Skip to main content
© Kelly Sikkema - Unsplash © Kelly Sikkema - Unsplash

Priznavanje pridobljenega znanja v državah EU

Zadnja sprememba Torek, 24/08/2021

Na delovnem mestu, med študijem, s prostovoljskim delom in drugimi dejavnostmi v tujini pridobite pomembno znanje in izkušnje, ki vam bodo pomagale v prihodnje. Kako ukrepa Evropska unija, da bi to znanje priznali v vseh državah EU?

Priznavanje akademske izobrazbe ali diplome

Morda potrebujete priznanje svojega študija, ker se na primer odpravljate na študijsko izmenjavo ali se želite zaposliti ali študirati v drugi državi. Evropska unija se zaveda težav, zato je vzpostavila dva sistema kreditnih točk, ki kažeta relativno vrednost v tujini pridobljenih kreditnih točk: prvi, ECTS, se uporablja za visokošolsko izobraževanje, drugi, ECVET, za poklicno izobraževanje in usposabljanje.

Poleg sistemov kreditnih točk se uporablja še evropsko ogrodje kvalifikacij (EOK), ki omogoča primerjavo različnih nacionalnih ogrodij in sistemov kvalifikacij. Ustrezno raven za svoje kvalifikacije v drugi državi EU poiščete tako, da nacionalne ravni posamezne države povežete z osmimi referenčnimi ravnmi EOK.

Ti sistemi so nekakšno prevajalsko orodje za primerjavo kvalifikacij, priznavanje univerzitetnih diplom v Evropski uniji namreč ni samodejno. V drugi državi EU bo opravljen nacionalni postopek priznavanja vaše akademske izobrazbe ali diplome. To je potrebno za namene dela (npr. začetna izobrazbena raven v upravi) ali če želite nadaljevati študij v drugi državi (preverite ta seznam). 

Obrnite se na center ENIC/NARIC v državi, v kateri želite uveljaviti svojo diplomo. To je lahko vaša domača država, če se po študiju vračate domov, ali druga država EU, če se tja preselite zaradi dela ali nadaljevanja študija.

Priznavanje neformalnega in priložnostnega učenja

Vrednotenje neformalnega znanja ni lahka stvar. Po koncu formalnega šolanja, denimo študija na univerzi, prejmete diplomo kot dokaz, da ste pridobili določeno izobrazbo in veščine. Kako pa oceniti prostovoljsko delo? Kajti prostovoljci prav gotovo usvojijo znanja, ki jim bodo koristila vse življenje, le na papirju niso zapisana.

Da bi bilo priznavanje neformalnega in priložnostnega učenja (denimo v okviru prostovoljskega dela) lažje, morajo države članice po letu 2018 pripraviti postopke za njegovo potrjevanje. Že uveljavljene dobre prakse potrjevanja so naštete v evropskem popisu neformalnega in priložnostnega učenja.

EU je pripravila brezplačno spletno orodje za oblikovanje življenjepisa Europass, ki se uporablja po vsej Evropi. V življenjepisu Europass je mogoče prostovoljske dejavnosti opisati v razdelku „Delovne izkušnje“, pridobljene kompetence pa v razdelku „Osebna znanja in spretnosti“. 

Poleg tega se lahko življenjepis Europass dopolni s prilogo Mobilnost Europass. Ta dokument izpolni institucija, ki vas je poslala v tujino. Na spletišču preverite, kako najbolje uporabiti to orodje, ali se obrnite na nacionalno kontaktno točko Europass.