Skip to main content
© European Union © European Union

Izstrādā projektu jauniešiem par labu, lai panāktu uzlabojumus savā kopienā.

Pēdējās atjaunināšanas datums pirmdiena, 13/09/2021

Vēlies īstenot tādu projektu par labu jauniešiem, kuru īsteno jaunieši un/vai jauniešiem, bet nezini, ar ko sākt? Mēs esam izstrādājuši šo rokasgrāmatu, lai tev palīdzētu organizēties neatkarīgi no tā, cik tālu esi ticis sava projekta īstenošanā.

Projekta ideja: lai attīstītu projekta ideju, ir jāņem vērā 5 galvenie elementi.

1. Nosaki skaidru mērķi

Projekta idejas atrašana sākumā var šķist grūts uzdevums, bet, ja atvēlēsi laiku pārdomām par to, ko vēlies mainīt vai atbalstīt, nonāksi pie sava projekta mērķa. Mērķis ir tava projekta vispārējais nolūks, ietekme, ko vēlies panākt, un rezultāti, kurus vēlies sasniegt. Tas ir tas, kas tevi vadīs cauri tavam projektam, sniedzot tev redzējumu un virzienu, kam sekot. 

2. Konkrēti katra posma uzdevumi SMART

Kad esi noteicis sava projekta mērķi, jāsāk domāt par saviem uzdevumiem. Tos var uzskatīt par posmiem, kuri ir jāiziet, un darbībām, kuras ir jāveic, lai sasniegtu mērķi. Padomā par to, kā izveidot S.M.A.R.T. uzdevumus, lai tavus posmu uzdevumus būtu vieglāk novērtēt. Piemēram, ja tavs mērķis ir izveidot dialogu starp jauniešiem un lēmumu pieņēmējiem, tavi uzdevumi varētu būt informēt 2000 jauniešus par to, kā viņi var izteikt priekšlikumus lēmumu pieņēmējiem vai sākt dialogu nolūkā izveidot pastāvīgu konsultatīvu struktūru utt. 

3. Īpašas mērķgrupas

Kas ir tava projekta mērķgrupas? Vai runa ir par jauniešiem kopumā, kāda konkrēta reģiona jauniešiem vai kādu īpašu grupu? Kāds ir viņu vecums, intereses, paradumi? Pacenties maksimāli sašaurināt mērķgrupu, tas tev palīdzēs noteikt darbības un kanālus, kas izmantojami, lai to sasniegtu. 

4. Attiecīgas darbības 

Šī ir tava projekta “kā” daļa. Kādas darbības vēlies veikt, lai sasniegtu savu mērķi? Ja tava projekta mērķis ir izveidot dialogu starp jauniešiem un jūsu reģionālo pašvaldību, vari organizēt tādas aktivitātes, kā sanāksmes ar reģiona cilvēkiem, lai viņus piesaistītu savam projektam, vai informācijas kampaņu jauniešu informēšanai un iesaistīšanai utt.

Neaizmirsti paredzēt specifiskas komunikācijas darbības savā komunikācijas plānā. Šim plānam ir jāatbild uz tādiem jautājumiem kā:

  • Kāds ir tavs vēstījums un kāds ir tavas komunikācijas mērķis?
  • Kas ir tie cilvēki, kurus vēlies sasniegt vai uzrunāt, un kā tu zināsi, vai tas darbojas?
  • Kādus kanālus vēlies izmantot, lai sasniegtu savu mērķgrupu? 

Labi pārdomā, kādus attēlus un tekstu tu izmanto, un parūpējies, lai tas tavai mērķgrupai būtu salasāms, saprotams un pievilcīgs. 

5. Seko līdzi saviem rezultātiem un novērtē tos

Negaidi projekta beigas, lai tos novērtētu: novērtējumam ir jābūt integrētam dažādos projekta posmos. Novērtējot savu progresu, varēsi noteikt iespējamos riskus, pielāgot savas metodes un darbības, lai gādātu, ka tava projekta mērķis tiek sasniegts. Projekta beigās izvērtē un apkopo atsauksmes no personām, kuras tajā piedalījās klātienē vai neklātienē. Tas tev palīdzēs ne tikai apzināt to, ko tu būtu varējis darīt, lai to uzlabotu, bet arī izdarīt secinājumus turpmākajiem projektiem. 

Tev vajag vairāk iedvesmas?

Dažādi instrumenti var tev līdzēt pārdomās par to, kā īstenot savas darbības un padarīt tās iekļaujošākas un līdzdalīgākas un kā novērst iespējamos riskus visā projekta laikā. 

  • Lietotne Q-App tev palīdz izstrādāt kvalitatīvus projektus. Tā tevi virza visā plānošanas laikā un palīdz tev un tavai komandai pārdomāt to, kā uzlabot projekta kvalitāti. Tu vari arī izmēģināt rokasgrāmatu “16 steps to a perfect project!” (16 soļi līdz perfektam projektam) un novērtēt, cik tālu esi ticis.

Ja tev ir vajadzīga iedvesma, vienmēr vari skatīt datubāzes zemāk. Tās vairumā gadījumu tev ļauj veikt meklēšanu pēc atslēgvārdiem un atrast to, kas jau pastāv tavā valstī.

Meklē finansējumu?

Ir daudz pieejamu resursu kā vietējā, tā Eiropas līmenī, kas var palīdzēt tev īstenot savu projektu. Vērsies vietējās un reģionālajās pašvaldībās, skati to tīmekļa vietni vai jautā savas valsts jaunatnes padomē par dotācijām, kas var atbalstīt tavu projektu. 

Zemāk atradīsi sarakstu ar ES programmām, kuras var tev palīdzēt finansēt projektus:

  • ja vēlies organizēt mācības vai jauniešu apmaiņu, skati “Erasmus+” 1. pamatdarbību, kas atbalsta ceļojumus un apmaiņas starp jauniešiem.
  • Ja tavs projekts paredz konsultācijas vai dialogus, kas atbalsta politiku tavā vietējā kopienā, skati “Erasmus+” 3. pamatdarbību attiecībā uz atbalstu politikas reformām. 
  • Ja tu organizē vietēju projektu par kādu tematu no sociālās jomas, tev noteikti jāieskatās Eiropas Solidaritātes korpusa vietnē (solidaritātes projekti). Šī programma atbalsta vietējas iniciatīvas sociālajā jomā un atbalsta organizācijas, kas vēlas uzņemt brīvprātīgos saviem projektiem.
  • Erasmus+ studentu un agrāko studentu asociācija piešķir mazākas dotācijas Eiropas projektiem internacionalizācijas, starpkultūru mācību un jauniešu mobilitātes jomā. 

Vari meklēt arī privāto finansējumu. Ir vairākas kolektīvās finansēšanas vietnes, kas tev ļauj lūgt iedzīvotājiem un uzņēmumiem palīdzēt finansēt tavu projektu. Eiropas tīmekļa lapas “Donate.eu” un “Ulule” ir daži šādi piemēri, bet bieži vien ir nacionālas kolektīvās finansēšanas lapas, kas var tev palīdzēt atrast līdzekļus vietējā līmenī. 

Vēl viena iespēja ir lūgt finansiālu atbalstu no sava reģiona organizācijām un uzņēmumiem, kuri varētu būt ieinteresēti finansēt tavu ideju vai sasniegt to pašu mērķgrupu, kā tu.

Ceram, ka šie padomi tev palīdzēs izstrādāt savu projektu. Nevilcinieties vērsties savā vietējā Eurodesk kontaktpunktā, savas valsts jaunatnes padomē vai savā nacionālajā aģentūrā, un saņem bezmaksas atbalstu.