Skip to main content
© Kelly Sikkema - Unsplash © Kelly Sikkema - Unsplash

Твоите умения се признават във всяка европейска страна

Последна актуализация вторник, 24/08/2021

Когато работиш, учиш или участваш в доброволчески или други дейности в чужбина, ти натрупваш важни умения и квалификации, които ще са ти от полза в бъдеще. Какво прави ЕС, за да гарантира, че тези умения и квалификации се признават в други европейски страни?

Признаване на твоята академична степен или диплома

Може да ти се наложи обучението ти да бъде признато в друга страна — например защото ще участваш в обмен или защото искаш да учиш или работиш другаде. За да улесни това, ЕС е разработил две системи за кредити, които показват относителните равнища на кредитите, получени в различни страни от Съюза: Европейската система за трансфер и натрупване на кредити (ECTS) — за висшето образование — и Европейската система за трансфер на кредити в професионалното образование и обучение (ECVET) — за професионалното образование и обучение.

Освен системите за кредити съществува и Европейската квалификационна рамка (ЕКР), която показва съответствията между различни национални квалификационни рамки и системи. Това ти помага да разбереш равнището на квалификациите в други европейски страни, като свържеш всяко национално равнище с едно от осемте референтни равнища в ЕКР.

Това са „инструменти за превод“ — засега няма автоматично признаване на дипломите за висше образование в целия ЕС. Ще трябва да преминеш през национална процедура, за да бъде дипломата или академичната ти степен призната в друга страна от ЕС. Това може да бъде с цел започване на работа (напр. на начална степен в администрация) или продължаване на образованието в друга държава (виж този списък). 

За целта се свържи с центъра ENIC/NARIC в страната, в която би искал/а дипломите ти да бъдат оценени за „сравнимост“. Това може да е твоята страна, ако се връщаш у дома след обучението си, или друга страна от ЕС, ако се местиш там, за да продължиш да учиш или за да работиш.

Признаване на неформалното и информалното учене

Признаването на твоите умения не винаги е лесно. След завършване на формално образование, като например придобиване на бакалавърска степен в университет, получаваш диплома, която доказва, че си придобил/а определени квалификации и умения. Какво става обаче, ако си работил/а по доброволчески проект? Няма съмнение, че си придобил/а умения, които ще ти бъдат от полза през останалата част от твоя живот, но това може да не е документирано.

За да се улесни признаването на процесите на неформално и самостоятелно учене (какъвто например е случаят, ако работиш като доброволец), от 2018 г. в страните в ЕС следва да има действащи разпоредби за този род признаване. Обзор на съществуващите добри практики в областта на признаването ще намериш в следния европейски справочник.

ЕС е създал безплатен онлайн инструмент, който ти позволява да си създадеш автобиография, която може да се използва в цяла Европа — автобиографията „Европас“. В тази автобиография доброволческите дейности могат да бъдат описани в раздел „Професионален опит“, а придобитите умения - в раздел „Лични умения“. 

Освен това автобиографията „Европас“ може да бъде допълнена от приложението Мобилност „Европас“. Този документ трябва да бъде попълнен от институцията, която те е изпратила в чужбина. Посети уебсайта, за да видиш как най-добре да използваш този инструмент или се свържи с твоето национално звено за контакт във връзка с „Европас“.