Skip to main content
© Sharon McCutcheon - Unsplash © Sharon McCutcheon - Unsplash

LGBTI asmenų teisės Europoje

Atnaujinta Antradienis, 02/11/2021

Šiuo metu tiek Europoje, tiek visame pasaulyje lesbietės, gėjai, biseksualūs, transseksualūs ir interseksualūs (LGBTI) asmenys patiria diskriminaciją. LGBTI asmenų teisių apsauga yra svarbus Europos Sąjungos prioritetas.

Pastaruosius 25 metus Europos Sąjunga (ES) buvo lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių asmenų lygybės užtikrinimo varomoji jėga. Akronimas LGBTI apima įvairialypę asmenų grupę ir jų teisės turėtų būti suprantamos kaip apimančios ir kitų bendruomenių, pavyzdžiui, queer, aseksualių ir panseksualių asmenų, teises. Kiekvienas turėtų didžiuotis tuo, kas yra ir ką myli! 

Europos Komisija siekia didinti informuotumą apie LGBTI asmenų teises, kad parodytų pasauliui, jog, nepaisant to, ką mylime ar kas esame, visi turime turėti galimybę naudotis tomis pačiomis teisėmis. ES įtraukė LGBTI asmenų apsaugą į pagrindinius teisinius dokumentus, pavyzdžiui, Amsterdamo sutartį (1997 m.), Pagrindinių teisių chartiją (2000 m.) ir kovos su diskriminacija direktyvas. Žinoma, padėtis skirtingose ES šalyse yra nevienoda. 

Kokia LGBTI asmenų padėtis Europoje?

2013 m. ES pagrindinių teisių agentūra pateikė apklausos rezultatus, iš kurių matyti, kad LGBTI asmenys visoje ES patiria diskriminaciją, priekabiavimą, neapykantą kurstančias kalbas ir smurtą, o tai neleidžia jiems visapusiškai naudotis pagrindinėmis teisėmis. Iš ES antrosios LGBTI asmenų apklausos išvadų matyti, kad padaryta pažanga nedidelė. 

„Vis dar šokiruoja tai, kad dauguma LGBTI asmenų Europoje nenori būti matomi susikibę rankomis su tos pačios lyties partneriu. Didelį susirūpinimą kelia diskriminacijos, net smurto, apraiškos. Ir vis dėlto beveik visose šalyse tik labai nedaugelis aukų apie užpuolimus praneša atitinkamoms institucijoms.“ Michael O'Flaherty, ES pagrindinių teisių agentūros direktorius, 2020 m. kovo mėn. 

Kai kuriose ES šalyse LGBTI asmenų teisių srityje netgi pastebimas regresas. Neapykantą kurstančios kalbos, taip pat homofobinis ir transfobinis smurtas tebėra pernelyg dažni net ir tose šalyse, kuriose padaryta didelė pažanga. Šiuo metu ES rengia naują strategiją šiai padėčiai ištaisyti.

LGBTI asmenų teisių padėtį taip pat stebi ne pelno organizacijos. Pavyzdžiui, „ILGA-Europe“ skelbia kasmetinę lyginamosios analizės priemonę „Rainbow Europe“, pagal kurią vertinamos 49 Europos šalys, atsižvelgiant į jų LGBTI asmenų lygybės užtikrinimo įstatymus ir politiką. 

Norite prisijungti prie LGBTI organizacijų, ginančių lygias teises? 

Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 19 straipsniu užtikrinama kiekvieno asmens teisė laisvai reikšti savo nuomonę. Įvairios pilietinės visuomenės organizacijos aktyviai gina LGBTI bendruomenės teises ir siekia užtikrinti, kad tų principų būtų laikomasi. Kai kurių jų veikla remiama ES lėšomis. 

Štai keli šių europinių tinklų – jų svetainėse rasite daugiau informacijos apie jų veiklą ir narius, taip pat apie tai, kaip ginti savo teises ir imtis veiksmų:

Norite pranešti apie diskriminaciją?

Remiantis LGBTI asmenų apklausos išvadomis, LGBTI asmenys dažnai nepraneša apie diskriminacijos atvejus, nes mano, kad niekas nepasikeis (41 proc. respondentų).

Kadangi homofobiją ir transfobiją kurstančios kalbos yra dažniausia neapykantos retorika, permainų siekti galite atsisakydami tokią retoriką toleruoti!

Jei esate diskriminacijos auka, patariame kreiptis į savo gyvenamosios šalies nacionalinę lygybės įstaigą arba LGBTI bendruomenės interesams atstovaujančią organizaciją, kuri gali jums padėti ir (arba) nukreipti jus į tinkamą paramos tarnybą.