Skip to main content
A picture © shutterstock.com - Kzenon

Praca w wakacje

Ostatnia aktualizacja wtorek, 06/04/2021

Wakacje to doskonała okazja, by zainwestować w swoją przyszłość i, rozwijając swoje umiejętności, zarobić trochę pieniędzy. Praca sezonowa może zainteresować zarówno studentów, jaki i bezrobotnych.

Po co pracować w wakacje?

No tak, w zależności od pory roku, rzeczywiście stracisz tych parę godzin, które mogłeś spędzić na plaży lub na śniegu. Ale spójrzmy na plusy – oprócz tego, że zarabiasz pieniądze, spotykasz nowych ludzi w nowym otoczeniu − a kto wie, może właśnie to doświadczenie pomoże ci znaleźć w przyszłości stałą pracę.

Jedną z największych korzyści, jakie może przynieść wakacyjna praca, to doświadczenie. Zwłaszcza z punktu widzenia studenta. Nawet jeśli nie wiążesz z tym rodzajem pracy swojej przyszłości, dowiesz się, jakie są oczekiwania wobec pracowników i jak współpracować z innymi ludźmi w środowisku zawodowym.  Każda praca i każde doświadczenie pomagają Ci budować twoje CV.

 

Wakacyjna praca w UE

Podczas wakacji letnich lub zimowych, a nawet w czasie krótszych ferii jest wiele opcji. Możesz pracować w hotelach, restauracjach, barach lub – w lecie – przy zbieraniu owoców. Nad morzem możesz pracować jako ratownik lub instruktor surfingu, a w górach − jako instruktor narciarstwa. A jeśli nie dysponujesz aż taką ilością wolnego czasu, możesz spróbować krótszych zleceń  – na dzień lub kilka godzin – w cateringu lub jako host czy hostessa.

 

Nie daj się nabrać

Czasami mniejsze firmy, bary, restauracje itp. mogą nie zaoferować ci oficjalnej umowy – jednak nie pozwól im nadużyć takiej sytuacji. Od początku mów wyraźnie, że oczekujesz od nich wywiązania się z umowy ustnej pod względem płacy, jak i godzin pracy.

 

Gdzie szukać informacji:

Picking Jobs – praca sezonowa przy zbiorach na całym świecie

Season Workers − strona dla pracowników sezonowych

Summer jobs in Europe & the world − praca sezonowa w Europie i na świecie