Skip to main content
A picture © shutterstock.com - Kzenon

Tatilde çalışmak

Son güncelleme Salı, 06/04/2021

Gelecek kariyerinize yatırım yapmak ve yeni beceriler geliştirmek ve bunun yanı sıra biraz ekstra para kazanmak için tatiller harika fırsatlardır. Bir öğrenci olun veya işsiz kalmış olun, mevsimsel iş, kariyer yolunuzda size yardımcı olabilir.

Neden tatillerinizde çalışmalısınız?

Evet, güneşin altında yatacağınız veya karda oynayacağınız bir kaç saati özleyeceksiniz. Ama tüm artılarına bir bakın -kazanacağınız paranın dışında, yeni bir ortamda, yeni insanlarla tanışacaksınız ve bu iş sürekli bir işe bile dönüşebilir.

Özellikle öğrenciyseniz, bir tatil işinin kazandırabileceği en büyük ödüllerden biri deneyimdir. Bu iş gelecekte yapmak isteyeceğiniz iş ile ilgisiz olsa da iş dünyasında temel olarak ne beklendiğini ve profesyonel bir ortamda, diğer insanlara nasıl davranacağınızı öğreneceksiniz. Hayatta her yaptığınız iş ve yaptığınız şey özgeçmişinizi oluşturmak konusunda size yardımcı olacaktır.

 

AB’de tatilde çalışmak

Yaz veya kış tatillerinde ve hatta kısa aralarda, birçok seçenek bulunmaktadır. Yaz boyunca, otel, restoran ve barlarda çalışabilir ve hatta meyve toplayabilirsiniz. Güneyde, cankurtaran veya sörf eğitmeni olarak şansınızı deneyebilir, kuzeyde kış boyunca kayak yapabilirsiniz. Ve eğer çok uzun bir süre boyunca boş zamanınız yoksa günlük veya saatlik işleri deneyebilirsiniz –yeme içme servisi yapmak veya bir olayın ev sahipliği gibi.

 

Dolandırılmayın

Bar, restoran vb. gibi bazı küçük çalışma ortamları, size şekli bir sözleşme sunmayabilir -ama onların bundan faydalanmalarına izin vermeyin. Ödeme ve çalışma saatleri açısından ne şekilde anlaştıysanız, buna sadık kalacaklarını beklediğinizi en başta açıkça belirtin.

 

Nereye bakmalı

İş seçme – dünya çapında mevsimsel işler / hasat işleri

Mevsimsel işçiler

Avrupa ve Dünya’da yaz için iş olanakları