Skip to main content
© Kelly Sikkema - Unsplash © Kelly Sikkema - Unsplash

Vaši kvalifikaci vám uznají ve všech evropských zemích

poslední aktualizace úterý, 24/08/2021

Pokud vám může něco spolehlivě dopomoci k vysněnému pracovnímu místu, pak jsou to správné dovednosti a kvalifikace. Získané na předchozím pracovním místě, během studia nebo dobrovolnické či jiné činnosti – a často v zahraničí. Co dělá EU pro to, aby vám byly uznány i v ostatních evropských zemích?

Uznávání vysokoškolských titulů a diplomů

Je možné, že budete potřebovat, aby vám bylo uznáno studium absolvované v jiné zemi – může to být podmínka účasti na výměnném pobytu, nebo se budete v zahraničí ucházet o pracovní místo či stáž. Aby to nebylo tak komplikované, EU vytvořila dva systémy kreditů, ze kterých je patrná relativní úroveň kreditů získaných v jiných zemích EU: ECTS pro vysokoškolské vzdělávání a ECVET pro odborné vzdělávání a přípravu.

Kromě systémů kreditů je také k dispozici evropský rámec kvalifikací (EKF), který srovnává různé rámce kvalifikací jednotlivých států. Díky němu je možné přiřadit úroveň kvalifikace v určité evropské zemi k jedné z osmi referenčních úrovní.

Jedná se v podstatě o „překladatelské nástroje“. Celounijní systém automatického uznávání akademických diplomů neexistuje. Pokud si chcete nechat úředně uznat vysokoškolský titul nebo diplom získaný v jiné zemi EU, budete muset absolvovat předepsaný vnitrostátní postup. Uznání diplomu budete potřebovat při hledání zaměstnání (např. vstupní úroveň v organizaci) nebo budete-li chtít v jiné zemi pokračovat ve studiu (využijte tento seznam). 

O porovnání můžete požádat Středisko pro ekvivalenci dokladů o vzdělání („ENIC/NARIC centre“). Buď ve vaší domovské zemi, pokud se po absolvování studia vracíte domů, nebo v jiné zemi EU, pokud se tam přestěhujete za prací nebo dalším studiem.

Uznávání neformálního a informálního učení

Postup uznávání dovedností není vždy jednoduchý. U formálního vzdělání, např. bakalářského titulu doloženého diplomem, který potvrzuje určitou úroveň kvalifikace a dovedností, je postup jednodušší. Ale co například dobrovolný projekt? Je jasné, že při něm také došlo k získání dovedností, které budou užitečné pro celý zbytek života, i když to není výslovně napsáno na žádném vysvědčení nebo diplomu.

V zájmu jednoduššího uznávání neformálních a informálních učebních procesů (např. těch, které zahrnovala dobrovolná činnost) byly země EU vyzvány, aby jejich systém uznávání fungoval již od roku 2018. Přehled osvědčených postupů uznávání, které se již v praxi používají, podává Evropský katalog.

EU pro vás vytvořila bezplatný internetový nástroj, který umožňuje vytvořit životopis ve formátu používaném v celé Evropě: životopis Europass . Dobrovolnické činnosti mohou být ve vašem životopise Europass popsány v oddíle „Pracovní zkušenosti“ a získané kompetence v oddíle „Dovednosti“. 

Kromě toho můžete životopis Europass doplnit přílohou Europass-mobilita. Tento dokument musí vyplnit instituce, která vás do zahraničí vyslala. Na této internetové stránce najdete informace o tom, jak nejlépe tento nástroj využít, nebo se obraťte na národní kontaktní místo pro Europass.