Skip to main content
©  Alexis Brown - Unsplash © Alexis Brown - Unsplash

Важни етапи от подготовката за учене в чужбина с „Еразъм+“

Последна актуализация сряда, 21/10/2020

Освен образователните ползи от прекараната в чужбина година, това преживяване може да промени живота ти и е чудесна възможност да опознаеш както други култури, така и себе си! То определено може да ти помогне и в бъдещата кариера.

С програмата на ЕС „Еразъм+“ можеш да учиш до 12 месеца (за дадена университетска степен) в един от 5000 участващи университети в над 34 страни. Виж откъде да започнеш.

Кой може да кандидатства?

Периодът на обучение в чужбина трябва да е съобразен със специалността ти и личностното ти развитие и да е част от учебната ти програма.

За да кандидатстваш, трябва да си:

  • записан/а в редовен курс на обучение във висше училище, което притежава Хартата за висше образование „Еразъм“;
  • записан/а в курс на обучение, водещ до призната степен или квалификация на равнище висше образование. Ако си студент в първия цикъл на обучение, трябва да си поне във втората година на обучението си.

Каква финансова помощ се предлага?

Студентите, които отговарят на условията, получават безвъзмездни средства по програма „Еразъм+“, за да покрият разходите си за пътуване и издръжка всеки месец (сумата зависи от приемащата държава). Средствата се предоставят от Европейската комисия и се изплащат чрез твоето висше училище. Няма да ти се наложи да платиш такса в приемащия университет. 

Студентите с физически, психични или други увреждания могат да кандидатстват за допълнително финансиране, след като кандидатурата им за мобилност бъде одобрена. Поискай повече информация от координатора по „Еразъм+“ в твоя университет.

Възможно е да отговаряш на условията за получаване на допълнителни безвъзмездни средства от твоята институция, правителство или други източници. Виж Европейския наръчник за финансиране или уебсайта StudyPortals (Портали за учене).

Къде можеш да отидеш?

Можеш да участваш в програмата в една от 34-те държави по програмата „Еразъм+“ (виж профилите на държавите), а можеш и да посетиш една от държавите партньори (и да си техен гражданин).

Имай предвид, че както изпращащите, така и приемащите висши училища трябва да притежават Хартата за висше образование „Еразъм“, ако са в страните по програмата, или да подпишат междуинституционално споразумение, ако са в страни партньори. 

Не забравяй да се свържеш с международния отдел в твоята институция, за да провериш с какви възможности разполагаш! 

Откъде да започнеш?

  • Свържи се с международния отдел и/или отдела за „Еразъм+“ в твоя университет, за да получиш информация за конкретни възможности, процедурата за подбор и финансовата помощ.
  • Прочети студентската харта „Еразъм+“, в която са посочени твоите права и задължения по време на престоя ти в чужбина.

Какво предстои?

След като те изберат, изпращащото и приемащото висше училище и ти трябва да подпишете споразумение за обучение, за да се гарантира прозрачността и ефикасността на подготовката за обмена в чужбина, както и за да се определи как ще бъдат признати дейностите, извършени успешно в чужбина. 

В края на престоя ти в чужбина приемащата институция трябва да даде на теб и на изпращащата институция академична справка, в която се потвърждава, че си изпълнил/а споразумението за обучение и се посочват твоите оценки. Твоята изпращаща институция трябва да признае всички завършени курсове, като използва кредити по ECTS или еквивалентна система, и да ги причисли към твоята академична степен. 

Прочети повече в насоките за използване на споразумението за обучение.

Какви са ползите? 

Посещението на лекции и опознаването на чужда университетска система са важна част от престоя ти в чужбина, но срещата с други студенти по „Еразъм“ и потапянето в друга култура също са част от него. Гледай тези видеоклипове и други разкази на участници, за да видиш колко много може да спечелиш от подобно преживяване! 

Разгледай също нашите съвети за това как да извлечеш максимална полза от участието си в „Еразъм“.


Интересни връзки