Skip to main content
© European Union © European Union

Izradite projekte za mlade i pridonesite svojoj zajednici

Posljednje ažuriranje ponedjeljak, 13/09/2021

Željeli biste pokrenuti projekt mladih i/ili projekt za mlade, ali ne znate točno gdje započeti? Ovaj smo vodič pripremili kako bismo vam pomogli da se organizirate, bez obzira na to u kojoj je fazi vaš projekt.

Osmišljavanje projektne ideje: 5 glavnih elemenata

1. Utvrđivanje jasne svrhe

Osmišljavanje projektne ideje može se u početku činiti zastrašujućim, ali razmislite o tome što želite promijeniti ili podržati – to će biti svrha vašeg projekta. Svrha je opća namjera vašeg projekta, ono na što želite utjecati i rezultati koje želite postići. To će vas usmjeravati kroz projekt i dati vam viziju i smjer za napredak. 

2. Pametni ciljevi

Nakon što utvrdite svrhu, morate početi razmišljati o svojim ciljevima. Na njih se može gledati kao na korake koje trebate poduzeti i ono što trebate učiniti kako biste ostvarili svrhu. Ne zaboravite osmisliti SMART ciljeve (eng. konkretne, mjerljive, ostvarive, realistične i pravodobne) kako bi ih bilo moguće lako ocijeniti. Na primjer, ako želite uspostaviti dijalog između mladih i donositelja odluka, vaši bi ciljevi mogli biti informiranje 2000 mladih o tome kako mogu iznijeti prijedloge donositeljima odluka, pokretanje dijaloga za osnivanje stalnog savjetodavnog tijela itd. 

3. Ciljne skupine

Koje ciljne skupine želite uključiti? Jesu li to mladi općenito, mladi iz određene regije ili određene skupine? Koja je njihova dob, koji su njihovi interesi i navike? Budite precizni u utvrđivanju svoje ciljne skupine; tako će vam biti lakše definirati aktivnosti i kanale koje ćete upotrijebiti kako biste se s njima povezali. 

4. Relevantne aktivnosti 

Tu se radi o načinu provedbe projekta. Koje aktivnosti želite provesti kako biste ostvarili svoje ciljeve? Ako je cilj vašeg projekta stvaranje dijaloga između vaše regionalne vlasti i mladih, aktivnosti bi mogle uključivati organiziranje sastanaka s regionalnim vlastima kako bi ih se moglo uključiti, komunikacijsku kampanju za informiranje i uključivanje mladih itd.

Ne zaboravite u svoj komunikacijski plan dodati posebne aktivnosti povezane s komunikacijom. U tom planu nastojte odgovoriti na pitanja kao što su:

  • Koja je vaša poruka i koji je cilj vaše komunikacije?
  • Kome se želite obratiti i kako ćete znati jeste li doprli do ciljne skupine?
  • Kojim ćete se kanalima služiti? 

Provjerite svoje vizualne elemente i tekst; neka budu čitljivi, razumljivi i privlačni ciljnoj skupini. 

5. Praćenje i ocjenjivanje rezultata

Ocjenjivanje se ne bi trebalo provoditi samo na kraju, nego bi se trebalo uključiti u različite faze projekta. Ocjenjivanjem napretka možete utvrditi moguće rizike i na temelju toga prilagoditi metode i aktivnosti kako biste osigurali ostvarenje svrhe projekta. Na kraju ocijenite i prikupite povratne informacije od onih koji su sudjelovali u vašem projektu ili se susreli s njim. Tako ćete uvidjeti kako ste mogli poboljšati projekt, ali i izvući pouke za buduće projekte. 

Nemate inspiracije?

Postoje alati za pomoć u osmišljavanju provedbe projektnih aktivnosti, oblikovanju uključivijih i participativnijih aktivnosti te suočavanju s rizicima koji mogu nastati tijekom provedbe projekta. 

  • Internetska aplikacija Q-App pomaže vam u razvoju kvalitetnih projekata tako što vas usmjerava kroz različite faze planiranja projekta i pomaže vama i vašem timu da razmislite o tome kako povećati kvalitetu projekta. Možete isprobati vodič pod nazivom „16 koraka do savršenog projekta!” kako biste vidjeli u kojoj ste trenutačno fazi.

Ako vam je potrebno nadahnuće, uvijek su vam na raspolaganju sljedeće baze podataka, od kojih većinu možete pretraživati po ključnim riječima te pronaći postojeće projekte u vašoj zemlji:

Traženje financijskih sredstava

Postoje razni izvori financiranja, od lokalne do europske razine, koji vam mogu olakšati provedbu projekta. Svakako se obratite svojim lokalnim i regionalnim vlastima, posjetite njihove internetske stranice ili od nacionalnog vijeća mladih zatražite informacije o bespovratnim sredstvima za vaš projekt. 

U financiranju projekata mogu vam pomoći sljedeći programi EU-a:

  • Ako želite organizirati osposobljavanje ili razmjenu mladih, proučite Ključnu aktivnost 1 u okviru programa Erasmus+, kojom se podupiru putovanja i razmjene među mladima.
  • Ako je jedna od dimenzija vašeg projekta provedba savjetovanja ili dijaloga za potporu politikama u vašoj zajednici, pogledajte Ključnu aktivnost 3 u okviru programa Erasmus+, namijenjenu pružanju potpore za reformu politike. 
  • Ako organizirate lokalni projekt sa socijalnom dimenzijom, svakako se obratite Europskim snagama solidarnosti (projekti solidarnosti). U okviru tog programa financiraju se lokalne inicijative sa socijalnom dimenzijom te se podupiru organizacije koje žele ugostiti volontere za svoje projekte.
  • Savez studenata i polaznika programa Erasmus+ daje manja bespovratna sredstva za projekte diljem Europe o internacionalizaciji, međukulturnom učenju i mobilnosti mladih. 

Možete potražiti i privatno financiranje. Postoji nekoliko internetskih stranica na kojima možete uspostaviti vlastito skupno financiranje te od pojedinaca i poduzeća zatražiti pomoć u financiranju projekta. Takve su, primjerice, europske stranice whydonate.eu i Ulule, ali često postoje nacionalne stranice za skupno financiranje koje vam omogućuju da se usmjerite na svoju zajednicu. 

Druga je mogućnost da zatražite pokroviteljstvo od organizacija i poduzeća u vašoj regiji potencijalno zainteresiranih za financiranje vaše ideje ili onih koji imaju istu ciljnu skupinu kao i vaš projekt.

Nadamo se da će vam ovi savjeti poslužiti kao vodič za izradu vašeg projekta. Slobodno se obratite svojoj lokalnoj točki Eurodesk, nacionalnom vijeću za mlade ili nacionalnoj agenciji kako biste besplatno dobili veću potporu.