
Osnovne informacije za vaše potovanje
Zadnja sprememba Ponedeljek, 13/11/2023
Skoraj pripravljeni! Od potovalnih dokumentov do zdravstvenih zahtev: tukaj je kratek opomnik o tem, kaj potrebujete za potovanje po Evropi.
Vaši potovalni dokumenti
Za potovanje po Evropi potrebujete osebni identifikacijski dokument, zato ne pozabite na svoj potni list ali drug ustrezen osebni dokument! Pri potovanju v državo ali iz države, ki ni v schengenskem območju, je treba na meji pokazati veljaven osebni dokument ali potni list.
Dokumente hranite na varnem in težko dostopnem mestu. Prav tako je dobro imeti skenirano kopijo teh dokumentov, do katere imate dostop sami ali pa oseba, ki jo lahko kontaktirate v nujnih primerih, na primer v elektronski pošti ali v oblaku, če kopijo v njem lahko varno shranite.
Če naletite na težave, se lahko obrnete na svoje nacionalno veleposlaništvo/konzulat v vaši ciljni državi. Njegovo lokacijo lahko poiščete na spletišču za konzularno zaščito Evropske komisije.
Vaša evropska kartica zdravstvenega zavarovanja
Pri potovanju v drugo državo je dobro razmisliti o tem, kaj bi nam lahko prišlo prav. Če med svojim potovanjem zbolite, osebni dokument ne bo dovolj. Potrebujete tudi evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.
Evropska kartica vam zagotavlja, da boste na počitnicah, študiju ali prostovoljskem delu v drugih državah EU (ter na Islandiji, v Lihtenštajnu, na Norveškem in v Švici) deležni nujnih in potrebnih zdravstvenih storitev javnega zdravstvenega sistema, če boste nepričakovano zboleli.
Evropska kartica ni nadomestilo za zdravstveno zavarovanje na potovanjih v tujino, vendar vam v tuji državi omogoča zdravljenje pod enakimi pogoji in z enakimi stroški, kot veljajo za zavarovance te države.
Načrt potovanja ali kako rešiti sestavljanko
Za načrtovanje svojega potovanja lahko uporabite orodje Rome2Rio. Na tem spletišču si lahko ogledate vse možne povezave s približnimi cenami in različnimi prevoznimi sredstvi. Vsebuje povezave na spletišča ponudnikov prevoza in njihove vozne rede.
Obstaja tudi zanimiv način, da poiščete najboljši kraj za srečanje s prijatelji ali za postanek. Spletišča, kot so Shall we met in the middle, What’s halfway in Meeting halfway, vam omogočajo, da izberete dve različni lokaciji, nato pa izračunajo razdaljo in vam ponudijo informacije o krajih, ki se nahajajo na pol poti.
Gostovanje in uporaba telefona
Za prebivalce EU, ki občasno potujejo znotraj EU, ni več stroškov gostovanja. Pri potovanju v druge države EU boste lahko uporabljali mobilni telefon s SIM kartico iz vaše države prebivališča z enakimi cenami in tarifami za klice in besedilna sporočila, kot jih imate doma, le količina porabljenih podatkov se bo lahko nekoliko razlikovala.
To pomeni, da lahko še naprej ostanete v stiku z družino in prijatelji in si z njimi izmenjujete izkušnje!
Potujte varčno
Stroški so pomembni pri vsakem potovanju. Obstaja več kartic, s katerimi lahko potujete ceneje:
• evropska mladinska kartica: za vse, mlajše od 30 let, kartica omogoča 60 000 različnih popustov. Na zemljevidu poiščite popuste za kulturne dejavnosti, trgovine, prevoz, gostinske in hotelske storitve v Evropi.
• izkaznica ISIC: s to mednarodno priznano študentsko izkaznico lahko dobite popust za potovanje ter ogled muzejev in glavnih svetovnih turističnih znamenitosti. Preverite, kje lahko dobite to izkaznico, ki vam omogoča popust v približno 125 000 krajih v skoraj 130 državah.
• Če radi obiskujete muzeje, je dobro vedeti, da je v nekaterih evropskih državah vstop v nacionalne muzeje (stalne razstave) večinoma prost, obstajajo pa tudi programi s prostim vstopom vsako prvo nedeljo v mesecu ali na določen delavnik. Obstaja vrsta različnih sistemov, dobra novica pa je, da imate mladi na voljo številne popuste. Potrebnega je le malo raziskovanja, da najdete najboljše ponudbe in v skladu z njimi načrtujete svoje potovanje.
Potovalni vodniki
Danes vam na potovanje ni treba vzeti knjige v papirni obliki. Pomagate si lahko z različnimi spletnimi različicami:
- Trip Advisor je zelo praktičen! Preverite mnenja, priporočila ter informacije o cenah in odpiralnem času. Na voljo je tudi forum, na katerem lahko najdete številne dobre predloge od ljudi, ki so kraj, kamor ste namenjeni, že obiskali.
- USE-IT so bistvene turistične informacije za mlade, ki jih pripravljajo mladi domačini. Nekateri imajo tudi pisarno za obiskovalce, ki jo večinoma vodijo prostovoljci. Vsak USE-IT objavlja nekomercialen, brezplačen in posodobljen zemljevid za mlade popotnike, ki vas bo popeljal skozi mesto na izviren in zabaven način. Združuje pomembne znamenitosti, manj obljudene destinacije in zanimive lokalne posebnosti. Lahko si natisnete brezplačno različico ali pa natisnjeni izvod dobite na informacijski točki ali v hostlu.
- Lonely Planet: tiskano različico najverjetneje že poznate. Izberite ciljno državo in si preberite informacije o prevozih, znamenitostih itd.
- Rough Guide: svetovna skupnost, v kateri lahko delite svoje potovalne izkušnje.
- World travel guide: vsebuje vodnike državah in mestih, znamenitosti, ki jih je treba videti, in doživetja, ki jih ne smete zamuditi, ter posebne informacije o smučiščih in križarjenjih.
- The Culture Trip: Kam na brunch? Kateri so manj turistični kraji v mestih, ki jih je vredno obiskati? Česa ne smete zamuditi? Obiščite to spletišče, da najdete svoj navdih!
Kako stopiti v stik z EU?
Si želite med svojim potovanjem stopiti v stik z organi in organizacijami EU?
Na voljo imate veliko možnosti:
- Po telefonu ali elektronski pošti: Eurodesk je informacijska služba za mlade, ki lahko odgovori na vaša vprašanja o evropskih priložnostih (npr. evropskih programih za prostovoljstvo, študij ali prakso v tujini). Z najbližjo informacijsko točko Eurodesk lahko stopite v stik prek interaktivnega zemljevida.
- Prek spleta: informacije v vseh uradnih jezikih Evropske unije so na voljo na spletišču Europa.
- Osebno: povsod po Evropi so lokalni informacijski centri EU.
- Po telefonu ali elektronski pošti: Služba Europe Direct odgovarja na vprašanja javnosti o Evropski uniji. Služba je dosegljiva na brezplačni telefonski številki: 00 800 67 89 10 11 (nekateri operaterji mobilne telefonije ne dovoljujejo klicev na številke, ki se začnejo z 00 800, ali za njih zaračunavajo) ali po elektronski pošti.
- Tiskane informacije o Evropi: vse publikacije o EU so na voljo v elektronski knjigarni EU Bookshop.
- Predstavništva Evropske komisije: Predstavništva Evropske komisije so zastopniki Evropske komisije in spremljajo javno mnenje v državi gostiteljici. Z dogodki in razdeljevanjem brošur, letakov in drugega gradiva zagotavljajo informacije o Evropski uniji.
- Informacijske pisarne Evropskega parlamenta: Njihova vloga je ozaveščati o Evropskem parlamentu in Evropski uniji ter spodbujati ljudi k volitvam v Evropski parlament.
Številka za klic v sili
Če potrebujete nujno pomoč gasilske službe, ekipe za nujno medicinsko pomoč ali policije, je na voljo evropska številka za klic v sili „112“, ki je edina telefonska številka za klic v sili, ki jo lahko pokličete brezplačno v vseh evropskih državah.