Skip to main content
©  Alexis Brown - Unsplash © Alexis Brown - Unsplash

Erasmus+: co zrobić, żeby studiować za granicą

Ostatnia aktualizacja środa, 21/10/2020

Spędzenie roku granicą to ważne doświadczenie, które nie tylko wzbogaci Twój program studiów, ale także może odmienić całe Twoje życie. To także wspaniała okazja do poznania innych kultur i zastanowienia się nad własnymi potrzebami w zakresie rozwoju osobistego. Udział w programie Erasmus+ może również w przyszłości dać impuls dla Twojej przyszłej kariery zawodowej.

W ramach unijnego programu Erasmus+ możesz studiować do 12 miesięcy (na każdy kierunek studiów) w jednej z ponad 5 tys. uczelni wyższych w ponad 34 krajach uczestniczących w programie. Dowiedz się, od czego zacząć.

Kto może się zgłosić?

Studia za granicą muszą być adekwatne z punktu widzenia kierunku studiów i rozwoju osobistego oraz być elementem programu studiów realizowanego przez studenta.

Aby wziąć udział w programie, trzeba:

  • być zarejestrowanym studentem w instytucji szkolnictwa wyższego, która posiada Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego
  • być studentem studiów prowadzących do uzyskania uznawanego dyplomu lub zdobyciem wykształcenia wyższego. Studenci pierwszego cyklu muszą być studentami co najmniej drugiego roku.

Wsparcie finansowe

Studenci kwalifikujący się do udziału otrzymują w ramach programu Erasmus+ dofinansowanie na pokrycie kosztów podróży i zakwaterowania w formie miesięcznego stypendium (jego wysokość zależy od kraju przyjmującego). Komisja Europejska przekazuje je instytucjom szkolnictwa wyższego, które wypłacają je studentom. Na uczelni przyjmującej studenci nie muszą wnosić czesnego ani żadnych opłat. 

Studenci dotknięci niepełnosprawnością fizyczną bądź psychiczną lub chorobą mogą się ubiegać o dodatkowe wsparcie, po tym jak zostaną wyselekcjonowani do udziału w programie. Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z koordynatorem programu Erasmus+ na swojej uczelni.

Możesz również kwalifikować się do uzyskania dodatkowego dofinansowania od swojej uczelni, od władz państwowych lub z innych źródeł. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach European Funding Guide i Study Portals.

Gdzie można wyjechać

Można wyjechać do jednego z ponad 34 krajów uczestniczących w programie Erasmus+ (sprawdź tutaj profile poszczególnych krajów), możesz też wyjechać do kraju partnerskiego (studenci z krajów partnerskich również mogą wziąć udział w programie).

Zarówno wysyłające, jak i przyjmujące instytucje szkolnictwa wyższego muszą posiadać Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego, jeśli znajdują się one w krajach uczestniczących w programie, lub podpisać porozumienie międzyinstytucjonalne, jeśli znajdują się w krajach partnerskich. 

Pamiętaj, żeby skontaktować się z biurem współpracy międzynarodowej swojej uczelni, aby sprawdzić jakie masz możliwości. 

Od czego zacząć?

  • Skontaktuj się z biurem współpracy międzynarodowej lub biurem programu Erasmus+ na swojej uczelni, aby uzyskać informacje na temat konkretnych możliwości, procedury wyboru kandydatów i wsparcia finansowego.
  • Zapoznaj się z Kartą Studenta Erasmusa+, która określa Twoje prawa i obowiązki w czasie pobytu za granicą.

Kolejne kroki

Gdy już zostaniesz wybrany, Ty, uczelnia wysyłająca i uczelnia przyjmująca musicie podpisać porozumienie o programie zajęć, które gwarantuje przejrzyste i skuteczne opracowanie programu wymiany zagranicznej i ustala, w jaki sposób uznany zostanie program zajęć zrealizowany za granicą. 

Pod koniec okresu pobytu za granicą instytucja przyjmująca musi przekazać Tobie oraz uczelni wysyłającej wykaz zaliczeń potwierdzający, że ustalony program zajęć został zrealizowany, i zawierający uzyskane wyniki. Twoja uczelnia macierzysta musi uznać punkty zaliczeniowe za pomocą europejskiego systemu transferu i akumulacji punktów (ECTS) lub równoważnego systemu i uwzględnić je w karcie zaliczeń wymaganych do ukończenia studiów (tzw. indeksie). 

Więcej informacji znajdziesz w Wytycznych dotyczących korzystania z porozumienia o programie zajęć na studiach.

Jakie są korzyści? 

Podczas pobytu za granicą przez znaczną część czasu uczestnicy uczęszczają na zajęcia i poznają inny system szkolnictwa wyższego. Jednak mają również okazję spotkać innych uczestników programu Erasmus i zanurzyć się w innej kulturze. Obejrzyj te nagrania wideo i dowiedz się, co dotychczasowi uczestnicy wynieśli ze swojej przygody z programem Erasmus+. 

Możesz również zapoznać się z naszymi wskazówkami na temat tego, w jaki sposób najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie zdobyte w ramach programu Erasmus.


Ciekawe strony