Skip to main content
© StockSnap © StockSnap

Základné informácie pre vašu cestu

Posledná aktualizácia pondelok, 13/11/2023

Takmer pripravení vyraziť! Od cestovných dokladov po zdravotné požiadavky, tu je malá pripomienka toho, čo potrebujete na ceste po Európe.

Vaše cestovné doklady

Pri cestovaní po Európe sú potrebné určité doklady totožnosti, takže nezabudnite mať so sebou cestovný pas a inú formu dokladu totožnosti! Pamätajte, že pri cestovaní do krajiny alebo z krajiny mimo schengenského priestoru musíte predložiť platný preukaz totožnosti alebo cestovný pas.

Tieto dokumenty uchovávajte tak, aby boli v bezpečí, zazipsované a ťažko dostupné. Naskenovanú kópiu týchto dokumentov by ste mali mať pri sebe vy alebo niekto, koho môžete v prípade núdze kontaktovať, napríklad v e-maile alebo v cloude, ak máte bezpečný úložný priestor. 

Ak by ste sa dostali do ťažkostí, bolo by dobré mať kontakt na veľvyslanectvo/konzulát vašej krajiny v cieľovej krajine. Jeho adresu si môžete vyhľadať na webovom sídle konzulárnej ochrany Európskej komisie.

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Ak cestujete do inej krajiny, je dobré myslieť na to, čo sa po príchode môže stať. Ak na cestách ochoriete, preukaz totožnosti vám nebude stačiť – budete potrebovať európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP).

Na základe preukazu máte počas dovolenky, štúdia alebo dobrovoľníckej práce kdekoľvek v EÚ (a na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku) nárok na nevyhnutnú pomoc poskytovanú v rámci verejného zdravotného systému.

EPZP nenahrádza cestovné poistenie, ale počas pobytu v zahraničí vám zaručuje lekársku starostlivosť za rovnakých podmienok a rovnakú cenu ako občanom poisteným v danej krajine. 

Itinerár alebo ako vyriešiť hádanku

Na naplánovanie si cesty môžete použiť nástroj Rome2Rio. Toto webové sídlo zobrazuje všetky možné spojenia s odhadovanými cenami a rôznymi dopravnými prostriedkami. Odkazuje vás na webové sídla poskytovateľov dopravy a ich cestovné poriadky.

Existuje takisto zaujímavý spôsob, ako zistiť, kde je najlepšie miesto na stretnutie s priateľmi alebo naplánovanie medzipristátia. Webové sídla ako Shall we meet in the middle (Stretnime sa uprostred), What’s halfway (Čo je na polceste) a Meeting halfway (Stretnime sa na polceste) vám umožnia vybrať si dve rôzne miesta, vypočítať vzdialenosť a potom vám poskytnú informácie o tom, čo sa nachádza uprostred. 

Roaming a používanie telefónu

Obyvatelia EÚ, ktorí pravidelne cestujú v rámci , už neplatia žiadne poplatky za roaming. Keď cestujete do iných krajín EÚ, budete v nich môcť používať mobilný telefón so SIM kartou z krajiny svojho bydliska za rovnaké ceny a príplatky za hovory a textové správy, aké máte doma, pričom objem využitia dát môže byť mierne odlišný. 

To znamená, že nemáte žiadnu výhovorku, prečo nebyť v kontakte s priateľmi a rodinou a nepodeliť sa s nimi o svoje zážitky!

Cestuj za menej

Rozpočet je veľmi dôležitou súčasťou každej cesty, preto vás poteší informácia, že existujú karty, vďaka ktorým môže byť váš výlet lacnejší:

Európska karta mládeže: ak máte menej ako 30 rokov, pozrite si 60 000 zliav, ktoré vám táto karta môže ponúknuť. Pozrite si európsku mapu a nájdite zľavy na kultúrne aktivity, obchody, dopravu, stravovanie a ubytovanie.
Preukaz ISIC: ak ste študent, tento medzinárodne uznávaný študentský preukaz vám môže poskytnúť zľavy na cestovanie, do múzeí a hlavných turistických atrakcií po celom svete. Zistite, kde získať preukaz, a získajte prístup k zľavám na približne 125 000 miestach v takmer 130 krajinách.
• Ak radi spoznávate múzeá, je dobré vedieť, že v niektorých európskych krajinách je vstup do národných múzeí (stále expozície) väčšinou zadarmo, existujú aj programy, ako je prvá nedeľa v mesiaci alebo konkrétny bežný deň so vstupom zadarmo. Ako vidíte, existuje veľa rôznych systémov, pričom dobrou správou je, že pre mladých ľudí existuje veľa zliav – urobte si malý prieskum, aby ste objavili najvýhodnejšie ponuky, a podľa toho si naplánujte svoj pobyt.

Turistickí sprievodcovia

V dnešnej dobe už nemusíte nevyhnutne nosiť so sebou počas cesty knihu; na cestu si jednoducho vyberte to najlepšie zo všetkých týchto online verzií:

  • Trip Advisor sa naozaj hodí! Prečítajte si recenzie, odporúčania a informácie o cenách, ako aj otváracích hodinách. Má aj fórum, kde nájdete veľa dobrých návrhov od ľudí, ktorí už navštívili miesta, na ktoré sa čoskoro vydáte.
  • Webové sídla USE-IT poskytujú užitočné turistické informácie pre mladých ľudí, ktoré zostavili miestni mladí ľudia. Niektoré majú takisto sektor pre návštevníkov, ktorý väčšinou prevádzkujú dobrovoľníci. Každé USE-IT zverejňuje nekomerčnú, bezplatnú a aktuálnu mapu pre mladých cestovateľov, ktorá vás prevedie mestom sviežim a zábavným spôsobom. Kombinuje dôležité pamiatky s neopozeranými trasami a nekonvenčnými miestnymi tipmi. Môžete získať bezplatnú verziu na tlač alebo si po príchode môžete vyzdvihnúť kópiu v informačnom centre alebo v hosteli.
  • Lonely Planet: tlačenú verziu už možno poznáte: hľadaním podľa krajiny zistíte, ako cestovať a čo navštíviť.
  • Rough Guide: celosvetová komunita, kde sa môžete podeliť o svoje zážitky z cestovania.
  • World travel guide: zahŕňa sprievodcov po krajinách a mestách, zaujímavosti o tom, čo vidieť a čo robiť, ako aj špeciálne informácie o destináciách na lyžovanie a plavbu.
  • The Culture Trip: kde si dať neskoré raňajky? Kde sa nachádzajú menej turistami navštevované pamiatky v meste? Čo si naozaj nemôžete nechať ujsť? Zahĺbte sa do tohto webového sídla pre inšpiráciu!

Nadviazanie kontaktu s EÚ

Chcete počas cestovania navštíviť orgány a organizácie EÚ?
Máte veľa možností: 

  • Telefonicky alebo e-mailom: Eurodesk je informačná služba pre mládež, ktorá odpovie na vaše otázky o európskych príležitostiach (napr. európske programy pre dobrovoľníctvo, štúdium alebo stáž v zahraničí). Najbližšie informačné miesto Eurodesk môžete kontaktovať prostredníctvom interaktívnej mapy.
  • Online: informácie vo všetkých úradných jazykoch Európskej únie sú k dispozícii na webovom sídle Európy.
  • Osobne: Po celej Európe sú stovky miestnych informačných centier EÚ.
  • Telefonicky alebo e-mailom: Europe Direct je služba, ktorá odpovedá na vaše otázky o Európskej únii. Služba je dostupná telefonicky na bezplatnom čísle: 00800 6789 1011 (niektorí operátori mobilných telefónov neumožňujú prístup k číslam 00800 alebo môžu za tieto volania alebo e-maily účtovať poplatky) alebo e-mailom.
  • Prečítajte si o Európe: Od publikácií o EÚ vás delí len jedno kliknutie na webové sídlo kníhkupectva EU Bookshop.
  • Zastúpenia Európskej komisie: Zastúpenia Komisie prezentujú Komisiu a monitorujú verejnú mienku v hostiteľskej krajine. Poskytujú informácie o EÚ prostredníctvom akcií a distribúcie brožúr, letákov a iných materiálov.
  • Informačné kancelárie Európskeho parlamentu: Ich úlohou je zvyšovať povedomie o Európskom parlamente a Európskej únii a povzbudzovať ľudí, aby volili v európskych parlamentných voľbách.

Číslo tiesňového volania 

Ak naliehavo potrebujete pomoc hasičov, zdravotníkov alebo polície, nezabudnite vytočiť európske číslo tiesňového volania „112“, ktoré je jediným číslom tiesňového volania, na ktoré môžete volať zadarmo vo všetkých európskych krajinách.