Skip to main content
© European Union © European Union

Organizirajte mladinske projekte in izboljšajte svoje skupnosti

Zadnja sprememba Ponedeljek, 13/09/2021

Bi radi pripravili mladinski projekt, ki bi ga izvajali mladi in/ali bi bil namenjen mladim, a ne veste točno, kje začeti? Ta vodnik vam bo pomagal ne glede na to, na kateri točki projekta ste.

Kako do projektne zamisli: 5 ključnih elementov

1. Zastavite si jasen cilj

Na prvi pogled se oblikovanje projektne zamisli morda zdi zastrašujoče, a če si boste vzeli čas za razmislek o tem, kaj želite spremeniti ali podpreti, boste v osnovi že opredelili cilj svojega projekta. Cilj je splošni namen vašega projekta, se pravi učinki in rezultati, ki jih želite doseči. Vodil vas bo skozi vaš projekt, vam kazal pot in vas usmerjal naprej. 

2. Pametni etapni cilji

Ko si zastavite končni cilj, morate razmisliti tudi o etapnih ciljih. To so koraki, ki jih morate opraviti, in naloge, ki jih morate izpolniti, da boste uresničili svoj cilj. Vaši cilji naj bodo S.M.A.R.T, da jih boste lažje ocenjevali. Če je vaš cilj na primer vzpostaviti dialog med mladimi in nosilci odločanja, bi vaši etapni cilji lahko bili, da 2 000 mladih obvestite o tem, kako lahko nosilcem odločanja sporočijo svoje predloge, začnejo dialog o vzpostavitvi stalnega posvetovalnega organa itd. 

3. Posebne ciljne skupine

Katere ciljne skupine želite nagovoriti? Ali so to mladi na splošno, mladi iz določene regije ali posamezne skupine? Koliko so stari, kaj jih zanima, kakšne so njihove navade? Jasno omejite ciljno skupino, da boste lažje opredelili, s katerimi aktivnostmi in kanali jo boste nagovorili. 

4. Ustrezne dejavnosti 

Kako boste uresničili svoj projekt? S katerimi dejavnostmi želite izpolniti svoje etapne cilje? Če je cilj vašega projekta začetek dialoga med vašim regionalnim organom in mladimi, bi lahko dejavnosti vključevale organiziranje srečanj z ljudmi iz regije, da bi jih navdušili za svoj projekt, komunikacijsko kampanjo za informiranje in vključevanje mladih itd.

Ne pozabite na posebne dejavnosti, povezane s sporočanjem, ki naj bodo del vašega komunikacijskega načrta. Ta mora odgovarjati na vprašanja, kot so:

  • Kaj je vaše sporočilo in kaj je cilj vašega sporočila?
  • Koga želite nagovoriti in kako boste vedeli, da ste uspeli?
  • Prek katerih kanalov jih boste nagovorili? 

Ocenite vizualno gradivo in besedilo ter poskrbite, da bo berljivo, razumljivo in privlačno za vašo ciljno skupino. 

5. Spremljanje in ocenjevanje rezultatov

Rezultatov projekta ne ocenjujte le ob koncu, ampak že med različnimi fazami projekta. Če boste sproti ocenjevali svoj napredek, boste lahko prepoznali morebitna tveganja, prilagodili svoje metode in aktivnosti ter tako zagotovili, da boste uresničili svoj cilj. Čisto na koncu poskrbite, da boste zbrali in ocenili povratne informacije tistih, ki so sodelovali pri vašem projektu. Tako boste lahko izboljšali projekt in pridobili izkušnje za prihodnje projekte. 

Potrebujete navdih?

Obstajajo orodja za pomoč pri razmisleku o tem, kako izvajati dejavnosti projekta, kako zagotoviti, da so vaše dejavnosti bolj vključujoče in participativne ter kako obravnavati morebitna tveganja. 

  • Spletna aplikacija Q-App vam pomaga pri razvoju kakovostnih projektov, tako da vas vodi skozi različne faze načrtovanja ter vas in vašo ekipo podpira pri razmisleku o tem, kako izboljšati kakovost vašega projekta. Preberite vodnik „16 steps to a perfect project!“ in preverite, na kateri stopnji ste trenutno.

Za navdih se lahko vedno obrnete na naslednje podatkovne zbirke. Večina jih omogoča iskanje po ključnih besedah, da boste ugotovili, kateri projekti v vaši državi že potekajo.

Iskanje sredstev

Pomoč za izvedbo projekta lahko poiščete pri številnih virih na lokalni in evropski ravni. Posvetujte se z lokalnimi in regionalnimi oblastmi, obiščite njihovo spletno stran ali se pri nacionalnem mladinskem svetu pozanimajte o nepovratnih sredstvih, s katerimi bi lahko podprli vaš projekt. 

Tu je seznam programov EU, ki vam lahko pomagajo pri financiranju projektov:

  • Če želite organizirati usposabljanje ali mladinsko izmenjavo, preglejte ključni ukrep 1 programa Erasmus +, ki podpira potovanja mladih in mladinske izmenjave.
  • Če vaš projekt vključuje posvetovanja ali dialoge za podpiranje politik v vaši skupnosti, preglejte ključni ukrep 3 programa Erasmus + o podpori političnim reformam. 
  • Če pripravljate lokalni projekt s socialno razsežnostjo, se obrnite na evropsko solidarnostno enoto (solidarnostni projekti). Ta program zagotavlja financiranje za lokalne pobude s socialno razsežnostjo in podpira organizacije, ki želijo gostiti prostovoljce za svoje projekte.
  • Združenje študentov in nekdanjih štipendistov Erasmus+ ponuja manjša nepovratna sredstva za projekte v Evropi na področju internacionalizacije, medkulturnega učenja in mobilnosti mladih. 

Poiščete lahko tudi zasebna sredstva. Na voljo je več spletišč, na katerih lahko sami organizirate množično financiranje, posameznike in podjetja pa prosite, da pomagajo financirati vaš projekt. Taki primeri so evropska spletišča, kot sta whitdoate.eu in Ulule, vendar pa pogosto obstajajo tudi nacionalne strani za množično financiranje, ki vam pomagajo pridobivati sredstva v vaši skupnosti. 

Druga možnost je, da organizacije in podjetja v vaši regiji, ki bi jih morda zanimalo financiranje vaše zamisli ali ki nagovarjajo iste ciljne skupine kot vaš projekt, zaprosite za sponzorstvo.

Upamo, da vam bodo ti nasveti pomagali pri razvoju vašega projekta. Za brezplačno pomoč se obrnite na lokalno točko Eurodesk, vaš nacionalni mladinski svet ali nacionalno agencijo