Skip to main content
©  Alexis Brown - Unsplash © Alexis Brown - Unsplash

Külföldi tanulás az Erasmus+ program keretében: a legfontosabb lépések

Utolsó frissítés szerda, 21/10/2020

Nemcsak a tanulmányaid és személyi fejlődésed szempontjából lehet előnyös, ha akár egy évet egy külföldi egyetemen vagy főiskolán töltesz el, hanem azért is óriási lehetőség, mert meg fogsz ismerni egy másik országot, egy másik kultúrát, és egész életedre szóló élményekben lesz részed! Majdani elhelyezkedési esélyeidet, szakmai pályafutásodat is segítheti.

Az Erasmus+ program keretében egyetemi vagy főiskolai tanulmányaid egy részét – szakonként maximum 12 hónapot – a programban részt vevő 34 ország ötezernél is több egyetemének valamelyikén töltheted el. Ezen az oldalon közreadunk néhány jó tanácsot azoknak, akiket érdekel ez a lehetőség.

Kik jelentkezhetnek?

A külföldi tanulmányi időszaknak relevánsnak kell lennie azoknak az igényeknek a szempontjából, melyek az általad hallgatott szak kapcsán tanulmányi síkon, illetve a személyes fejlődés terén jelentkeznek. Az is feltételt jelent, hogy a külföldi tanulmányi időszak részét képezze az általad végzett tanulmányi programnak.

Akkor jelentkezhetsz, ha:

  • olyan felsőoktatási intézmény beiratkozott hallgatója vagy, mely megkapta az Erasmus Felsőoktatási Charta szerinti minősítést;
  • be vagy iratkozva elismert felsőfokú (egyetemi vagy főiskolai) végzettséget adó tanulmányokra. Az első ciklusban tanuló diákoknak legalább másodéveseknek kell lenniük ahhoz, hogy pályázhassanak.

Milyen pénzügyi támogatásra számíthatsz?

A részvételre jogosult diákok Erasmus+-ösztöndíjat kapnak, mely segít nekik fedezni az utazási és megélhetési költségeket. Az ösztöndíj havonta kerül folyósításra, és összege a fogadó országtól függ. Az ösztöndíjat az Európai Bizottság nyújtja, de a Te felsőoktatási intézményed folyósítja neked. A fogadó egyetemen nem kell tandíjat fizetned. 

A testi, szellemi vagy egészségi állapotuk miatt speciális szükségletű diákok kiválasztásukat követően kiegészítő pénzügyi támogatást pályázhatnak meg a mobilitási időszakra. A felsőoktatási intézményed Erasmus+-koordinátora részletesebb információkkal tud szolgálni neked a programról – mindenképp keresd fel őt, és konzultálj vele.

Előfordulhat, hogy anyaintézményedtől, hazád illetékes hatóságától vagy más forrásból kiegészítő támogatásban részesülhetsz. Látogass el ezekre a honlapokra is: European Funding Guide és a Study Portals, hasznosak lehetnek.

Mely országokban folytathatsz külföldi résztanulmányokat?

A 34 Erasmus+-programország közül bármelyikben (az országismertetők itt találhatók), de valamelyik partnerországba is jelentkezhetsz.

Figyelem: mind a küldő, mind a fogadó felsőoktatási intézménynek rendelkeznie kell az Erasmus Felsőoktatási Charta szerinti minősítéssel programország esetében, illetve intézményközi megállapodás részes felének kell lennie, ha partnerország felsőoktatási intézményéről van szó. 

Feltétlenül lépj kapcsolatba iskolád nemzetközi tanulmányi osztályával, és tájékozódj a lehetőségekről! 

Hasznos tippek

  • Fordulj egyetemed vagy főiskolád nemzetközi kapcsolatokkal, illetve az Erasmus programmal foglalkozó irodájához, ahol a különböző lehetőségekről, a kiválasztási eljárásról és a pénzügyi támogatásról is tájékozódhatsz.
  • Az Erasmus+ Hallgatói Chartában nézz utána, milyen jogok illetnek meg, és milyen kötelezettségeknek kell eleget tenned külföldi tanulmányaid során.

Hogyan tovább?

Miután kiválasztottak, neked, valamint a téged küldő és a téged fogadó felsőoktatási intézménynek tanulmányi megállapodást kell kötnie a tanulmányi időszakra vonatkozóan. A megállapodás biztosítani hivatott, hogy a külföldi csereprogram előkészítése átlátható és hatékony legyen, továbbá hogy a felek egyetértésre jussanak a külföldön sikeresen elvégzett tevékenységek elismerésének módját illetően. 

Külföldi tanulmányaid végén a fogadó intézménytől leckekönyv-kivonatot (ún. tanulmányi átiratot) kapsz, melyet anyaintézményednek is megküldenek. A dokumentum igazolja, hogy eleget tettél a tanulmányi megállapodásban meghatározott követelményeknek, és rögzíti tanulmányi eredményed. Anyaintézményednek teljes mértékben el kell ismernie és be kell számítania a külföldön végzett tanulmányokat, mégpedig az európai kreditátviteli és -gyűjtési rendszer vagy más hasonló rendszer alapján. 

További információkat itt találsz: Iránymutatások tanulmányi időszakra vonatkozó tanulmányi megállapodások megkötéséhez és alkalmazásához (angol nyelvű dokumentum).

Miért érdemes részt venned Erasmus+ tanulmányi csereprogramban? 

A külföldi tanulmányoknak nemcsak az előadások látogatása és a helyi egyetemi oktatási rendszer megismerése képezi szerves részét, hanem az is, hogy találkozhatsz más Erasmus-diákokkal, és felfedezheted a helyi kultúra sajátosságait. Ajánljuk figyelmedbe ezeket a kisfilmeket és más beszámolókat is, melyekből megtudhatod, nagyjából mire számíthatsz. 

Ezen az oldalon hasznos tippeket találsz arról, hogyan tudod a legtöbbet kihozni az Erasmus+ program kínálta lehetőségekből.


Érdekes linkek