Skip to main content
© Kelly Sikkema - Unsplash © Kelly Sikkema - Unsplash

Készségek és képesítések elismertetése EU-szerte

Utolsó frissítés kedd, 24/08/2021

Miközben külföldön dolgozol, tanulsz, önkénteskedsz, vagy más tevékenységet végzel, mindenképpen fontos ismeretekre és képzettségekre teszel szert, amelyek hasznodra válnak a jövőben. Mit tesz az Unió azért, hogy ezeket a készségeket és képességeket más európai országokban is elismerjék?

Felsőfokú képesítés, diploma elismerése

Ha szeretnél csereprogramban részt venni, külföldön munkát vállalni vagy tanulni, szükséged lehet arra, hogy tanulmányaidat az adott külföldi országban is elismertesd. Ennek megkönnyítése érdekében az Európai Unió két kreditrendszert is kidolgozott, melyek lehetővé teszik a különböző uniós országokban megszerzett kreditek alapjául szolgáló tanulmányi eredmények összehasonlítását. Az egyik a felsőoktatásban alkalmazott európai kreditátviteli és -gyűjtési rendszer (ECTS), a másik pedig az európai szakképzési kreditrendszer (ECVET).

A kreditrendszereken kívül használatos még az európai képesítési keretrendszer (EQF), melynek köszönhetően a különböző tagállami képesítési rendszereket össze lehet egymással vetni. Ennek jóvoltából könnyebben meg lehet feleltetni egymásnak az európai országokban megszerezhető képesítéseket, mivel az egyes nemzeti képesítési szinteket hozzá lehet rendelni az EQF nyolc referenciaszintjének valamelyikéhez.

Ezek az eszközök a diplomákat tulajdonképpen „lefordítják” egyik rendszerről a másikra, az EU-tagországok ugyanis nem ismerik el automatikusan a többi uniós országban kiadott felsőfokú okleveleket. A saját országodban bevett eljárást kell alkalmazni ahhoz, hogy végzettségedet vagy a diplomádat elismertesd egy másik EU-s országban. Minderre szükség lehet munkavállaláshoz (pl. kezdő szintű besorolási fokozat egy közigazgatási szervnél), vagy külföldi tanulmányok folytatásához (nézd meg ezt a listát). 

Mit kell tenned? Fordulj a helyi ENIC/NARIC irodához abban az országban, ahol diplomádat el szeretnéd fogadtatni. Ez lehet saját országod, ahová tanulmányaidat követően hazatérsz, de lehet egy másik uniós ország is, ahová munkavállalás vagy továbbtanulás céljából költözöl.

A nem formális és az informális tanulási eredmények érvényesítése

A képesítések elismertetése nem mindig megy könnyen. A formális, azaz az iskolarendszerű oktatás – pl. az egyetemi alapképzés – végét követően diplomát kapsz, mely bizonyítja, hogy megszerezted az oklevélben feltüntetett képesítést, és elsajátítottad az ehhez szükséges készségeket. De mi történik abban az esetben, ha önkéntes projektben vettél részt? Egészen biztos, hogy az önkéntes munka során olyan készségekre tettél szert, melyek életed későbbi szakaszaiban is hasznodra válnak, egyáltalán nem biztos viszont, hogy erről hivatalos papírt is kapsz.

A nem formális és az informális tanulási folyamatok (mint pl. az önkéntes munka) elismertetésének megkönnyítése érdekében az EU felkérte a tagállamokat, hogy 2018-tól léptessenek életbe megfelelő intézkedéseket az így szerzett készségek érvényesítésére. A nem formális és az informális tanulás eredményeinek érvényesítésével kapcsolatos információkat rögzítő európai adattár áttekintéssel szolgál az ezen a területen sikerrel alkalmazott, bevált módszerekről.

Az EU ingyenes online eszközével Te is elkészítheted önéletrajzodat, melyet aztán egész Európában használnak – ez az Europass CV. Az Europass lehetővé teszi, hogy a felhasználók az önkéntes tevékenységeket a „Munkatapasztalatok” rovatban, míg az elsajátított készségeket az „Egyéni készségek” rovatban tüntessék fel. 

Az Europass CV-t ráadásul a „Europass-mobilitás” melléklettel is kiegészítheted. Ezt annak az intézménynek kell kitöltenie, amely Téged külföldre küldött. A weboldalon megtudhatod, hogyan használhatod ki a legjobban az eszköz nyújtotta lehetőségeket. További információért a nemzeti Europass kapcsolattartó ponttal is kapcsolatba léphetsz.