Skip to main content
© StockSnap © StockSnap

Užitečné tipy pro mladé cestovatele

poslední aktualizace pondělí, 13/11/2023

Tak už máte sbaleno? Zde uvádíme několik věcí, na které nezapomenout, chystáte-li se cestovat po Evropě (např. cestovní doklady či zdravotní pojištění).

Cestovní doklady

Při cestování po Evropě budete muset u sebe mít nějaký doklad, kterým můžete prokázat svou totožnost - může to být cestovní pas, občanský průkaz, případně jiný typ průkazu totožnosti. Nezapomeňte: při cestě ze země mimo schengenský prostor nebo do ní budete muset vždy předložit platný průkaz totožnosti nebo cestovní pas.

Doklady si v každém případě dobře uschovejte, ideálně dejte do kapsy na zip nebo někam, odkud nevypadnou a nikdo se k nim nedostane. Také se doporučuje si doklady okopírovat či naskenovat a předat někomu, koho můžete v případě nutnosti kontaktovat. Můžete je třeba uložit v e-mailu nebo do cloudu, které máte zabezpečené. 

Pokud by se vám v zahraničí něco přihodilo, je dobré mít kontakt na velvyslanectví nebo konzulát vaší země. Kde v jednotlivých zemích sídlí, zjistíte na stránkách Evropské komise věnovaných konzulární ochraně.

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Chystáte-li se do zahraničí, je dobré se připravit na nejrůznější komplikace, které by mohly nastat. Když například budete nemocní, nebude vám totiž občanský průkaz stačit – budete potřebovat Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC).

Pokud totiž neočekávaně onemocníte, máte na základě tohoto průkazu nárok na nezbytnou, státem poskytovanou zdravotní péči během dovolené, studia nebo dobrovolné činnosti, a to kdekoli na území EU (a dále na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku).

Průkaz EHIC nenahrazuje cestovní pojištění, nicméně po dobu, kdy jste v cizině, vám zaručuje lékařskou péči za týchž podmínek a za stejnou cenu jako obyvatelům dané země, kteří tam mají sjednané zdravotní pojištění. 

Ideální cestovní itinerář

Při plánování cesty můžete využít stránky Rome2Rio. Tam zjistíte veškeré informace o možných spojích různými dopravními prostředky, včetně odhadu ceny. Stránky jsou totiž navázané na poskytovatele dopravních služeb a jejich jízdní řády.

Dále existují stránky, které vám poradí, kde je pro vás nejvýhodnější se setkat s přáteli tzv. v půli cesty. Zkuste je navštívit: Shall we met in the middle, What’s halfway a Meeting halfway – stačí si zvolit dvě různá místa a stránky vám vypočítají vzdálenost a poté poskytnou informace o tom, která zajímavá destinace se nachází uprostřed. 

Poplatky za roaming a telefonování

Pro osoby žijící v EU, které občas v rámci Unie cestují, již neexistují žádné poplatky za roaming. To znamená, že můžete v ostatních zemích EU používat svůj mobilní telefon se SIM kartou ze země, kde bydlíte, a to za stejné ceny a ve sjednaném objemu hovorů a sms jako doma. Jediné, v čem může být rozdíl, je objem dat, který v zahraničí můžete využít. 

Nemáte tedy už žádnou výmluvu, že se s rodinou či kamarády z ciziny nemůžete spojit!

Cestovat za pár korun

Každý ví, že cestování něco stojí. Při plánování cesty je proto dobré vědět nejen to, kolik by vás to stálo, ale i kde můžete ušetřit, tedy jakých slev využít:

Evropská karta mládeže: nabízí 60 000 nejrůznějších slev pro osoby do 30 let. Slevy najdete pomocí interaktivní mapy Evropy. Ušetřit můžete na vstupném do kulturních památek, na jízdenkách, ale i na ubytování či v restauraci.
Karta ISIC: mezinárodně uznávaná studentská karta vám zajistí slevy na jízdném, vstupném do muzeí a jiných památek a na turistické atrakce po celém světě. Kde si nechat kartu vystavit, zjistíte na příslušných stránkách, kde se také dozvíte o slevách, které nabízí v přibližně 125 000 destinacích v téměř 130 zemích světa.
• Pokud chodíte rádi do muzeí, máme pro vás dobrou zprávu: v některých evropských zemích je vstup do národních muzeí (především jejich stálých expozic) téměř zdarma. Kromě toho bývají muzea bezplatná první neděli v měsíci či určitý den v týdnu. To se liší stát od státu, ale ve většině z nich existují pro mladé lidi slevy – stačí se dobře informovat a naplánovat si cestu tak, abyste mohli těchto slev využít.

Cestovní průvodce

Dnes už není vždy nutné vozit s sebou na cesty těžké dvousetstránkové cestovní průvodce. Mnoho z nich má totiž verzi online, což je o dost pohodlnější:

  • Trip Advisor je k nezaplacení! Najdete zde recenze, doporučení a informace o cenách či otevírací době. K dispozici je také fórum, kde můžete najít mnoho dobrých tipů od lidí, kteří již destinaci, kam se chystáte, navštívili.
  • USE-IT nabízí praktické informace pro mladé cestovatele od místních. Někde dokonce existuje i informační středisko, v němž pracují místní dobrovolníci. USE-IT vydává nekomerční, bezplatné aktualizované mapy pro mladé cestovatele, díky nimž si můžete dané město vychutnat nekonvenčním, zábavným způsobem. Dozvíte se o méně navštěvovaných částech města a získáte další zajímavé tipy. Mapu si můžete buď vytisknout zdarma, nebo si ji při příjezdu vyzvednout v informačním středisku či hostelu.
  • Lonely Planet: Každý z nás asi zná tištěnou verzi tohoto osvědčeného průvodce. Online verze nabízí možnost vyhledávání podle země. Tak snadno zjistíte, co je kde k vidění.
  • Rough Guide: průvodce ale i komunita lidí z celého světa, kteří se chtějí podělit o své zážitky a cestovatelské zkušenosti.
  • World travel guide: průvodce s informacemi o jednotlivých zemích i městech, turistických zajímavostech i kulturním a sportovním vyžití (např. lyžování, plavbě lodí).
  • The Culture Trip: zajímá vás, kam si dojít na brunch? Kde najít méně okoukaná turistická místa? Co si za žádnou cenu nenechat ujít? Na těchto stránkách najdete zaručeně inspiraci!

Setkání s EU

Chtěli byste během svého cestování po Evropě zjistit více o EU a evropských institucích? Třeba je navštívit?
Máte několik možností, jak se na ně obrátit: 

  • Telefonicky nebo e-mailem: Na vaše otázky o studiu či stáži v zahraničí nebo o Evropských programech pro dobrovolnickou činnost odpoví pracovníci informační služby pro mládež Eurodesk. Na nejbližší službu Eurodesk se můžete obrátit prostřednictvím interaktivní mapy.
  • Online: Informace ve všech úředních jazycích Evropské unie jsou dostupné na internetových stránkách Europa.
  • Osobně: Po celé Evropě byly zřízeny stovky místních informačních středisek EU.
  • Telefonicky nebo e-mailem: Na vaše dotazy o Evropské unii odpoví pracovníci služby Europe Direct. Můžete se na ně obrátit na bezplatné telefonní lince 00 800 67 89 10 11 (někteří operátoři mobilních telefonů neumožňují přístup k číslům 00800, případně tyto hovory zpoplatňují) nebo e-mailem.
  • Publikace o Evropě: Publikace o EU si můžete stáhnout či objednat na internetových stránkách EU Bookshop.
  • Zastoupení Evropské komise: Zastoupení Evropské komise zvyšují povědomí o její činnosti a sledují vývoj veřejného mínění v dané zemi. Poskytují informace o EU prostřednictvím nejrůznějších akcí a distribucí brožur, letáků a dalších materiálů.
  • Informační kanceláře Evropského parlamentu: Jejich úkolem je zvyšovat informovanost veřejnosti o Evropském parlamentu a Evropské unii a motivovat občany k tomu, aby hlasovali ve volbách do Evropského parlamentu.

Číslo tísňového volání 

Pokud budete v zahraničí potřebovat hasiče, záchranku nebo policii, stačí zavolat na evropské číslo tísňového volání „112“ – je zdarma a funguje ve všech zemích EU.