Skip to main content
©  Alexis Brown - Unsplash © Alexis Brown - Unsplash

Jak studovat v zahraničí s programem Erasmus+

poslední aktualizace středa, 21/10/2020

Rok studia v zahraničí je nejen velkou výhodou pro vaše vzdělání, ale také skvělou příležitostí, jak poznat jinou kulturu a sebe sama. Zároveň je přínosem pro vaši budoucí kariéru.

Díky programu Erasmus+ můžete na dobu až 12 měsíců odjet studovat na jednu z více než 5 000 univerzit ve 34 zúčastněných zemích. Jak na to?

Kdo se může přihlásit

Váš studijní pobyt v zahraničí se musí vztahovat k vašemu současnému studiu, v němž chcete získat akademický titul, a rovněž k potřebám vašeho osobního rozvoje. Musí proto být součástí studijního programu, který vykonáváte.

Musíte splňovat tyto podmínky:

  • být zapsáni na vysoké škole, která je držitelem listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání
  • být zapsáni ke studiu, které má vést k získání uznávaného akademického titulu nebo kvalifikace na terciární úrovni. Studenti prvního cyklu musejí být alespoň ve druhém ročníku studia.

Finanční podpora

Způsobilí studenti obdrží grant Erasmus+, který jim formou měsíčního příspěvku pomůže pokrýt cestovní a životní náklady (jeho výše se liší v závislosti na zvolené hostitelské zemi). Grant poskytuje Evropská komise a vyplácí ho vaše vysokoškolská instituce. Na hostitelské univerzitě nemusíte platit žádný vstupní poplatek. 

Studenti s fyzickým či mentálním postižením nebo s určitými zdravotními problémy mohou poté, co budou vybráni ke studijnímu pobytu v zahraničí, zažádat o dodatečné finanční prostředky. Více informací vám poskytne koordinátor programu Erasmus+ na vaší univerzitě.

Možná máte nárok i na další grant od vaší instituce, státu nebo jiných zdrojů. Další informace najdete v příručce evropského financování nebo na stránkách Study Portals.

Kam se vypravit

Odcestovat můžete do jedné ze 34 zemí zapojených do programu Erasmus+ (profily zemí najdete zde) nebo do partnerské země.

Upozornění: pokud se vysílající i přijímající instituce vysokoškolského vzdělávání nacházejí v zúčastněných zemích, musí být držitelem listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání, a pokud se nacházejí v partnerských zemích, musí podepsat interinstitucionální dohodu. 

V případě nejasností se obraťte na oddělení pro zahraniční styky na vaší univerzitě, kde vám určitě poradí. 

Jak začít

  • Obraťte se na oddělení pro zahraniční styky na vaší univerzitě, popř. na kancelář programu Erasmus+, kde vám podají informace o konkrétních příležitostech, výběrovém řízení a finanční podpoře.
  • Přečtěte si Chartu studenta programu Erasmus+, která stanoví vaše práva a povinnosti během studijního pobytu v zahraničí.

Další kroky

Poté, co jste byli vybráni, musíte vy a vaše hostitelská univerzita podepsat studijní smlouvu, aby byla zajištěna transparentní a efektivní příprava studijního výměnného pobytu a aby došlo k dohodě, jakým způsobem budou uznány aktivity, které v zahraničí úspěšně dokončíte. 

Na konci vašeho zahraničního pobytu musí hostitelská instituce dát vám a vaší vysoké škole přepis studijních záznamů, které slouží jako důkaz, že jste dodrželi studijní smlouvu, a v němž jsou uvedeny vaše studijní výsledky. Vaše domovská instituce vám musí tento studijní záznam prostřednictvím kreditů ECTS nebo rovnocenného systému uznat a započítat vám ho do studia. 

Další informace najdete v pokynech k používání studijní smlouvy v případě studia v zahraničí.

Jaké jsou přínosy 

Chodit na přednášky a poznat odlišný systém vysokoškolského vzdělávání je bezpochyby jedním z velkých přínosů vašeho zahraničního pobytu. Neméně přitažlivou součástí je však i možnost potkat se s dalšími studenty programu Erasmus+ a podrobně poznat kulturu hostitelské země. Podívejte se na videa a přečtěte si svědectví těch, kdo se už programu zúčastnili. 

A zde najdete tipy, jak zkušeností z programu Erasmus co nejlépe využít.


Zajímavé odkazy