Skip to main content
© StockSnap © StockSnap

Nélkülözhetetlen tudnivalók utazáshoz

Utolsó frissítés hétfő, 13/11/2023

Majdnem készen állsz az útra! Emlékeztető arról, hogy mire lesz szükséged Európában, az úti okmányoktól kezdve az egészségügyi követelményekig.

Úti okmányok

Európai utazásaid során képesnek tudnod kell kiléted igazolni. Ezért mindig legyen nálad az útleveled és egy másik típusú személyazonosító igazolvány, amelyet a hazádban állítottak ki. Ne feledd, hogy a schengeni térségen kívüli országokba utazva és onnan visszatérve érvényes útlevelet vagy személyi igazolványt kell felmutatnod.

Ezeket az iratokat rakd el biztonságos helyre, hogy ne veszítsd el, és ne is lehessen ellopni őket. Érdemes őket beszkennelned, és a másolatot e-mailben elküldened magadnak vagy (biztonságos) felhőben tárolnod, hogy bármikor elérhetők legyenek a számodra vagy egy olyan személy számára, akit vészhelyzetben értesíthetsz. 

Keresd ki és mentsd el hazád nagykövetségének/konzulátusának elérhetőségeit az adott országban. Vannak olyan helyzetek, amikor ez az információ jól jöhet!

Európai egészségbiztosítási kártya

Ha már tudod, hogy utazni fogsz, jó ötlet előre felkészülni a lehetséges vészforgatókönyvekre is. Ha külföldön megbetegszel, a személyi igazolvány felmutatásával nem részesülhetsz automatikusan egészségügyi ellátásban – szükséged lesz európai egészségbiztosítási kártyára is.

Ha az Unió valamelyik országában (illetve Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban) váratlanul megbetegszel – függetlenül attól, hogy ott turistaként, diákként vagy önkéntesként tartózkodsz – a kártya felmutatásával orvosilag indokolt esetekben állami egészségügyi ellátásban részesülhetsz.

A kártya, amely nem helyettesíti az utazási biztosítást, azt garantálja, hogy ugyanolyan feltételekkel és ugyanolyan költségek fizetésével részesülj orvosi ellátásban, mint az adott országban egészségbiztosítással rendelkező személyek. 

Útvonal, azaz a kirakós darabkáinak a helyükre illesztése

Az útvonalat megtervezheted a Rome2Rio weboldalon, amely megjeleníti a lehetséges csatlakozásokat, a becsült költségeket és a különféle közlekedési eszközöket, valamint elkalauzol a közlekedési vállalatok webhelyére és menetrendjeihez.

Más városban élő barátaiddal félúton szeretnél találkozni vagy egy hosszú utat meg szeretnél szakítani, hogy félúton körülnézz? Léteznek olyan weboldalak, amelyek a megadott két város közötti távolság kiszámítása és megfelezése után ötleteket adnak arra vonatkozólag, hogy hol ajánlatos találkoznotok vagy mit érdemes megnézned a környéken (ilyen weboldalak: Shall we meet in the middle, What’s halfway, Meeting halfway). 

Roamingdíj és telefonhasználat

Az EU-n belül utazó uniós lakosoknak már nem kell barangolási díjakat fizetniük, ha alkalmi jelleggel az EU más országaiba utaznak. Ha turizmus céljából egy másik uniós tagállamban tartózkodsz, mobiltelefonodat és SIM-kártyádat ugyanolyan feltételekkel (árak, kedvezmények) használhatod telefonálásra és üzenetek küldésére, mint hazádban. Egyedül az internetezésre használt havi adatforgalom mennyisége változhat egy kicsit. 

Azaz nincs mentséged arra, ha nem adsz hírt magadról és nem számolsz be élményeidről családtagjaidnak és barátaidnak!

Világot látni olcsón

A pénz rendkívül fontos szempont az utazás során. Biztosan Te is örömmel élsz azokkal a lehetőségekkel, amelyek révén pénzt spórolhatsz meg. Az alábbiakban ezekről olvashatsz részletesebben:

Európai Ifjúsági Kártya: ha még nem töltötted be a 30. életéved, Te is kiválthatod a kártyát, mellyel 60 ezer különböző kedvezményt vehetsz igénybe. A honlapon látható Európa-térképre kattintva áttekintheted, milyen kedvezményekre vagy jogosult az üzletekben, a vendéglőkben és a szálláshelyeken, a közlekedés során, valamint kulturális eseményekre szóló jegyek megváltásakor.
ISIC kártya: ennek a nemzetközileg elismert diákigazolványnak a birtokában világszerte kedvezményesen válthatsz közlekedési jegyeket, valamint múzeumokba és más turistalátványosságokra szóló belépőket. Nézz utána, hol tudod kiváltani a kártyát, melyet csaknem 130 országban, mintegy 125 ezer helyszínen lehet igénybe venni.
• Ha nagy múzeumlátogató vagy, akkor jó, ha tudod, hogy egyes európai országokban gyakran ingyenes a belépés a nemzeti múzeumok állandó kiállításaira. Vannak olyan múzeumok is, ahol bizonyos napokon (pl. a hónap első vasárnapján vagy valamelyik hétköznapon) nem kell belépőt fizetni. Amint látod, többféle különböző rendszer is létezik. Jó hír, hogy a fiatalok sokféle kedvezményre jogosultak; nézz utána, hogy melyik a legmegfelelőbb konstrukció, és tervezd meg utazásodat ennek megfelelően.

Idegenvezetők

Ma már nincs feltétlenül szükség arra, hogy útikönyvvel bolyong egy városban; mindössze ki kell választanod a Neked leginkább megfelelő online kalauzt:

  • Nagyon praktikus a Trip Advisor weboldal, ahol értékeléseket és ajánlásokat olvashatsz, valamint árak és nyitva tartások után érdeklődhetsz. Fórum rovatában olyan emberek javaslatait és kommentárjait olvashatod el, akik már ellátogattak az általad tervezett célállomásra.
  • A USE-IT weboldal különböző európai városok térképeit teszi közzé, amely tartalmazza a helyi nevezetességek és látnivalók egy részének vicces és eredeti leírását. A weboldalt fiatalok készítik fiataloknak, és bizonyos városokban a kezdeményezés önkéntesei irodát is működtetnek. A USE-IT-térképek ingyenesen letölthetők, a bennük szereplő információk pedig naprakészek és nem kereskedelmi jellegűek. A kiválasztott látnivalók között vannak klasszikus nevezetességek, és kevésbé felkapott, inkább a helyiek által látogatott helyszínek is. Ha nem nyomtattad ki előre a térképet, semmi baj! Kérjél egyet az ifjúsági szálláson vagy más információs pontokon.
  • Talán már ismered a Lonely Planet-könyveket. A weboldalon rákereshetsz az adott országra, és tájékozódhatsz az ottani látványosságokról.
  • A Rough Guide útikalauz honlapján a világ számos országáról tájékozódhatsz.
  • A World Travel Guide webhelyen ország- és városkalauzok mellett utánanézhetsz a látnivalóknak és a különböző programlehetőségeknek, a síelés és a hajóutak szerelmesei pedig információkat találnak arról, milyen helyeket érdemes felkeresniük.
  • A The Culture Trip honlapon ötleteket kaphatsz, hogy melyik bisztróban reggelizz, majd hogyan tudnád úgy eltölteni a napodat, hogy elkerüld a turisták áradatát, ugyanakkor ne hagyd ki a fontos dolgokat.

Kapcsolatba szeretne lépni az EU-val?

Utazásod során szeretnél betekintést nyerni az uniós szervek és szervezetek munkájába?
Rengeteg lehetőség áll rendelkezésedre: 

  • Telefonon vagy e-mailben: Az Eurodesk ifjúsági információs szolgálatnál felvilágosítást kaphatsz arról, milyen lehetőségekkel élhetsz Európa-szerte (pl. külföldi önkéntes munkát, tanulmányokat vagy szakmai gyakorlatot kínáló európai programok). Az interaktív térképen kikeresheted, hol van a hozzád legközelebb eső Eurodesk információs pont.
  • Az interneten: Az Europa portálon az Európai Unió valamennyi hivatalos nyelvén böngészhetsz.
  • Személyesen: Az EU-nak Európa-szerte több száz helyi információs központja van.
  • Telefonon vagy e-mailben: A Europe Direct szolgáltatás minden kérdést megválaszol az Európai Unióról. Tárcsázd az ingyenes hívószámot: 00 800 67 89 10 11 (egyes mobiltelefon-szolgáltatók nem teszik lehetővé a 00800-as számokhoz való hozzáférést vagy a hívásokért díjat számíthatnak fel) vagy fordulj a szolgálathoz e-mailben.
  • Olvasnivalók Európáról: Az Európai Unióról számtalan kiadványt találsz az EU Bookshop honlapján.
  • Az Európai Bizottság képviseletei: A Bizottság helyi képviseletei a brüsszeli testület tevékenységeit közvetítik a fogadó ország lakossága felé, és figyelik a helyi közvélemény alakulását. Rendezvények szervezése, valamint szórólapok és egyéb információs anyagok terjesztése révén tájékoztatják az érdeklődőket az EU feladatairól.
  • Az Európai Parlament Tájékoztatási Irodái: Feladatuk, hogy növeljék az Európai Parlament és az Európai Unió szerepének és feladatainak ismertségét, és ösztönözzék az embereket arra, hogy szavazzanak az európai parlamenti választásokon.

Segélyhívó szám 

Ha a rendőrséget, a tűzoltókat vagy a mentőket kell sürgősen hívnod, tárcsázd a 112-es segélyhívószámot. Az egységes európai segélyhívószámot az összes európai országból ingyenesen hívhatod.