirtis prieš imantis kitų projektų. 

Kur pasisemti idėjų?

Yra parengta priemonių, padėsiančių apmąstyti, kaip atlikti projekto darbus, kaip į veiklą įtraukti daugiau dalyvių, kaip įveikti galimas kliūtis. 

  • Programėlė „Q-App“ padeda parengti kokybiškus projektus: suplanuoti įvairius projekto etapus, apmąstyti, kaip užtikrinti didesnę projekto kokybę. Galite išbandyti siūlomą priemonę „16 žingsnių iki tobulo projekto!“ ir pasitikrinti, kiek žingsnių jau nuėjote.

Jei norėtųsi pasisemti idėjų, visada galima pasinaudoti toliau išvardytomis duomenų bazėmis – daugumoje jų galima atlikti paiešką pagal raktažodžius ir sužinoti, kas jau sukurta jūsų šalyje.

Finansavimo paieška

Kad būtų lengviau įgyvendinti projektą, galima pasinaudoti daugeliu vietinio ir europinio lygmens išteklių. Pasitarkite su vietos ir regioninėmis valdžios institucijomis, apsilankykite jų interneto svetainėse, nacionalinės jaunimo tarybos pasiteiraukite, ar projekto reikmėms būtų galima gauti dotacijų. 

Toliau pateikiamas ES programų, pagal kurias galima gauti projekto finansavimą, sąrašas.

  • Jei ketinate organizuoti mokomąjį renginį arba jaunimo mainus, pasidomėkite programos „Erasmus+“ 1 pagrindiniu veiksmu, pagal kurį remiamos jaunimo kelionės ir mainai.
  • Jei projekte numatyta politikos rėmimo vietos bendruomenėje konsultacijų ar dialogų, pasidomėkite programos „Erasmus+“ 3 pagrindiniu veiksmu, skirtu politikos reformoms remti. 
  • Galbūt rengiate su socialiniais aspektais susijusį vietos projektą – tuomet vertėtų pasidomėti Europos solidarumo korpusu (solidarumo projektais). Pagal šią programą finansuojamos su socialiniais aspektais susijusios vietos iniciatyvos ir teikiama parama organizacijoms, pageidaujančioms priimti savanorių savo projektams.
  • „Erasmus+“ studentų ir absolventų asociacija skiria mažesnes dotacijas tarptautinimo, tarpkultūrinio mokymosi, jaunimo judumo projektams Europoje. 

Taip pat galima paieškoti privataus finansavimo. Yra kelios svetainės, kuriose galima parengti sutelktinio finansavimo puslapį ir paprašyti privačių asmenų ir įmonių pagalbos projektui finansuoti. Kaip pavyzdį galima paminėti europinius puslapius whydonate.eu ir „Ulule“, bet yra ir daug nacionalinių sutelktinio finansavimo puslapių, kurie padeda surinkti lėšų savo bendruomenėje. 

Dar galima prašyti savo regiono organizacijų ir įmonių paramos – galbūt jūsų idėja joms pasirodys įdomi arba gal sutaps jų ir jūsų projekto tikslai.

Tikimės, kad šie patarimai padės parengti savo projektą. Jei prireiktų, būtinai kreipkitės nemokamos pagalbos į „Eurodesk“ vietos centrą, nacionalinę jaunimo tarybą ar nacionalinę agentūrą