Skip to main content
 © European Youth Parliament © European Youth Parliament

Wyraź swoją opinię w Europejskim Parlamencie Młodzieży

Ostatnia aktualizacja niedziela, 05/09/2021

Europejski Parlament Młodzieży to sieć młodych ludzi z całej Europy, zainteresowanych wyrażaniem własnych opinii w kwestiach politycznych i społecznych, współdziałających ponad granicami i zdobywających przy tym cenne umiejętności.

Chcesz poznać różne poglądy, inne kultury i nowych ludzi, a przy tym dobrze się bawić? Udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Europy (nie tylko UE) w wieku od 15 do 24 lat.

O co w tym chodzi?

Europejski Parlament Młodzieży to jedno z najlepszych forów, na którym młodzi Europejczycy mogą zaangażować się w debatę polityczną, poznać nowe kultury i dzielić się pomysłami z innymi młodymi ludźmi z całej Europy. 

Europejski Parlament Młodzieży to sieć niezależnych organizacji młodzieżowych działających w 40 krajach w całej Europie w ramach fundacji Schwarzkopf Foundation Young Europe, która prowadzi biuro międzynarodowe tego parlamentu. 

Jak to działa?

Parlament młodzieżowy organizuje sesje międzynarodowe, regionalne i krajowe, które mogą trwać 2 godziny, a nawet do 10 dni. Co roku w spotkaniach bierze udział ponad 30 tys. młodych ludzi.

Debaty dotyczą szerokiego zakresu tematów, często związanych z polityką międzynarodową lub prawami człowieka, jak również ze zmianą klimatu, zdrowiem i energią. Debatę prowadzą młodzi moderatorzy. Wszyscy uczestnicy biorą udział w różnych punktach programu.

„Nieważne, jakie jest Twoje pochodzenie – wszyscy są mile widziani i mają szansę wziąć udział w obradach Europejskiego Parlamentu Młodzieży!” – Carlota (lat 20), aktywna wolontariuszka z Portugalii

Chcesz dołączyć?

Najpierw przejrzyj stronę internetową Europejskiego Parlamentu Młodzieży, żeby lepiej zrozumieć, na czym polega ta inicjatywa. Jesteś gotowy? 

Oto jak zacząć:

  • Skontaktuj się z Europejskim Parlamentem Młodzieży w swoim kraju i dowiedz się, jak zacząć. Jeżeli Twojego kraju nie ma na liście, możesz skontaktować z biurem międzynarodowym.
  • Weź udział w obradach: możesz zarejestrować się na obrady we własnym krajowym parlamencie i przekonać się, jak to wygląda na żywo.
  • Zostań członkiem Europejskiego Parlamentu Młodzieży.