Skip to main content
© Sharon McCutcheon - Unsplash © Sharon McCutcheon - Unsplash

Práva LGBTI v Európe

Posledná aktualizácia utorok, 02/11/2021

V Európe dnes lesby, homosexuáli, bisexuáli, transrodové osoby a intersexuálni jedinci čelia všeobecnej diskriminácii. Ochrana práv LGBTI osôb je v EÚ vysokou prioritou.

Európska únia (EÚ) je posledných 25 rokov hnacou silou rovnoprávnosti lesieb, homosexuálov, bisexuálov a transrodových osôb. LGBTI pokrýva rozmanitú skupinu a malo by byť všeobecne jasné, že ich práva zahŕňajú aj práva iných komunít, akými sú queer, asexuálne a pansexuálne osoby. Každý by mal mať možnosť byť hrdý na to, kým je a koho miluje! 

Európska komisia sa snažila zvýšiť povedomie o právach LGBTI osôb s cieľom ukázať svetu, že každý by mal mať rovnaké práva bez ohľadu na to, koho milujeme alebo kým sme. EÚ zahrnula ochranu LGBTI osôb do kľúčových právnych dokumentov, akými sú Amsterdamská zmluva (1997), Charta základných práv (2000) a antidiskriminačné smernice. Situácia v EÚ je samozrejme v každej krajine odlišná. 

Aká je situácia LGBTI občanov v Európe?

V roku 2013 Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA) uverejnila výsledky prieskumu, z ktorých vyplynulo, že LGBTI osoby v celej EÚ sú terčom diskriminácie, obťažovania, nenávistných prejavov a násilia, čo narúša ich schopnosť plne využívať ich základné práva. Zo zistení prieskumu EÚ o LGBTI II vyplynulo, že došlo iba k miernemu pokroku. 

„Je to stále šokujúce, že väčšina LGBTI osôb v celej Európe nechce, aby ich videli, ako sa držia za ruku s osobou rovnakého pohlavia. Vzorce diskriminácie či dokonca násilia sú veľmi znepokojujúce. A predsa takmer všade platí, že iba veľmi malá časť tých, ktorí boli napadnutí, tento skutok nahlási úradom.“ Michael O'Flaherty, riaditeľ FRA, marec 2020 

Niektoré krajiny EÚ v oblasti LGBTI práv dokonca idú smerom vzad. Nenávistné prejavy a činy homofóbneho a transfóbneho násilia sú stále bežným javom dokonca v krajinách, ktoré preukázali značný pokrok. EÚ v súčasnosti pracuje na novej stratégii s cieľom riešiť túto situáciu.

Situáciu v oblasti LGBTI práv monitorujú aj neziskové organizácie, napríklad ILGA Europe, ktorá každoročne uverejňuje nástroj hodnotenia s názvom Rainbow Europe, v ktorom sa uvádza rebríček 49 krajín v Európe na základe ich práv a politík v oblasti rovnoprávnosti LGBTI osôb. 

Máš záujem pridať sa k LGBTI organizáciám, ktoré presadzujú rovnoprávnosť? 

Článok 19 Všeobecnej deklarácie ľudských práv chráni právo každého slobodne sa vyjadriť. Rôzne organizácie občianskej spoločnosti aktívne bránia práva LGBTI komunity a zabezpečujú dodržiavanie týchto zásad. Niektoré získavajú finančné prostriedky z EÚ na podporu svojich aktivít. 

Tu sú niektoré z týchto európskych sietí, pozri si ich akcie a zoznam ich národných členov a získaj viac informácií o tom, ako obhajovať svoje práva a konať:

Chceš nahlásiť diskrimináciu?

Zo zistení prieskumu o LGBTI vyplýva, že LGBTI ľudia často nenahlásia prípady diskriminácie, pretože sú presvedčení, že sa nič nezmení (41 % respondentov).

Keďže homofóbia a transfóbia sú dva najbežnejšie druhy nenávistného prejavu, ku zmene môžeš prispieť aj ty tým, že ich odmietneš tolerovať!

Ak si obeťou diskriminácie, kontaktuj vnútroštátny orgán pre rovnaké zaobchádzanie vo svojej krajine pobytu alebo organizáciu, ktorá zastupuje záujmy LGBTI komunity a ktorá ťa môže podporiť a/alebo nasmerovať na vhodnú službu podpory.