Skip to main content
©  Alexis Brown - Unsplash © Alexis Brown - Unsplash

Glavni koraci za studij u inozemstvu u okviru programa Erasmus+

Posljednje ažuriranje srijeda, 21/10/2020

Osim obrazovanja i osobnog razvoja, godina dana studija u inozemstvu nezaboravno je iskustvo i odlična prilika za otkrivanje drugih kultura i upoznavanje samog sebe! To iskustvo može biti vrlo korisno i za karijeru.

U okviru EU-ova programa Erasmus+ možeš do 12 mjeseci (po sveučilišnoj diplomi) studirati na jednom od preko 5000 visokih učilišta koja sudjeluju u programu u više od 34 zemalja sudionica. U nastavku doznaj kako.

Tko može sudjelovati?

Tvoje razdoblje studiranja u inozemstvu mora odgovarati razini tvojeg obrazovanja i osobnim razvojnim potrebama te mora biti dio tvojeg programa studija.

Za prijavu moraš ispunjavati sljedeće uvjete:

  • biti registrirani student visokog učilišta koje je nositelj Erasmus povelje u visokom obrazovanju
  • biti upisan/upisana na studij koji završava priznatom diplomom ili diplomom tercijarnog obrazovanja. Studenti na prvoj razini studija moraju biti upisani najmanje u drugu godinu studija.

Postoji li financijska potpora?

Studenti koji ispunjavaju uvjete dobivaju bespovratna sredstva programa Erasmus+ u obliku mjesečne naknade za troškove putovanja i životne troškove (koja se razlikuje ovisno o zemlji domaćinu). Ta sredstva osigurava Europska komisija, a isplaćuju se putem visokog učilišta. Ne moraš plaćati nikakve naknade za upis na sveučilište domaćina. 

Studenti s fizičkim, psihičkim ili zdravstvenim poteškoćama mogu podnijeti zahtjev za dodatnu financijsku potporu nakon što budu odabrani za razdoblje mobilnosti. Za više informacija možeš se obratiti koordinatoru za Erasmus+ na svojem sveučilištu.

Možda imaš pravo na dodatne stipendije svojeg visokog učilišta, vlade ili iz drugih izvora. Prouči Vodič za financiranje iz EU-a ili posjeti stranice Study Portals.

Kamo možeš otići studirati?

U programu sudjeluje više od 34 zemlje sudionice programa Erasmus+ (profili zemalja dostupni su ovdje), a studente primaju i šalju i partnerske zemlje.

Napominjemo da i visoko učilište koje šalje studente i visoko učilište koje ih prima moraju imati Erasmus povelju u visokom obrazovanju iako se nalaze u zemljama sudionicama programa ili potpisati međuinstitucijski sporazum ako se nalaze u partnerskim zemljama. 

Informacije o mogućnostima koje ti se nude možeš dobiti u međunarodnom uredu svojeg visokog učilišta! 

Odakle početi?

  • Obrati se svojem međunarodnom uredu/uredu za Erasmus+ na svojem sveučilištu i doznaj više o mogućnostima koje se nude, postupku odabira i financijskoj potpori.
  • Pročitaj Erasmus+ studentsku povelju, u kojoj se navode tvoja prava i obveze tijekom boravka u inozemstvu.

Što nakon toga?

Nakon što te visoko učilište domaćin odabere, s njim moraš potpisati Sporazum o učenju kako bi se osigurala transparentna i učinkovita priprema za razmjenu u inozemstvu te kako biste se dogovorili o prepoznavanju uspješno provedenih aktivnosti u inozemstvu. 

Na kraju razdoblja boravka u inozemstvu visoko učilište domaćin mora izdati tebi i tvojem matičnom visokom učilištu prijepis ocjena kojim se potvrđuje da je ispunjen sporazum o učenju. Tvoje visoko učilište mora ti priznati sve ishode učenja putem ECTS bodova ili ekvivalentnog sustava te ih uvažiti za potrebe tvoje diplome. 

Pročitajte više u Smjernicama o uporabi Sporazuma o učenju za studij.

Koje su prednosti razmjene? 

Odlazak na nastavu i upoznavanje s drugim sveučilišnim sustavom važan je dio studija u inozemstvu, ali prednost je i upoznavanje s drugim studentima i učenje o novim kulturama. Iz ovih videozapisa i drugih priča doznaj koja ti iskustva Erasmus+ može donijeti! 

Pročitaj i naše savjete o tome kako što bolje iskoristiti iskustvo u okviru tog programa.


Korisne poveznice