Skip to main content
© Kelly Sikkema - Unsplash © Kelly Sikkema - Unsplash

Oskuste tunnustamine teistes Euroopa riikides

Viimati uuendatud Teisipäev, 24/08/2021

Töö, õpingud, vabatahtlik või muu tegevus välismaal – kõik need aitavad sul omandada uusi oskusi ja kvalifikatsioone, millest sulle tulevikus kasu on. Mida teeb EL selleks, et neid oskusi ja kvalifikatsioone tunnustataks ka teistes Euroopa riikides?

Akadeemilise kraadi või diplomi tunnustamine

Võid soovida oma õpingute tunnustamist teises riigis, kuna lähed vahetusüliõpilaseks või tahad töötada või õppida kusagil mujal. Selle lihtsustamiseks on EL töötanud välja kaks ainepunktisüsteemi, mis kajastavad eri riikides kogutud ainepunktide suhtelisi tasemeid. Need on Euroopa ainepunktisüsteem ECTS kõrghariduse valdkonnas ja Euroopa kutsehariduse ja -õppe ainepunktide süsteem ECVET.

Peale ainepunktisüsteemide on loodud ka Euroopa kvalifikatsiooniraamistik (EQF) erinvate riikide kvalifikatsiooniraamistike võrdlemiseks. See aitab sul teha kindlaks kvalifikatsioonid teistes Euroopa riikides, seostades iga riikliku taseme ühega kaheksast EQFi tasemest.

Need on „tõlkevahendid“, akadeemiliste diplomite automaatset tunnustamist kogu ELis ei toimu. Oma akadeemilise kraadi või diplomi tunnustamiseks teises ELi liikmesriigis pead läbima riikliku menetluse. See võib olla tööeesmärkidel (nt ametiasutuses töö alustamise tase) või kui soovid jätkata õpinguid teises riigis (vt loetelu). 

Selleks võta ühendust ENIC/NARIC keskusega riigis, kus soovid oma diplomit võrrelda lasta. See võib olla sinu koduriik, kui pöördud pärast õpinguid koju tagasi, või mõni teine ELi liikmesriik, kui kolid sinna töötamiseks või õpingute jätkamiseks.

Mitteformaalse ja informaalse õppimise tunnustamine

Oskuste valideerimine ei ole alati lihtne. Pärast formaalõppe (nt bakalaureuseõpe ülikoolis) lõpetamist saadakse omandatud kvalifikatsioonide ja oskuste tõenduseks diplom. Kuid mida teha siis, kui osalesid vabatahtliku töö projektis? Pole kahtlust, et omandasid kogu eluks kasulikke oskusi, kuid selle kohta ei pruugi saada mingit kirjalikku tõendit.

Vaba- ja kogemusõppe (nt vabatahtliku tööga seotud) tunnustamise hõlbustamiseks on ELi liikmesriikidel palutud luua alates 2018. aastast asjakohane valideerimiskord. Euroopa andmekogu annab ülevaate juba kehtestatud valideerimistavadest.

EL on loonud tasuta veebipõhise vahendi elulookirjelduse loomiseks, Europassi CV, mida kasutatakse kogu Euroopas. Europassi elulookirjelduses võib osas „Töökogemus“ kirjeldada vabatahtlikku tegevust ja osas „Isiklikud oskused“ omandatud pädevusi. 

Lisaks võib Europassi CVd täiendada Europassi liikuvuse lisaga. Selle dokumendi peab täitma asutus, kes sind välismaale saatis. Külasta veebisaiti, et näha, kuidas seda vahendit parimal viisil kasutada, või võta ühendust oma riikliku Europassi kontaktpunktiga.