Skip to main content
© StockSnap © StockSnap

Kõige olulisem reisivarustus

Viimati uuendatud Esmaspäev, 13/11/2023

Oled peaaegu valmis teele asuma! Siinkohal väike meelespea selle kohta, mida Euroopas reisides vajad – reisidokumentidest tervisenõueteni.

Sinu reisidokumendid

Euroopas reisides on nõutavad teatavad liiki isikut tõendavad dokumendid, nii et võta oma pass ja mõni muu riiklik isikut tõendav dokument kindlasti kaasa! Pea meeles, et reisides riiki või riigist, mis ei kuulu Schengeni alasse, pead ette näitama kehtiva ID-kaardi või passi.

Hoia neid dokumente turvalises kohas, tõmbluku taga ja nii, et neile ei pääse hõlpsasti juurde. Samuti tasub dokumendid skaneerida, nii et hädakorral on need sinu enda või mõne sinu kontaktisiku jaoks kättesaadavad; näiteks võid koopia saata e-posti aadressile või säilitada seda pilves, kui see keskkond on turvaline. 

Kimbatusse sattudes võib kasu olla sellest, kui tead oma riigi saatkonna või konsulaadi aadressi oma sihtriigis. Nende asukoha võid leida Euroopa Komisjoni konsulaarkaitse veebisaidilt.

Sinu Euroopa ravikindlustuskaart

Teise riiki reisides on kasulik läbi mõelda, mis võib kohapeal juhtuda. Kui jääd välismaal haigeks, ei piisa isikutunnistusest – vajad ka oma Euroopa ravikindlustuskaarti.

Selle kaardi mõte on tagada ootamatu haigestumise korral meditsiiniliselt näidustatud riiklik arstiabi, kui puhkad, õpid või teed vabatahtlikku tööd kus tahes ELis (samuti Islandil, Liechtensteinis, Norras või Šveitsis).

Euroopa ravikindlustuskaart ei asenda reisikindlustust, kuid tagab välismaal olles õiguse saada ravi samadel tingimustel ning sama tasu eest nagu selle riigi kindlustatud elanikud. 

Sinu teekond ehk kuidas pusle kokku panna

Oma reisiplaanide tegemiseks saad kasutada veebisaiti Rome2Rio. Seal kuvatakse kõiki võimalikke ühendusi (koos umbkaudsete hindadega) ja erinevaid transpordiviise. Lisaks on seal lingid transporditeenuse osutajate veebisaitidele ja nende sõiduplaanid.

Samuti on olemas huvitav viis leida ideaalne paik oma sõpradega kohtumiseks või peatuse tegemiseks. Sellistel veebisaitidel nagu Shall we meet in the middle, What’s halfway ja Meeting halfway saad valida kaks erinevat paika ja arvutada välja nendevahelise kauguse; seejärel saad teada, mis on nende kahe punkti vahel. 

Rändlus ja telefoni kasutamine

ELis regulaarselt reisivad ELi residendid ei maksa enam rändlustasu. Teistes ELi riikides saad kasutada oma elukohariigi SIM-kaardiga mobiiltelefoni kõnedeks ja sõnumite saatmiseks sama hinna ja limiitidega nagu kodus (andmeside maht võib pisut erineda). 

See tähendab, et enam pole sul ühtki vabandust mitte oma sõprade ja perega ühenduses olla ja nendega oma kogemusi jagada!

Reisi ja säästa

Iga reisi puhul on väga oluline selle eelarve ning sul on kindlasti hea meel teada, et on olemas kaarte, mis teevad sinu reisi taskukohasemaks.

Euroopa Noortekaart: see pakub alla 30-aastastele noortele enam kui 60 000 eri soodustust. Tee otsing Euroopa kaardil ja uuri välja, milliseid allahindlusi on võimalik saada poodides, toitlustus- ja majutusasutustes ning transpordi ja kultuuri valdkonnas.
ISIC-kaart: kui oled tudeng, siis on sul selle rahvusvaheliselt tunnustatud üliõpilaspileti abil võimalik saada reisisoodustusi ning odavamaid pääsmeid muuseumide ja oluliste turismiobjektide külastamisel. Uuri välja, kust kaart hankida, ning võid saada soodustusi ligi 125 000 sihtkohas peaaegu 130 riigis.
• Kui sind huvitavad muuseumid, siis on kasulik teada, et mõnedes Euroopa riikides on sissepääs riiklikesse muuseumidesse (püsiekspositsioonidele) suures osas tasuta; samuti võib sissepääs olla tasuta näiteks kuu esimesel pühapäeval või mõnel konkreetsel nädalapäeval. Nagu näed, on olemas palju eri süsteeme, ja eriti tore on see, et noortele pakutakse tervet hulka allahindlusi – lihtsalt uuri natuke, millised on kõige paremad pakkumised, ja säti oma reis nende järgi.

Reisijuhid

Tänapäeval ei pea sa reisi ajal ilmtingimata kaasas kandma raamatut: piisab sellest, kui valid olemasolevate hulgast oma reisi jaoks sobivaima veebisaidi.

  • Trip Advisor on tõsiselt kasulik! Sealt leiad arvustused, soovitused ja umbkaudsed hinnad, samuti lahtiolekuajad. Lisaks sellele leiad sealt foorumi ja palju kasulikke soovitusi inimestelt, kes on juba käinud paikades, mida sina õige pea avastama asud.
  • USE-IT on veebisaitide võrgustik, kust saab praktilist turismiinfot noortele, mille on kokku pannud kohalikud noored. Mõnedel neist on ka virtuaalne vastuvõtulaud, millega tegelevad peamiselt vabatahtlikud. Kõigil USE-IT-saitidel on avaldatud reklaamivaba, tasuta ja ajakohastatud kaart noortele reisijatele, mis juhatab sulle linnas teed uudsel ja toredal viisil. Selles on koos olulised mälestised, vähetuntud vaatamisväärsused ja vinged ideed selle kohta, mida ette võtta. Sa võid välja printida kaardi tasuta versiooni või võtta selle saabudes oma hotelli või hosteli vastuvõtust.
  • Lonely Planet: võib-olla oled juba kokku puutunud paberkandjal versiooniga, aga otsi riigi järgi võimalusi, kuidas ringi reisida, ja seda, mida vaadata.
  • Rough Guide: üleilmne kogukond, kus saad oma reisikogemusi jagada.
  • World travel guide: sealt leiad riikide ja linnade reisijuhid – kuhu minna, mida teha, samuti teabe suusakeskuste ja kruiiside kohta.
  • The Culture Trip: kuhu minna brantšile? Millistes vaatamist väärt paikades konkreetses linnas on kõige vähem turiste? Mida pead ilmtingimata nägema? See veebisait annab sulle häid ideid!

Kui soovid ühendust võtta ELiga

Kas tahaksid reisides kohtuda ELi organite ja organisatsioonidega?
Selleks on terve hulk võimalusi. 

  • Telefoni või e-posti teel: Eurodesk on noortele suunatud teabetalitus, mis vastab sinu küsimustele seoses Euroopas pakutavate võimalustega (nt Euroopa vabatahtliku tegevuse programmid, välismaal õppimine või praktikas osalemine). Saad võtta ühendust lähima Eurodeski infopunktiga interaktiivse kaardi vahendusel.
  • Veebis: Euroopa Liitu käsitlev teave on kõikides Euroopa Liidu ametlikes keeltes kättesaadav veebisaidil Europa.
  • Isiklikult: kõikjal Euroopas on avatud sadu kohalikke Euroopa Liidu infokeskusi.
  • Telefoni või e-posti teel: Europe Direct on teenistus, mille vahendusel saad vastuse sind huvitavale küsimusele Euroopa Liidu kohta. Saad selle talitusega ühendust võtta, helistades tasuta numbril: 00 800 67 89 10 11 (teatavad mobiilsideoperaatorid ei võimalda juurdepääsu 00800-numbritele või võivad neile helistamise eest tasu küsida) või e-posti vahendusel.
  • Loe Euroopa kohta: trükised ELi kohta on vaid ühe hiireklõpsu kaugusel veebisaidil EU Bookshop.
  • Euroopa Komisjoni esindused: Komisjoni esindused liikmesriikides esindavad komisjoni seisukohti ja jälgivad avalikku arvamust oma asukohariigis. Esindused jagavad teavet ELi kohta nii ürituste vahendusel kui ka brošüüride, voldikute ja muude materjalide levitamise kaudu.
  • Euroopa Parlamendi infobürood: nende ülesandeks on suurendada teadlikkust Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu kohta ning kutsuda inimesi üles hääletama Euroopa Parlamendi valimistel.

Hädaabinumber 

Kui vajad kiiresti abi tuletõrjujatelt, meedikutelt või politseilt, pea meeles Euroopa hädaabinumber 112, ainus hädaabinumber, millele saab tasuta helistada kõigis Euroopa riikides.