Skip to main content
© Taylor Foss - Unsplash © Taylor Foss - Unsplash

Fantastične rute i zastrašujuće tradicije u Europi

Posljednje ažuriranje ponedjeljak, 21/10/2024

Jeste li spremni da otkrijete neke od najstrašnijih europskih tradicija?

Za dijete 90-ih, gledanje Predbožićne noćne more Tima Burtona moglo je biti traumatično iskustvo. S druge strane, film kao što je „Coco”, kojim se slavi meksički praznik Dia de los Muertos, danas se uglavnom doživljava kao topla i dirljiva priča (mislim na vas, odrasle). 

No, ako tražite uistinu misteriozne i pomalo zastrašujuće priče, samo trebate pitati. Malo je uzbuđenja uvijek dobrodošlo, posebno diljem Europe u ovo doba godine.

Stoga, udobno se smjestite uz šalicu čaja (ili komad pite od bundeve) i isplanirajte svoj sljedeći jeziv europski odmor!

(Vjerojatni) početak

Jeste li znali da popularni Halloween, skraćenica od engleskog izraza „All Hallows' Eve”, vuče korijene iz keltskog rituala pod nazivom Samhain, što znači „kraj ljeta”? U to je doba Nova godina počinjala 1. studenoga. Noć prije, stanovništvo, tada većinom zemljoradnici, dalo bi zahvalu za ljetnu žetvu i pripremalo se za nadolazeće zimske mjesece. 

Vjerovalo se da se te noći brišu granice koje razdvajaju dva svijeta: svijet mrtvih i svijet živih, što dušama mrtvih omogućava da dođu u kratki posjet.

Jeste li čuli za legendu o škrtom Jacku? To je bio irski lupež i pijanac, kojeg je, nakon što je nekoliko puta pokušao prevariti smrt, na kraju izdala jetra. Sudbina je učinila ostalo i siromašni je Jack odbijen na vratima raja. Na kraju je osuđen da luta međusvijetom noseći žeravicu u izrezbarenoj repi. 

Ta je legenda vjerojatno započela sadašnju tradiciju „Jack-o-lantern”, odnosno tradiciju rezbarenja bundeva u koje se stavlja svijeća koja djeci maskiranoj u mrtve duše osvjetljava put od vrata do vrata. 

Priprema: kamo? 

Pridržavajući se teme (i zemljopisnog područja), nema zemlje pogodnije za odmor u studenome od dobre stare Ujedinjene Kraljevine. To bi mogla biti prilika da pokušate vidjeti Nessie, legendarno čudovište iz Loch Nessa, stvora iz škotske regije Highlands koje je postalo popularno 30-ih godina prošlog stoljeća.

Nakon što stignete na otok, prestrašite se posjetom tamnici u Londonu ili Edinburghu, ili objema. Ako ne volite podzemlje i ako ste ljubitelj filma „V kao Vendetta”, pričekajte 5. studenoga („Remember Remember...”) i ne propustite Dan Guya Fawkesa. Lomače i vatrometi osvjetljavaju grad u sjećanje na Barutnu zavjeru iz 1605. kada je Fawkes, katolički urotnik bezuspješno pokušao raznijeti domove Parlamenta i ubiti protestantskog kralja Jamesa I.

Ako prijeđete Engleski kanal i uputite se prema kontinentu, možete posjetiti Muzej mučenja u Amsterdamu. Tako ćete moći saznati više o povijesti Europe i vidjeti, među ostalim, 40 instrumenata za kažnjavanje i mučenje iz različitih zemalja. 

Kad već govorimo o alatima, jeste li znali da su neki Nijemci na blagdan Svih Svetih znali sakrivati noževe u kući? Zašto? Kako bi se izbjeglo nanošenje štete duhovima i dušama, najvjerojatnije preminulim članovima obitelji, koji bi se tog dana mogli šetati kućom. A mislili ste da su duhovi bestjelesni!

Čini se da mogu biti i gladni i/ili žedni te zbog toga, u skladu s navikom djece da ostavljaju slatkiše za Djeda Božićnjaka, Austrijanci ostavljaju kruh i vodu za duhove koji su malo ogladnjeli. 

Ipak, možda radije zamišljate duše u materijalnom obliku, na primjer kao kostur kojem je udahnut život. Vašu će znatiželju zadovoljiti tri različita mjesta u tri europske zemlje, pa krenimo stoga od istoka prema zapadu.

Nedaleko od Praga, prekrasnog glavnog grada Češke, nalazi se grad Kutná Hora s malo više od 20 000 stanovnika i Crkvom kostiju (Sedlec Ossuary), rimskom katoličkom kapelicom izgrađenom 1278. i smještenom ispod grobljanske crkve Svih Svetih. Jeste li ikada vidjeli luster izrađen od kostiju? I to ne bilo kakvih! Dok ga promatrate izazov je prepoznati svaku od više od 200 različitih ljudskih kostiju. Sama Crkva kostiju sadržava između 40 000 i 70 000 kostura, što je više od trostrukog broja stanovnika najbližeg grada.

Nešto slično vas čeka nakon kratkog leta ili duge vožnje vlakom do Italije, ali ovaj put u središtu Milana, gospodarskog središta zemlje. Zaustavite se nakratko na stanici podzemne željeznice San Babila i odmah iza veličanstvenog Duoma pronađite malo i neobično svetište: San Bernardino alle Ossa, u kojem kosti i lubanje prekrivaju gotovo čitav prostor. Čini se da na početku prethodnog tisućljeća nije bilo dovoljno prostora za kosti dopremljene iz obližnje bolnice pa su njima ukrašeni zidovi i strop crkve.

Ako krenete dalje na zapad, u portugalskom gradu Evori pronaći ćete kosturnicu po ugledu na talijansku, Kapelu kostiju iz 16. stoljeća u kojoj posjetitelje dočekuje prilično primamljiv natpis: „Nós ossos que aqui estamos, pelos vossos esperamos”, odnosno: „Mi, kosti, ležimo ovdje i čekamo vaše.” Tresete li se već od straha?

Šećer na kraju i priličan klasik: dvorac Bran (poznat i kao dvorac grofa Drakule) u Transilvaniji. Nemojte izostaviti jedno od mjesta povezanih s legendarnim vampirom i završite posjet jezivim piknikom u rumunjskoj šumi iskrivljenih stabala Hoia Baciu, koja će vas podsjetiti na Zabranjenu šumu Hogwartsa.

Kada stignete tamo odložite na vrlo tipičan, crveno-bijeli kockasti stolnjak nekoliko karameliziranih jabuka, komad bundeve i par bobića, odnosno „fave dei morti”, kako Talijani nazivaju kolačiće od badema.

Sada imate priče, hranu i mjesta za posjet. Odaberite u što ćete se maskirati (to može biti i stara plahta s dvije rupe za oči) i neka vas očaraju stare europske tradicije.