Skip to main content
©  Alexis Brown - Unsplash © Alexis Brown - Unsplash

Põhilised sammud, et õppida programmi „Erasmus+“ raames välismaal

Viimati uuendatud Kolmapäev, 21/10/2020

Lisaks sellele, et õpingute ja isiksuse seisukohast on peaaegu aasta välismaal kasulik, jääb see kogemus terveks eluks meelde ning annab suurepärase võimaluse avastada teisi kultuure ja iseennast! Samuti võib see anda hoo sisse teie tulevasele karjäärile.

ELi programm „Erasmus+“ võimaldub õppida kuni 12 kuud (akadeemilise kraadi kohta) ühes enam kui 5000 osalevast ülikoolist enam kui 34 osalevas riigis. Kuidas alustada.

Kes võib esitada taotluse?

Välismaal läbitud õpe peab olema seotud teie akadeemilise kraadi ja isiklike arenguvajadustega ning kuuluma teie õppeprogrammi.

Kandideerimiseks peate:

  • olema sellise kõrgkooli immatrikuleeritud üliõpilane, millel on Erasmuse kõrgharidusharta;
  • olema registreeritud õppesse, mis võimaldab tunnustatud akadeemilise kraadi või kolmanda taseme hariduse omandamist. Esimese õppetsükli üliõpilased peavad olema jõudnud vähemalt õpingute teise aastasse.

Milline on rahaline toetus?

Toetuskõlblikud üliõpilased saavad Erasmus+ raames igakuist stipendiumi, mis aitab katta reisi- ja elamiskulusid (ja mille suurus sõltub vastuvõtvast riigist). Toetuse eelarve katab Euroopa Komisjon ja maksab välja teie kõrgharidusasutus. Te ei pea maksma vastuvõtva ülikooli immatrikuleerimistasu. 

Üliõpilane, kellel on füüsilised, vaimsed või tervisega seotud erivajadused, saab taotleda lisatoetust pärast seda, kui tema õpiränne on heaks kiidetud. Uurige selle kohta kindlasti täpsemalt oma ülikooli Erasmus+ koordinaatorilt.

Teil võib olla õigus ka muudele teie kõrgkooli, valitsuse või muudest allikatest pakutavatele toetustele. Vajalikku teavet leiate Euroopa õppetoetuste juhendist ja õppeportaalidest.

Kuhu ma saan minna?

Saate valida enam kui 34 programmi „Erasmus+“ riigi seast (riigiprofiilid leiad siit), aga õppimisvõimalused on ka partnerriikide ülikoolides ja nende kodanikele.

NB! Nii saatval kui ka vastuvõtval kõrgkoolil peab olema Erasmuse kõrgharidusharta, kui nad asuvad programmiriigis, või peavad nad alla kirjutama institutsioonidevahelisele lepingule, kui tegu on partnerriikidega. 

Võtke kindlasti ühendust oma õppeasutuse rahvusvaheliste suhete osakonnaga, et saada teavet eri võimaluste kohta. 

Kust alustada?

  • Võtke ühendust oma ülikooli rahvusvaheliste suhete ja / või Erasmus+ osakonnaga: neilt saate teavet konkreetsete võimaluste, valikumenetluse ja rahalise toetuse kohta.
  • Lugege läbi Erasmus+ üliõpilase harta, kus on loetletud teie õigused ja kohustused välismaal õppimise kestel.

Millised on järgmised sammud?

Pärast valikumenetluse läbimist tuleb teil, teid lähetaval ja teid vastuvõtval kõrgkoolil sõlmida õppeleping, et üliõpilasvahetus läbipaistvalt ning korrektselt ette valmistada ning kokku leppida välismaal läbitud õppe tunnustamise viisides. 

Teie välisõppe perioodi lõpul peab vastuvõttev kõrgkool andma teile ja teie kõrgkoolile kokkulepitud õpingukava läbimist ja õpitulemusi kinnitava tõendi. Teie ülikool peab tagama kogu teie õpiaja akadeemilise tunnustamise kas Euroopa arvestuspunktides või kasutades muud samaväärset süsteemi ning arvestama neid teie kraadi omandamiseks vajalike punktidena. 

Lisateavet leiate õppelepingu kasutusjuhendist.

Mis kasu sellest on? 

Oluline osa välismaal veedetud ajast kulub loengutele ja teistsuguse ülikoolisüsteemiga tutvumisele, kuid samas võimaldab see kohtuda teiste programmi „Erasmus +“ üliõpilastega ja uut kultuuri tundma õppida. Siit leiate videod ja lood, mis näitavad, kui kasulik see kogemus võib olla! 

Samuti võite lugeda meie näpunäiteid selle kohta, kuidas kõiki programmi „Erasmus +“ võimalusi ära kasutada.


Huvitavad lingid