Skip to main content
©  Alexis Brown - Unsplash © Alexis Brown - Unsplash

Galvenie soļi, lai studētu ārzemēs, izmantojot programmu “Erasmus+”

Pēdējās atjaunināšanas datums trešdiena, 21/10/2020

Nerunājot par izglītojošajiem un personīgajiem ieguvumiem, ārzemēs pavadītais laiks (līdz vienam gadam) ir neaizmirstama pieredze un lieliska iespēja iepazīt citas kultūras un sevi! Tas var arī dot zināmu impulsu turpmākajai karjerai.

Izmantojot ES programmu “Erasmus+”, tu vari studēt līdz pat 12 mēnešiem (katram universitātē iegūstamajam akadēmiskajam grādam) vienā no vairāk nekā 5000 līdzdalīgajām universitātēm vairāk nekā 34 līdzdalīgajās valstīs. Uzzini, kā!

Kas var pieteikties?

Studiju periodam ārzemēs ir jābūt saistītam ar zinātnisko grādu, kuru noslēgumā gatavojies iegūt, un arī ar personiskās izaugsmes vajadzībām, kā arī tam jābūt tavas studiju programmas sastāvdaļai.

Lai varētu kandidēt, tev ir jāizpilda šādi nosacījumi:

  • jābūt reģistrētam studentam augstākās izglītības iestādē, kurai ir “Erasmus” Augstākās izglītības harta;
  • jābūt reģistrētam studijās, pēc kurām iegūst atzītu grādu vai terciārā līmeņa kvalifikāciju. Ja esi pirmā cikla students, tev jābūt sasniegušam vismaz otro studiju gadu.

Vai pieejams finansiālais atbalsts?

Atbalsttiesīgie studenti saņem “Erasmus+” stipendiju, lai palīdzētu segt ceļa un uzturēšanās izdevumus, piešķirot ikmēneša pabalstu (atkarībā no uzņēmējas valsts). To nodrošina Eiropas Komisija un maksā ar tavas augstākās izglītības iestādes starpniecību. Uzņemošajā universitātē nebūs jāmaksā nekāda iestāšanās maksa. 

Studenti ar fiziskām, pdiholoģiskām vai ar veselības problēmām var lūgt papildu finansējumu, kad viņi ir izvēlēti mobilitātes periodam. Sīkāku informāciju jautā savas universitātes “Erasmus+” koordinatoram.

Iespējams, ka vari saņemt vēl citas stipendijas no savas augstskolas, valsts vai citiem avotiem. Ielūkojies vietnē European Funding Guide un studiju portālos.

Kurp var doties?

Vari piedalīties vairāk nekā 34 programmas “Erasmus+” valstīs (ieskaties valstu profilos šeit), vari arī doties uz partnervalstīm un būt no tām.

Jāņem vērā, ka gan nosūtītājām, gan uzņemošajām augstākās izglītības iestādēm ir jābūt “Erasmus” Augstākās izglītības hartai, ja tās atrodas programmas valstīs, vai jāparaksta iestāžu nolīgums, ja tās atrodas partnervalstīs. 

Lai uzzinātu par savām iespējām, sazinies ar savas iestādes starptautisko biroju! 

Tad uz priekšu!

  • Sazinies ar savas universitātes starptautisko un/vai “Erasmus+” nodaļu, lai uzzinātu par konkrētām iespējām, atlases procedūru un finansiālo atbalstu.
  • Ielūkojies "Erasmus+" Studentu hartā, kur ir izklāstītas tavas tiesības un pienākumi ārzemju studiju laikā.

Kas notiks tālāk?

Ja tevi atlasīs, tev un tavas valsts augstākās izglītības iestādei un uzņemošajai augstākās izglītības iestādei ir jāparaksta mācību līgums, lai nodrošinātu pārredzamu un efektīvu sagatavošanos apmaiņai un vienotos, kā tiks atzītas ārzemēs pabeigtās mācības. 

Beidzot studiju periodu ārzemēs, uzņemošajai iestādei tev un tavas valsts iestādei jāizsniedz dokumentācijas noraksts, kas apliecina, ka esi izpildījis mācību līgumu, un uzrāda tavus rezultātus. Tavas valsts iestādei ir jānodrošina tev pilnīga akadēmiska atzīšana, izmantojot ECTS kredītpunktus vai līdzvērtīgu sistēmu, un tie jāpieskaita tava grāda iegūšanai. 

Vairāk par pamatnostādnēm, kā izmantot mācību līgumu.

Kādi ir ieguvumi? 

Lielāko daļu laika ārzemēs pavadīsi, apmeklējot lekcijas un iepazīstot citas augstskolas sistēmu, bet tur tu tiksies arī ar citiem “Erasmus” studentiem un iejutīsies citā kultūrā. Noskaties šos video un citas liecības, ir tik daudz, ko no šīs pieredzes mācīties! 

Var arī iepazīties ar mūsu padomiem par to, kā maksimāli izmantot savu “Erasmus” pieredzi.


Interesantas saites