Skip to main content
© StockSnap © StockSnap

Svarbiausia informacija rengiantis keliauti

Atnaujinta Pirmadienis, 13/11/2023

Esate beveik pasirengę kelionei! Nuo kelionės dokumentų iki sveikatos reikalavimų – pora patarimų, ko prireiks keliaujant po Europą.

Kelionės dokumentai

Keliaujant po Europą būtina turėti tapatybės dokumentą: nepamirškite paso arba tapatybės kortelės! Nepamirškite, kad keliaujant į Šengeno erdvei nepriklausančią šalį arba iš jos privaloma pateikti galiojančią asmens tapatybės kortelę arba pasą.

Šiuos dokumentus laikykite saugioje, sunkiai pasiekiamoje vietoje. Taip pat pravartu turėti šių dokumentų nuskenuotą kopiją patiems (pavyzdžiui, e. pašte arba patikimoje saugykloje debesyje) arba palikti ją asmeniui, su kuriuo galėtumėte susisiekti nelaimės atveju. 

Jei kiltų sunkumų, gali padėti šalyje, kurioje keliaujate, esanti jūsų šalies ambasada ir (arba) konsulatas. Jų adresus galite rasti Europos Komisijos konsulinės apsaugos svetainėje.

Europos sveikatos draudimo kortelė

Keliaujant į kitą šalį verta pasirengti netikėtumams. Jei kelionėje susirgsite, jūsų tapatybės kortelės nepakaks – turėsite turėti Europos sveikatos draudimo kortelę.

Ši kortelė skirta užtikrinti, kad netikėtai susirgę kurioje nors ES šalyje (taip pat Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje), į kurią nuvykote atostogauti, studijuoti arba savanoriauti, galėtumėte gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose.

Europos sveikatos draudimo kortelė nepakeičia kelionės draudimo, tačiau ja užtikrinama, kad būdami užsienio šalyje būsite gydomi tomis pačiomis sąlygomis ir už tą pačią kainą, kaip ir toje šalyje apdrausti gyventojai. 

Maršrutas

Kelionei planuoti galite naudotis svetaine „Rome2Rio“. Joje bus parodytos visos galimos jungtys įvairiomis transporto priemonėmis ir apytikrės kainos. Joje rasite nuorodų į transporto paslaugų teikėjų interneto svetaines ir jų tvarkaraščius.

Be to, yra svetainių, kurios gali padėti rasti geriausią vietą stabtelėti arba susitikti su draugais pusiaukelėje. Tokiose interneto svetainėse kaip „Shall we meet in the middle“, „What’s halfway“ ir „Meetways“ galite pasirinkti dvi skirtingas vietas, apskaičiuoti atstumą tarp jų ir rasti susitikimo vietą maršruto vidury. 

Tarptinklinis ryšys ir naudojimasis telefonu

ES gyventojams, kurie nuolat keliauja po ES, nebetaikomi tarptinklinio ryšio mokesčiai. Keliaudami į kitas ES šalis skambinti ir siųsti žinutes mobiliuoju telefonu naudodamiesi savo gyvenamosios šalies SIM kortele galite tokiomis pačiomis kainomis, kaip ir savo šalyje. Tiesa, gali skirtis duomenų naudojimo apribojimai. 

Tai reiškia, kad galite laisvai bendrauti su draugais ir šeima ir dalytis įspūdžiais!

Keliaukite taupiai

Kelionėje labai svarbus biudžetas, taigi pravers nuolaidų kortelės.

Europos jaunimo kortelė: 60 000 nuolaidų visiems asmenims iki 30 metų. Spustelėję Europos žemėlapyje sužinokite, kokios nuolaidos taikomos kultūriniams renginiams, transportui, būstui, parduotuvėse, restoranuose ir kavinėse.
ISIC kortelė: tai tarptautinė studento tapatybės kortelė, suteikianti nuolaidų kelionėms, muziejuose ir žymiausiose turistinėse vietose visame pasaulyje. Sužinokite, kur šią kortelę gauti, ir pasinaudokite nuolaidomis maždaug 125 000 vietų beveik 130 šalių.
• Jei mėgstate lankytis muziejuose, pravartu žinoti, kad kai kurių Europos šalių nacionalinių muziejų nuolatinės parodos yra nemokamos. Be to, į kai kuriuos muziejus nemokamai galima patekti, pvz., pirmą mėnesio sekmadienį arba konkrečią savaitės dieną. Kaip matote, kortelių yra įvairių ir jaunimui taikoma daug nuolaidų: šiek tiek pasiaiškinę rasite tinkamiausius pasiūlymus ir galėsite atitinkamai susiplanuoti viešnagę.

Kelionių gidai

Šiais laikais keliaujant nebebūtina tampytis sunkių knygų. Kelionių gidų rasite internete, telieka išsirinkti tinkamiausią.

  • Itin naudinga svetainė „Trip Advisor“! Joje rasite atsiliepimų, rekomendacijų, taip pat informacijos apie kainas ir darbo valandas. Svetainėje taip pat yra forumas, kuriame galima rasti daug gerų pasiūlymų iš žmonių, kurie jau lankėsi jus dominančiose vietose.
  • Tinklo USE-IT svetainėje pateikiama praktinės turistinės informacijos, kurią jaunimui parengė vietos jaunuoliai. Kai kuriose vietovėse taip pat veikia tinklo lankytojų biurai, kuriuose daugiausia dirba savanoriai. Kiekvienas biuras leidžia nekomercinį, nemokamą jauniems keliautojams skirtą žemėlapį, kuriame pateikiama naujausia informacija padės į lankomą miestą pažvelgti nauju žvilgsniu. Žemėlapiuose ne tik nurodomi žymūs objektai, bet ir pateikiama neįprastų maršrutų ir smagių patarimų. Nemokamą versiją galite atsispausdinti patys arba rasti lankytojų informacijos centre ar nakvynės namuose.
  • „Lonely Planet“: turbūt jau esate matę spausdintą šio kelionių vadovo versiją. Atlikite paiešką pagal šalis – sužinosite, kur ir kaip apsilankyti.
  • „Rough Guide“: pasaulinė bendruomenė, kurioje galite dalytis kelionių patirtimi.
  • „World travel guide“: čia rasite šalių ir miestų gidų, sužinosite, ką aplankyti ir nuveikti, taip pat pateikta specialios informacijos apie slidinėjimo kurortus ir kruizus.
  • „The Culture Trip“: kur papietauti? Kokias mažiau turistines miesto vietas aplankyti? Ko tikrai negalima praleisti? Šioje svetainėje pasisemsite įkvėpimo!

Susisiekite su ES

Ar keliaudami norėtumėte pažinti ES įstaigas ir organizacijas?
Galimybių daug. 

  • Telefonu arba e. paštu: „Eurodesk“ – tai jaunimo informacijos tarnyba, galinti atsakyti į jūsų klausimus apie ES teikiamas galimybes (pvz., Europos savanoriškos veiklos programas, studijas arba stažuotes užsienyje). Į artimiausią „Eurodesk“ informacijos punktą galima kreiptis pasinaudojus sąveikiu žemėlapiu.
  • Internete: portale „Europa“ pateikiama informacijos visomis oficialiosiomis Europos Sąjungos kalbomis.
  • Asmeniškai: visoje Europoje veikia šimtai ES informacijos centrų.
  • Telefonu arba e. paštu: „Europe direct“ – tai tarnyba, pasirengusi atsakyti į visus jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Iš ES šalių galite skambinti nemokamu numeriu 00 800 67 89 10 11 (kai kurie mobiliojo ryšio operatoriai neleidžia skambinti numeriu 00800 ir už šiuos skambučius gali imti mokestį) arba rašyti e. paštu.
  • Skaitiniai apie Europą: leidinių apie ES ieškokite svetainėje „EU Bookshop“.
  • Europos Komisijos atstovybės: Komisijos atstovybės – tai Komisijos balsas tose šalyse, kuriose jos yra įsikūrusios. Be to, jos stebi visuomenės nuomonę tose šalyse. Atstovybės teikia informaciją apie ES, organizuodamos renginius ir platindamos knygeles, lankstinukus ir kitą medžiagą.
  • Europos Parlamento informacijos tarnybos: jų vaidmuo – informuoti apie Europos Parlamentą ir Europos Sąjungą ir  skatinti gyventojus balsuoti Europos Parlamento rinkimuose.

Pagalbos telefono numeris 

Jei jums skubiai prireikė ugniagesių, medikų ar policijos pagalbos, skambinkite Europos pagalbos telefono numeriu „112“. Tai yra vienintelis pagalbos telefono numeris, kuriuo galite skambinti nemokamai visose Europos šalyse.