Skip to main content
© European Union © European Union

Vytvor mládežnícky projekt a zlepši svoju komunitu

Posledná aktualizácia pondelok, 13/09/2021

Uvažuješ o mládežníckom projekte, ktorý by bol určený pre mladých ľudí, ale nevieš presne, kde začať? Túto príručku sme vytvorili, aby sme ti pomohli pripraviť sa, pričom nezáleží na tom, v akom bode svojej projektovej cesty sa práve nachádzaš.

Keď prídeš s nápadom na projekt, musíš vziať do úvahy päť kľúčových prvkov.

1. Nastavenie jasného cieľa

Prísť s nápadom na projekt sa môže zdať spočiatku odstrašujúce, ale keď sa zamyslíš, čo chceš zmeniť alebo podporiť, nakoniec zistíš, čo má byť cieľom projektu. Cieľ je celkový zámer projektu, všetko, čo chceš ovplyvniť, a výsledky, ktoré si želáš dosiahnuť. Bude ťa sprevádzať celým projektom a poskytne ti víziu a smer, ktorým sa budeš uberať. 

2. Ciele SMART

Keď si stanovíš cieľ, musíš začať premýšľať o úlohách potrebných na jeho dosiahnutie. Môžeš ich považovať za kroky, ktoré treba vykonať, a za všetko, čo treba splniť, aby sa cieľ stal skutočnosťou. Nezabudni si vytvoriť ciele S.M.A.R.T, ktoré ti umožnia jednoducho vyhodnotiť tvoje úlohy. Ak je napríklad tvojím cieľom vytvorenie dialógu medzi mladými ľuďmi a rozhodovacími orgánmi, úlohami by mohlo byť informovať dvetisíc mladých ľudí o tom, ako môžu predkladať návrhy rozhodovacím orgánom, iniciovať dialóg na vytvorenie stáleho konzultačného útvaru atď. 

3. Špecifické cieľové skupiny

Ktoré cieľové skupiny chceš osloviť? Mladých ľudí vo všeobecnosti, mladých ľudí z konkrétneho regiónu alebo konkrétnej skupiny? Aký je ich vek, záujmy, zvyky? Konkretizuj kritériá na upresnenie cieľovej skupiny, aby bolo pre teba jednoduchšie definovať aktivity a kanály, ktorými ju budeš oslovovať. 

4. Relevantné aktivity 

Ako dosiahnuť cieľ? Aké aktivity potrebuješ vykonať na dosiahnutie svojich zámerov? Ak je tvoj projekt zameraný na vytvorenie dialógu medzi regionálnym orgánom a mladými ľuďmi, takýmito aktivitami by mohli byť organizácia stretnutí s týmito orgánmi s cieľom zapojiť ich, komunikačná kampaň zameraná na informovanie a zapojenie mladých ľudí atď.

Nezabudni pridať špecifické aktivity súvisiace s komunikáciou, sú súčasťou komunikačného plánu. Tvoj plán by mal odpovedať na otázky:

  • Čo chceš povedať a čo je cieľom tvojej komunikácie?
  • Koho chceš osloviť a ako zistíš, či sa ti to podarilo?
  • Prostredníctvom ktorých kanálov oslovíš svoju cieľovú skupinu? 

Zameraj sa na vizuálnu prezentáciu a text, ktorý bude pre tvoju cieľovú skupinu čitateľný, zrozumiteľný a atraktívny. 

5. Monitorovanie a vyhodnocovanie výsledkov

Hodnotenie by sa malo uskutočniť nielen na konci projektu, ale malo by byť zahrnuté do rôznych jeho krokov. Vyhodnocovanie v priebehu projektu ti umožní identifikovať potenciálne riziká a prispôsobiť metódy a aktivity tak, aby sa ti podarilo dosiahnuť cieľ projektu. Nakoniec sa presvedč, že máš hodnotenie a spätnú väzbu od všetkých, ktorí sa zúčastnili projektu alebo sa s ním stretli. Pomôže ti to nielen uvedomiť si, ako by sa dal projekt vylepšiť, ale zoberieš si aj ponaučenie do budúcnosti. 

Potrebuješ inšpiráciu?

Existujú nástroje, ktoré ti pomôžu premyslieť si, ako realizovať projektové aktivity, dosiahnuť vyššie zapojenie a účasť na aktivitách a vyrovnať sa s potenciálnymi rizikami. 

  • Webová aplikácia Q-App ti pomôže rozvíjať kvalitné projekty tým, že ťa prevedie rôznymi fázami plánovania projektu a pomôže tebe a tvojmu tímu porozmýšľať, ako zvýšiť jeho kvalitu. Skús postupovať podľa príručky 16 krokov k dokonalému projektu a zisti, kde sa práve nachádzaš.

Ak hľadáš inšpiráciu, vždy môžeš využiť nasledujúce databázy. Väčšina z nich umožňuje vyhľadávanie podľa kľúčových slov a ty zistíš, čo sa už v tvojej krajine pripravilo.

Zdroje financovania

Na miestnej aj európskej úrovni existuje veľa zdrojov, ktoré môžeš využiť na realizáciu projektu. Nezabudni sa poradiť s miestnymi a regionálnymi orgánmi, navštív ich webové sídlo alebo sa opýtaj národnej rady mládeže na granty, ktoré by tvoj projekt mohli podporiť. 

Zoznam programov EÚ, ktoré ťa môžu podporiť pri financovaní projektov:

  • Ak chceš zriadiť vzdelávacie podujatie alebo mládežnícku výmenu, pozri si kľúčovú akciu 1 programu Erasmus+, ktorá podporuje cestovanie a výmenu medzi mladými ľuďmi.
  • Ak máš projekt zameraný na konzultácie alebo dialógy na podporu politík vo svojej komunite, pozri si kľúčovú akciu 3 programu Erasmus+, ktorá podporuje reformu politiky. 
  • Možno organizuješ miestny projekt so sociálnym rozmerom. V takom prípade sa obráť na Európsky zbor solidarity (projekty v oblasti solidarity). Tento program poskytuje finančné prostriedky miestnym iniciatívam so sociálnym rozmerom a podporuje aj organizácie, ktoré pre svoje projekty združujú dobrovoľníkov.
  • Združenie študentov a absolventov programu Erasmus+ poskytuje menšie granty na projekty v rámci celej Európy, ktoré sú zamerané na internacionalizáciu, medzikultúrne vzdelávanie a mobilitu mladých ľudí. 

Môžeš sa poobzerať aj po súkromnom financovaní. Existuje niekoľko stránok, na ktorých môžeš jednotlivcov a podniky požiadať o kolektívne financovanie tvojho projektu. Príkladom sú niektoré európske stránky, napríklad whydonate.euUlule, ale často existujú aj národné stránky kolektívneho financovania, ktoré ti pomôžu získať prostriedky v rámci komunity. 

Ďalšou možnosťou je v rámci svojho regiónu požiadať o sponzorstvo tie organizácie a spoločnosti, ktoré by mohli mať záujem o financovanie tvojej myšlienky alebo chcú osloviť rovnakú cieľovú skupinu ako tvoj projekt.

Dúfame, že tieto tipy ti pomôžu pri tvorbe tvojho projektu. Ak chceš získať viac bezplatnej podpory, obráť sa na miestnu kanceláriu Eurodesku, národnú radu mládeže alebo národnú agentúru