
Čo pre mladých Európanov znamená „domov“?
Posledná aktualizácia utorok, 20/06/2023
<p>Hovorí sa, že „domov nie je ani tak miesto, ako skôr pocit“. Ako však vyplýva z výsledkov prieskumu Eurostatu – štatistického úradu Európskej únie – týkajúceho sa bývania mladých ľudí, mladí Európania pri hodnotení svojich vyhliadok do budúcnosti až taký skvelý pocit nemajú. S akými problémami musia mladí ľudia v súčasnosti bojovať na trhu s bývaním?</p>
Aká je situácia?
Dôstojné bývanie je základnou podmienkou na naplnenie životných ambícií a umožňuje nám prístup k sociálnym a hospodárskym zárukám. Najnovšie údaje Eurostatu však naznačujú, že kvalita bývania niektorých mladých Európanov tieto očakávania nespĺňa.
Celkový obraz naozaj nie je práve povzbudzujúci – nedostupné ceny, preplnené ubytovacie kapacity a závažná deprivácia v oblasti bývania aj naďalej spôsobujú problémy.
Podľa najnovších údajov dostupných z roku 2020 sa takmer 28 % mladých ľudí (vo veku 15 – 29 rokov) v EÚ muselo vyrovnávať s problémom preplnených ubytovacích kapacít. Tento údaj sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o 1,5 % a v prípade mladých ľudí bol vyšší, než tomu bolo v rámci celkovej populácie.
Mladých ľudí postihuje aj prudký nárast cien bývania a keď táto položka dosiahne alebo prekročí 40 % disponibilného príjmu domácnosti, predstavuje to veľkú záťaž. Percentuálny pomer mladých ľudí postihnutých mimoriadne vysokými cenami je síce podobný pomeru v celkovej populácii, je však veľký rozdiel medzi mladými ľuďmi, ktorí sú ohrození chudobou, a mladými ľuďmi, ktorí chudobou ohrození nie sú. Spomedzi osôb ohrozených chudobou prekročilo záťažovú hranicu nákladov na bývanie až 40,8 % mladých ľudí.
Aké sú hlavné problémy?
Pokiaľ ide o opustenie rodičovského domu, existujú rozdiely vo veku (priemer za rok 2021 bol 26,4 roka) i medzi pohlaviami (ženy odchádzajú z domu skôr než muži). Plány mladých ľudí na nezávislosť ohrozuje nedostatočný prístup k cenovo dostupnému a dôstojnému bývaniu.
Pandémia okrem toho zhoršila vyhliadky mladých ľudí na získanie bývania a pracovných príležitostí. Neistota v oblasti bývania postihuje predovšetkým tých mladých ľudí, ktorí sú neaktívni alebo nezamestnaní.
Nezamestnanosť a neprimerane vysoké ceny bývania sú aj naďalej vážnym problémom, no je tu ešte jeden dôvod, ktorý mladým ľuďom sťažuje cestu za samostatnosťou. Keďže mladí ľudia sa za dobrými príležitosťami na osobný a profesijný rozvoj zvyčajne sťahujú do veľkých miest, na ich situáciu vplýva aj neustále rastúci trh s krátkodobými turistickými prenájmami.
Nie je preto žiadnym prekvapením, že situácia v oblasti bývania má obrovský dosah na duševné zdravie mladých ľudí, ako sa uvádza v článku na portáli EURACTIV.
Táto situácia vplýva rovnako aj na sektor kultúry. Mladí tvorcovia a umelci sú v dôsledku neustáleho zvyšovania cien bývania nútení z týchto miest odísť. Kultúrna scéna v mestách po celej Európe je čoraz obmedzenejšia a umelci prichádzajú o možnosti a príležitosti.
Portál Eurodesk Brussels Link oslovil Nikolinu a Sabriho z ESN, ktorí hovorili o problémoch, s ktorými sa mladí ľudia stretávajú pri hľadaní ubytovania, a o tom, ako ich možno vyriešiť.
Čo možno urobiť?
Jednoduché alebo rýchle riešenie, ktoré by mladým ľuďom pomohlo pri vstupe na trh s bývaním, neexistuje. Niektorí navrhujú rozšíriť fond sociálneho bývania, t. j. bývania poskytovaného neziskovými organizáciami alebo vládami, ktoré je vďaka tomu lacnejšie než normálne bývanie za trhové ceny.
Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby mali mladí ľudia prístup na trh práce, na ktorom môžu rozvíjať svoj potenciál a využívať čo najlepšie svoje zručnosti, a to v dôstojných a uspokojujúcich pracovných podmienkach, ku ktorým okrem iného patrí aj dôstojná mzda, ako sa uvádza v cieli č. 7 stratégie EÚ pre mládež.
EÚ okrem toho dosiahla nedávno dohodu o nových pravidlách týkajúcich sa primeraných minimálnych miezd v EÚ, ktoré, dúfajme, budú prínosom pre mladých ľudí vstupujúcich na trh práce a pomôžu im na ceste k dôstojnému bývaniu. Je potrebné vyvinúť ešte veľa úsilia na to, aby sa podarilo zabezpečiť mladým ľuďom perspektívu vlastného bývania, ale dosiahnutá dohoda je krokom správnym smerom.