Skip to main content
© StockSnap © StockSnap

Niezbędnik podróżny

Ostatnia aktualizacja poniedziałek, 13/11/2023

Wyjazd tuż tuż? Od dokumentów podróży po kwestie zdrowotne – wszystko, o czym musisz pamiętać podczas podróży po Europie.

Dokumenty podróży

Dokument tożsamości jest potrzebny podczas podróży w całej Europie, upewnij się więc, że masz ze sobą paszport i dowód osobisty. Podczas podróży do kraju nienależącego do strefy Schengen lub podróży powrotnej z takiego kraju konieczne jest okazanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Dokumenty te należy przechowywać w sposób bezpieczny, w zamkniętym i trudno dostępnym miejscu. Dobrym pomysłem jest też posiadanie skanu tych dokumentów, na przykład w wiadomości elektronicznej lub w chmurze, jeśli posiadasz bezpieczną przestrzeń do przechowywania danych. Można też przekazać taki skan osobie, z którą można się skontaktować w nagłych przypadkach. 

Na wypadek problemów mogą się przydać dane kontaktowe ambasady/konsulatu Twojego państwa w kraju, do którego wyjeżdżasz. Adres można znaleźć za pośrednictwem strony internetowej Komisji Europejskiej poświęconej ochronie konsularnej.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

Przed podróżą do innego kraju warto zastanowić się, co może się wydarzyć po przyjeździe. Jeśli zachorujesz, dowód osobisty nie wystarczy – potrzebna będzie europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Karta zapewni Ci możliwość skorzystania z niezbędnej publicznej opieki zdrowotnej w dowolnym kraju UE (jak również w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii), w którym przebywasz na wakacjach, studiujesz lub pracujesz jako wolontariusz, jeśli niespodziewanie zapadniesz na zdrowiu.

EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia podróżnego, jednak podczas pobytu za granicą gwarantuje opiekę medyczną na takich samych warunkach co mieszkańcom danego kraju. 

Trasa podróży

Podczas planowania podróży można skorzystać ze strony Rome2Rio. Zawiera ona informacje o wszystkich możliwych połączeniach, szacunkowych cenach i różnych środkach transportu, a także linki do stron internetowych przewoźników i ich rozkładów jazdy.

W internecie można też znaleźć informacje o tym, gdzie najlepiej spotkać się ze znajomymi lub zatrzymać się po drodze. Na stronach takich jak Shall we met in the middle, What’s halfway lub Meeting halfway można wybrać dwie lokalizacje, obliczyć odległość między nimi i zobaczyć, co znajduje się w połowie drogi. 

Roaming i telefony komórkowe

Zniesiono opłaty za roaming dla mieszkańców UE podróżujących okresowo w obrębie Unii. Podczas podróży do innych państw UE można teraz korzystać z telefonu komórkowego z kartą SIM ze swojego państwa stałego zamieszania bez ponoszenia dodatkowych opłat za rozmowy i SMS-y. Istnieją jedynie zasady i limity dotyczące ilości danych, z jakich można skorzystać po cenach krajowych. 

Oznacza to, że nie ma usprawiedliwienia dla braku kontaktu z przyjaciółmi i rodziną!

Oszczędne podróżowanie

Koszty podróży to oczywiście bardzo ważna kwestia. Dzięki niektórym kartom można uzyskać znaczne zniżki.

Europejska karta młodzieżowa oferuje 60 tys. najróżniejszych zniżek dla osób poniżej 30. roku życia: na imprezy kulturalne, zakupy, transport, noclegi i posiłki w restauracjach. Wybierz swój kraj lub region i sprawdź, jakie zniżki uzyskasz dzięki karcie.
Karta ISIC to międzynarodowa legitymacja studencka, która daje zniżki na transport oraz bilety wstępu do muzeów i innych atrakcji turystycznych na całym świecie. Dowiedz się, jak można wyrobić kartę i uzyskać dostęp do 125 tys. zniżek w prawie 130 krajach.
• Jeżeli interesują Cię muzea, warto wiedzieć, że w niektórych europejskich państwach wstęp do muzeów państwowych (na wystawy stałe) jest bezpłatny. Często można też dostać bezpłatne bilety w określony dzień, na przykład w pierwszą niedzielę miesiąca albo w danym dniu tygodnia. Jak widać, są różne sposoby, by zaoszczędzić. Na szczęście obowiązuje wiele zniżek dla młodzieży – trzeba tylko przeanalizować najlepsze oferty i odpowiednio zaplanować pobyt.

Przewodniki turystyczne

Dziś nie trzeba już nosić ze sobą przewodników w wersji papierowej. Wszelkie informacje można znaleźć w internecie.

  • Bardzo przydaje się Trip Advisor. Serwis ten zawiera recenzje, polecane miejsca, informacje o cenach i godzinach otwarcia. Na forum Trip Advisor można też znaleźć wiele dobrych rad od osób, które wcześniej odwiedziły te same miejsca.
  • USE-IT to serwis z rzeczowymi informacjami turystycznymi. Tworzą go młodzi lokalni mieszkańcy z myślą o młodych podróżnikach. W niektórych miastach USE-IT otworzyło centra informacji turystycznej, prowadzone głównie przez wolontariuszy. Każdy oddział USE-IT publikuje niekomercyjną, bezpłatną i aktualną mapę dla młodych podróżnych, która pomoże zwiedzić miasto w nieszablonowy i interesujący sposób. Można na niej znaleźć najważniejsze atrakcje turystyczne, ale też miejsca spoza utartych szlaków, polecane przez miejscowych. Mapę można ściągnąć przez internet albo odebrać w biurze informacji turystycznej lub w hostelu.
  • Lonely Planet to znane przewodniki turystyczne. Również na stronie Lonely Planet można znaleźć praktyczne informacje o atrakcjach turystycznych w różnych krajach.
  • Rough Guide to międzynarodowa społeczność, w której można podzielić się swoimi doświadczeniami z podróży.
  • World travel guide to portal, w którym można znaleźć przewodniki po krajach i miastach oraz porady na temat tego, co warto zobaczyć i zrobić, jak również szczegółowe informacje na temat miejsc, w które warto wybrać się na narty lub w rejs.
  • The Culture Trip: Gdzie zjeść brunch? Które mniej turystyczne zakątki miasta warto odwiedzić? Czego naprawdę nie można przegapić? Warto poszukać inspiracji na tej stronie!

Jak skontaktować się z UE?

Podczas podróży chcesz uzyskać więcej informacji o instytucjach i organach UE?
Jest wiele możliwości kontaktu: 

  • Przez telefon lub e-mail: Eurodesk to młodzieżowy serwis informacyjny, oferujący odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości dostępnych w Europie (np. europejskie programy dla wolontariuszy, studia lub staże za granicą). Z najbliższym punktem informacyjnym Eurodesku można skontaktować się za pośrednictwem mapy interaktywnej.
  • Przez internet: Informacje we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej dostępne są na portalu Europa.
  • Osobiście: W całej Europie znajdują się setki lokalnych ośrodków informacyjnych UE.
  • Przez telefon lub e-mail: Europe Direct to serwis informacyjny, który udziela odpowiedzi na pytania na temat Unii Europejskiej. Można się z nim skontaktować przez bezpłatną infolinię: 00 800 67 89 10 11 (niektórzy operatorzy komórkowi nie umożliwiają połączeń z numerami zaczynającymi się na 00800 lub mogą naliczać opłaty za takie połączenia) bądź pocztę e-mail.
  • Publikacje o Europie: Publikacje na temat UE dostępne są za jednym kliknięciem na stronie internetowej EU Bookshop.
  • Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej: Przedstawicielstwa reprezentują Komisję i monitorują opinię publiczną w poszczególnych krajach. Informują o UE, organizując różnego rodzaju wydarzenia oraz rozprowadzając broszury, ulotki i inne materiały.
  • Biura informacyjne Parlamentu Europejskiego: Ich rola to podnoszenie wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej oraz zachęcanie ludzi do głosowania w europejskich wyborach parlamentarnych.

Numer alarmowy 

Jeśli potrzebujesz pilnej pomocy ze strony straży pożarnej, pogotowia ratunkowego lub policji, pamiętaj, że możesz zadzwonić pod europejski numer alarmowy 112 – jedyny numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie we wszystkich krajach europejskich.