Skip to main content
©  Alexis Brown - Unsplash © Alexis Brown - Unsplash

Kľúčové kroky pre štúdium v zahraničí s programom Erasmus+

Posledná aktualizácia streda, 21/10/2020

Okrem vzdelávacích a osobných výhod je pobyt v zahraničí v dĺžke do jedného roka zážitkom, ktorý vám zmení život, a skvelou príležitosťou na spoznávanie iných kultúr a svojho vlastného ja! Môže byť takisto dôležitým stimulom pre vašu budúcu kariéru.

V rámci programu EÚ Erasmus+ môžete študovať až 12 mesiacov (na univerzitný titul) na jednej z viac ako 5 000 zúčastnených univerzít vo viac ako 34 zúčastnených krajinách. Zistite, ako začať.

Kto sa môže prihlásiť?

Obdobie štúdia v zahraničí musí byť relevantné pre váš titul a potreby osobného rozvoja, a musí byť súčasťou študijného programu, ktorý študujete.

Podmienky na podanie prihlášky:

  • byť registrovaným študentom na vysokej škole, ktorá podpísala Chartu Erasmus pre vysokoškolské vzdelávanie;
  • byť zapísaný na štúdium vedúce k uznávanému titulu alebo kvalifikácii terciárnej úrovne. Ak ste študentom prvého cyklu, musíte byť aspoň v druhom ročníku.

Aká je finančná podpora?

Oprávnení študenti dostávajú grant Erasmus+, ktorý vám pomôže pokryť cestovné a životné náklady prostredníctvom mesačného príspevku (líši sa podľa hostiteľskej krajiny). Poskytuje ho Európska komisia a hradí ho vaša inštitúcia vysokoškolského vzdelávania. Na hostiteľskej univerzite nebudete musieť platiť žiadne zápisné. 

Zdravotne (fyzicky alebo mentálne) znevýhodnení študenti môžu požiadať o ďalšie financovanie potom, ako boli vybraní na obdobie mobility. Nezabudnite požiadať koordinátora Erasmus+ na svojej univerzite o ďalšie informácie.

Môžete mať nárok na ďalšie granty od svojej inštitúcie, vlády alebo z iných zdrojov. Viac informácií nájdete na stránkach European Funding Guide (Európsky sprievodca financovaním) alebo Study Portals (Študijné portály).

Kam môžete ísť?

Môžete sa zúčastniť vo viac ako 34 krajinách programu Erasmus+ (profily jednotlivých krajín nájdete tu), môžete takisto navštíviť partnerské krajiny, alebo z nich pochádzať.

Upozorňujeme, že vysielajúce aj hostiteľské inštitúcie vysokoškolského vzdelávania musia byť držiteľmi Charty Erasmus pre vysokoškolské vzdelávanie, ak sa nachádzajú v krajinách programu, alebo podpísať medziinštitucionálnu dohodu, ak sa nachádzajú v partnerských krajinách. 

Nezabudnite kontaktovať medzinárodnú kanceláriu svojej inštitúcie a overte si, aké máte možnosti! 

Ako začať?

  • Ak chcete získať informácie o konkrétnych príležitostiach, výberovom konaní a finančnej podpore, obráťte sa na medzinárodnú kanceláriu a/alebo kanceláriu Erasmus+ svojej univerzity.
  • Prečítajte si Chartu študenta Erasmus+, ktorá stanovuje vaše práva a povinnosti počas vášho pobytu v zahraničí.

Čo bude ďalej?

Po výbere musíte vy a vaša domáca a hostiteľská vysokoškolská inštitúcia podpísať Zmluvu o štúdiu, aby sa zabezpečila transparentná a efektívna príprava zahraničnej výmeny a aby sa dohodlo, ako sa budú uznávať činnosti, ktoré študent úspešne absolvoval v zahraničí. 

Na konci štúdia v zahraničí vám vaša hostiteľská inštitúcia vydá potvrdenie o absolvovaných predmetoch a výsledkoch. Toto potvrdenie slúži zároveň ako dôkaz, že ste dodržali dohodu o vzdelávaní. Vaša domovská inštitúcia vám musí v plnej miere uznať akademické výsledky pomocou kreditov ECTS alebo ekvivalentného systému a započítať ich do vášho štúdia. 

Prečítajte si viac v Usmerneniach o používaní zmluvy o štúdiu.

Aké sú výhody? 

Chodenie na prednášky a spoznávanie iného univerzitného systému tvorí veľkú časť vášho času stráveného v zahraničí, ale súčasťou dohody je aj stretávanie sa s inými študentami programu Erasmus a ponorenie sa do inej kultúry. Pozrite si tieto videá a ďalšie svedectvá o tom, ako veľa vám táto skúsenosť môže dať. 

Môžete sa pozrieť aj na naše tipy, ako čo najlepšie využiť pobyt Erasmus.


Zaujímavé odkazy