Skip to main content
© European Union © European Union

A közösség javát szolgáló ifjúsági projektek létrehozása

Utolsó frissítés hétfő, 13/09/2021

Fiatalok által szervezett és/vagy fiataloknak szóló ifjúsági projektet szeretnél indítani, de nem tudod, hogyan fogj hozzá? Ezt az útmutatót azért készítettük, hogy segítsünk neked az előkészületekben és a szervezésben.

Projektötlet kidolgozása: öt szempont, melyet nem szabad figyelmen kívül hagyni:

1. Egyértelmű cél kitűzése

Egy projektötlet kidolgozása korántsem könnyű. Mérlegeld alaposan, mi is az átfogó célod a projekttel, milyen közérdekű ügyet szeretnél felkarolni. Ha erről világos elképzeléseid vannak, ez támpontul szolgál a projekt küldetésének, konkrét céljainak megfogalmazásához. Az a fontos tehát, hogy tudd világosan, mit vársz a projekttől, milyen eredményeket szeretnél elérni vele. Ez fog útmutatóul szolgálni neked a projekt végrehajtása során mindvégig. 

2. A részletes célkitűzések meghatározása

Ha már tisztában vagy a projekt általános céljával, meg kell határoznod az annak elérését szolgáló köztes célokat. Azokról az intézkedésekről és tevékenységekről van itt szó, amelyeket végre kell hajtanod, hogy a projekt végső soron sikeres legyen, elérje a célját. Kövesd a S.M.A.R.T. E. R. szempontokat, melyek nagyban megkönnyítik ezt a folyamatot. Ha például a projekted általános célja, hogy létrejöjjön egy párbeszéd a fiatalok és a döntéshozók között, az ennek megvalósítását szolgáló köztes feladat az lehet, hogy tájékoztass kétezer fiatalt arról, hogyan fejthetik ki javaslataikat a döntéshozóknak, hogyan kezdeményezhetnek párbeszédet, hogyan hozhatják létre saját állandó konzultációs testületüket stb. 

3. Jól behatárolt célcsoportok

Kiket szeretnél megszólítani? Fiatalokat általában, egy adott régióban élő fiatalokat, vagy egy meghatározott csoporthoz tartozó fiatalokat? Mennyi idősek, mi iránt érdeklődnek, milyen szokásaik vannak? Fontos, hogy a lehető legpontosabban behatárold a célcsoportot, mert így könnyebben meg fogod tudni határozni azokat a tevékenységeket és kommunikációs csatornákat, amelyek segítségével el lehet őket érni. 

4. Releváns tevékenységek 

Ez a folyamat „mikéntje”. Milyen tevékenységekkel szándékozod elérni a kitűzött célokat? Ha például a projekt általános célja, hogy párbeszéd jöjjön létre a fiatalok és a regionális hatóságok között, releváns tevékenység lehet találkozók szervezése a fiatalok képviselői és az önkormányzat között, illetve kommunikációs kampány szervezése a fiatalok tájékoztatására és bevonására stb.

Fontos, hogy a kommunikációs stratégiád magában foglaljon konkrét kommunikációs tevékenységeket. Ne feledd el megválaszolni a következő kérdéseket:

  • Milyen üzenetet kívánsz közvetíteni, és mi a kommunikációd célja?
  • Kiket szeretnél megszólítani, és hogyan fogod tudni, hogy ez sikerült-e?
  • Milyen csatornákon keresztül fogod tudni elérni őket? 

Ne felejtsd el kiértékelni a kommunikációs kampányod vizuális eszközeit, és ügyelj arra, hogy a szöveg olvasható, érthető és vonzó legyen a célcsoport számára. 

5. Az eredmények figyelemmel kísérése és értékelése

Az értékelésre nem csak a projekt végén kell sort keríteni, hanem annak mindegyik szakaszában. Az értékelésnek köszönhetően azonosítani tudod az esetleges kockázatokat, ki tudod igazítani a módszereidet a projekt átfogó céljának elérése érdekében. A végén pedig gyűjtsd be és értékeld a projekt résztvevőinek és érintettjeinek visszajelzéseit. Ez értékes adalékként szolgálhat a tanulságok levonásához. 

Inspirációra van szükséged?

Különböző eszközök állnak a rendelkezésedre, melyek segítségével jobban át tudod gondolni, hogyan tudod végrehajtani a projekttevékenységeidet, illetve hogyan teheted azokat inkluzívabbá, hogyan szélesítheted ki a résztvevők körét, és hogyan tudod kezelni a projekt során felmerülő kihívásokat. 

  • A Q-App alkalmazás segít neked minőségi projektek kidolgozásában. Végigkísér a projekttervezés különböző szakaszaiban, és mindegyik fázisban útmutatást nyújt ahhoz, hogyan javíthatod a projekted minőségi színvonalát. Olvasd el a „16 lépés a tökéletes projekthez” útmutatót, és értékeld ki annak alapján a projekted teljesítményét, azonosítsd a javításra szoruló területeket.

Ha kíváncsi vagy rá, mások mit csináltak, szeretnél ihletet meríteni mások projektjeiből, látogass el az alábbi három honlapra. Az ott található adatbázisok többségében kulcsszavakkal tudsz keresni. Nézz utána, milyen hasonló projektekre került sor a hazádban.

Finanszírozási források

Ha projekted megvalósításához anyagi segítségre van szükséged, különböző – helyi, országos vagy európai uniós – forrásokra pályázhatsz. Mindenképp konzultálj az illetékes helyi és regionális szervekkel, látogass el a honlapjukra, vagy érdeklődj hazád nemzeti ifjúsági tanácsánál arról, milyen támogatásokat tudsz igénybe venni projektedhez. 

Alább felsoroljuk azokat az EU-programokat, amelyek segíthetnek projektek finanszírozásában:

  • Ha képzést vagy ifjúsági csereprogramot szeretnél létrehozni, ismerd meg az Erasmus+ 1. kulcsintézkedését, amely támogatja a fiatalok utazását és csereprogramban való részvételét.
  • Ha a projekted helyi érdekeltségű szakpolitikai konzultációkról vagy párbeszédekről szól, ajánljuk figyelmedbe az Erasmus+ 3. kulcsintézkedését, mely a szakpolitikai reformokhoz nyújt támogatást. 
  • Ha szociális vetületű helyi projektet szervezel, az Európai Szolidaritási Testület szolgálhat hivatkozási pontként. Ez a program finanszírozást nyújt helyi szociális projektekhez, és támogatja azokat a szervezeteket, amelyek önkénteseket vesznek fel projektjeikhez.
  • Az Erasmus+ Hallgatói és Öregdiák Egyesület kisebb támogatást nyújt Európa-szerte olyan projekteknek, amelyek témája a nemzetköziesítés, az interkulturális tanulás és a fiatalok mobilitása. 

Magánforrásból is próbálhatsz finanszírozásra szert tenni. Több olyan webhely is működik, ahol közösségi finanszírozást kezdeményezhetsz: felkérhetsz magánszemélyeket és vállalkozásokat arra, hogy járuljanak hozzá anyagilag a projektedhez. Ilyen európai szintű közösségi finanszírozási platform például a whydonate.eu és az Ulule, de az egyes országokban is működnek hasonló webhelyek, melyek segítenek neked a közösségi forrásszerzésben. 

Egy másik lehetőség az, hogy találsz egy olyan vállalkozást vagy szervezetet a régiódban, amelyik hajlandó lenne szponzorálni az ötletedet, vagy segítene megszólítani a projekted célcsoportjait.

Reméljük, hogy ezek a tanácsok és információk segíteni fognak neked projekted létrehozásában és sikerre vitelében. Kérdéseiddel fordulj bizalommal az Eurodesk helyi kirendeltségéhez, a hazádban működő nemzeti ifjúsági tanácshoz vagy az Európai Szolidaritási Testület országos irodájához