Skip to main content
© European Union © European Union

Vytvořte projekt, který zlepší život ve vaší komunitě

poslední aktualizace pondělí, 13/09/2021

Uvažujete o zahájení projektu, který je určen mladým lidem a/nebo který mladí lidé realizují, ale nevíte přesně, jak začít? Nabízíme vám tuto krátkou příručku, která vám pomůže s vytvořením projektu, ať už se nacházíte v kterékoli fázi jeho přípravy.

Když přijdete s nápadem na projekt, je třeba si ujasnit 5 hlavních aspektů:

1. Stanovit si jasný cíl

Realizovat projekt může na první pohled působit jako příliš velký úkol, ale pokud se zamyslíte nad tím, co chcete změnit či podpořit, podaří se vám si ujasnit, co je cílem projektu: Je to celkový záměr projektu, jeho kýžený dopad a výsledky, které by měl mít na konci. Cíl vás také celým projektem povede, bude základem vaší představy, jak by měl vypadat a kam by měl směřovat.  

2. SMART

Když si vyjasníte, co je hlavním cílem projektu, je třeba se zamyslet, jakými dílčími kroky jej lze dosáhnout. Jde vlastně o menší, postupné cíle, které je si třeba stanovit a splnit, aby se stal hlavní cíle projektu realitou. Můžete postupovat podle známého principu SMART, protože se vám díky němu bude snadno hodnotit, čeho jste dosáhli. Pokud máte například za cíl navázat dialog mezi mladými lidmi a činiteli s rozhodovací pravomocí, mohlo by být jedním z dílčích kroků jeho realizace informovat 2 000 mladých lidí o tom, jak mohou rozhodovacím orgánům prezentovat svůj názor, zahájit dialog za účelem zřízení stálého orgánu pro konzultace apod. 

3. Konkrétní cílové skupiny

Jaké cílové skupiny byste chtěli oslovit? Mladé lidi obecně, mládež z určitého regionu nebo specifickou skupinu mladých lidí? Jaké věkové rozmezí? Zaměřujete se na mladé lidi s určitými zájmy, zvyky? Snažte se skupinu, na kterou se chcete soustředit, co nejvíce zúžit, protože pak snáze vyberete aktivity a způsoby, jak svou cílovou skupinu oslovíte. 

4. Relevantní aktivity 

V této fázi si zvolíte, „jak“ postupovat. Které aktivity chcete realizovat, aby byl cíl, který jste si vytkli, splněn? Pokud se váš projekt týká navázání dialogu mezi vaším regionálním úřadem a mladými lidmi, mohli byste v rámci svých aktivit uspořádat setkání s představiteli regionu s cílem získat je pro vaši myšlenku, uskutečnit komunikační informativní kampaň a zapojit mladé lidi atd.

Nezapomeňte začlenit také aktivity týkající se speciálně komunikace. Pro ty byste měli sestavit komunikační plán, který by měl poskytnout odpovědi na otázky:

  • Co chcete sdělit a jaký má vaše komunikační činnost cíl?
  • Koho chcete oslovit a jak zjistíte, že jste danou skupinu lidí skutečně oslovili?
  • Jakými cestami je budete oslovovat? 

Zajistěte, aby vaše vizuální a textové materiály byly čtivé, srozumitelné a atraktivní pro vaši cílovou skupinu. 

5. Monitorování a vyhodnocení výsledků

Hodnotit byste neměli až na závěr, ale i v různých fázích projektu. Pokud zhodnotíte, jakého pokroku jste již dosáhli, může odhalit potenciální rizika a upravit metody práce a náplň aktivit tak, abyste skutečně splnili cíl projektu. Na samém konci je třeba posoudit a získat zpětnou vazbu od těch, kteří se projektu účastnili nebo do něj byli nějakým jiným způsobem zapojeni. Díky tomu si budete moci nejen vyhodnotit, co jste mohli udělat lépe, ale také jak postupovat při projektech v budoucnu. 

Potřebujete inspiraci?

S tím, jak koncipovat realizaci aktivit vašeho projektu, jak zajistit jejich inkluzivnost, zvýšit účast a jak si poradit s riziky, které se případně objeví, vám může pomoci řada nástrojů. 

  • Webová aplikace Q-App vám pomůže vytvořit kvalitní projekt tak, že vás provede jednotlivými fázemi jeho plánování a podpoří vás i váš tým v úvahách nad tím, jak projekt zkvalitnit. Vyzkoušejte „16 kroků k dokonalému projektu!“ a zjistěte, v jaké fázi se v dané chvíli nacházíte.

Inspiraci můžete vždy získat v níže uvedených databázích. Ve většině lze provádět textové vyhledávání a zjistit, jaké projekty již byly vytvořeny.

Jak najít financování

Existuje mnoho zdrojů, díky nimž můžete svůj projekt realizovat, od místní úrovně až po úroveň EU. Obraťte se na své místní a regionální orgány, navštivte jejich internetové stránky nebo požádejte svou národní radu mládeže o granty, které mohou váš projekt podpořit. 

Zde uvádíme seznamů programů EU, v jejichž rámci lze získat finanční prostředky:

  • Pokud chcete realizovat vzdělávací akci nebo výměnný pobyt mládeže, podívejte se na klíčovou akci 1 programu Erasmus+, která podporuje cestování a výměnu mladých lidí.
  • Pokud má váš projekt rozměr konzultací či dialogu na podporu politik ve vaší obci, orientujte se na klíčovou akci 3 programu Erasmus+, podporující reformy politiky. 
  • Možná naopak chcete zorganizovat místní projekt se sociálním rozměrem – v tom případě si projděte možnosti v rámci Evropského sboru solidarity (projekty solidarity). Tento program poskytuje finanční prostředky pro místní iniciativy se sociálním rozměrem a podporuje také organizace, které chtějí přijímat pro své projekty dobrovolníky.
  • Menší projektové granty na evropské projekty na téma internacionalizace, mezikulturního vzdělávání a mobility mladých lidí uděluje Asociace studentů a absolventů programu Erasmus+

Další možností je soukromé financování. Existuje několik crowdfundingových stránek, na nichž můžete jednotlivce a podniky požádat o pomoc při financování vašeho projektu. Lze např. jmenovat evropské stránky whydonate.eu a Ulule, ale k dispozici jsou často také podobné stránky v jednotlivých státech, takže můžete najít prostředky i ve vaší obci. 

Můžete také požádat o sponzorský příspěvek od organizací a společnotí ve vašem regionu. Ty by mohly mít zájem financovat na realizaci vaší myšlenky nebo oslovit stejnou cílovou skupinu, jako má váš projekt.

Doufáme, že vám naše tipy pomohou při tvorbě projektu. Neváhejte se obrátit na místní síť Eurodesk, národní radu mládeže nebo národní agenturu, kde zdarma získáte další podporu.