Skip to main content
©  Alexis Brown - Unsplash © Alexis Brown - Unsplash

Glavni koraki do študija v tujini s programom Erasmus+

Zadnja sprememba Sreda, 21/10/2020

Mobilnost v tujini ti ne pomaga le pri študiju in osebnem razvoju, temveč je življenjska izkušnja ter odlična priložnost za odkrivanje drugih kultur in samega sebe. Obogati lahko tudi tvoje poklicne možnosti v prihodnosti.

Prek programa Erasmus+ lahko do 12 mesecev (na visokošolsko diplomo) študiraš na eni izmed več kot 5 000 sodelujočih univerz v več kot 34 sodelujočih državah. Spoznaj, kako začeti.

Kdo se lahko prijavi

Študijsko obdobje v tujini mora biti del vpisanega študijskega programa ter prispevati k tvojemu študiju in osebnemu razvoju.

Za prijavo moraš biti:

  • vpisan/a na visokošolski instituciji, ki ima listino Erasmus za terciarno izobraževanje;
  • vpisan/a v študijski program, ki se zaključi s priznano diplomo ali drugo terciarno kvalifikacijo. Študenti in študentke prve stopnje se mobilnosti lahko udeležijo šele v drugem letniku.

Kakšna je finančna podpora

Upravičeni študenti in študentke prejmejo nepovratna sredstva Erasmus+ za kritje potnih stroškov in stroškov bivanja v obliki mesečnega nadomestila (ki se razlikuje glede na državo gostiteljico). Sredstva zagotavlja Evropska komisija, izplačana pa so prek tvoje visokošolske institucije. Na univerzi gostiteljici ti ni treba plačati nobene šolnine. 

Študenti in študentke s telesnimi, duševnimi ali zdravstvenimi težavami, ki so izbrani za mobilnost v tujini, lahko zaprosijo za dodatna finančna sredstva. Za več informacij povprašaj pri koordinatorju Erasmus+ na svoji univerzi.

Morda so ti pri tvoji instituciji, državnem organu ali iz drugih virov na voljo dodatna sredstva. Preveri v vodniku po evropskih finančnih sredstvih ali na platformi Study Portals.

Kam lahko greš

Sodeluješ lahko v več kot 34 državah programa Erasmus+ (pregled po državah je na voljo tukaj), odpraviš se lahko tudi v partnerske države, lahko pa tudi prihajaš iz njih.

Tako institucija pošiljateljica kot institucija gostiteljica (če sta v državah programa Erasmus+) morata biti nosilki listine Erasmus za terciarno izobraževanje. Institucije v partnerskih državah morajo podpisati medinstitucionalni sporazum. 

V mednarodni pisarni na svoji instituciji preveri, kakšne možnosti so ti na voljo. 

Kako začeti

  • Informacije o posameznih priložnostih, izbirnem postopku in finančni podpori dobiš v mednarodni pisarni svoje univerze in/ali uradu Erasmus+.
  • V študentski listini Erasmus+ preveri, kakšne pravice in obveznosti imaš med študijem v tujini.

Kaj sledi

Po izboru boš moral/a z matično institucijo in institucijo gostiteljico podpisati študijski sporazum, ki zagotavlja pregledno in učinkovito pripravo izmenjave v tujini ter določa način priznavanja uspešno opravljenih aktivnosti na izmenjavi. 

Ob koncu izmenjave v tujini mora tvoja institucija gostiteljica tebi in tvoji matični instituciji izdati prepis ocen, ki potrjuje, da je študijski sporazum izpolnjen, in v katerem so navedeni tvoji rezultati. Tvoja matična institucija mora obdobje v tujini v celoti priznati s kreditnimi točkami ECTS ali enakovrednim sistemom ter ga upoštevati pri diplomi. 

Več v smernicah glede rabe študijskega sporazuma.

Kakšne so koristi 

Predavanja in spoznavanje drugega visokošolskega sistema bodo sicer velik del tvoje izmenjave, a srečanja z drugimi študenti in študentkami Erasmus+ ter odkrivanje druge kulture prav tako spadajo zraven. Oglej si videoposnetke in še drugače spoznaj, kaj vse lahko pridobiš s to izkušnjo. 

Prebereš lahko tudi naše nasvete, kako čim bolj izkoristiti izkušnjo Erasmus+.


Zanimive povezave